Nuo Naujųjų metų piliečių niekas nebevers pirma įsigyti asmens tapatybių kortelių, jei šie norės tik paso. Seimo priimtas naujas įstatymas, numatantis galimybę pasirinkti arba asmens pasą, arba asmens tapatybės kortelę, suteiks pasirinkimo laisvę.
Šiuo metu įstatymas numato prievolę turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą kortelę, o pasą – tik pageidaujant asmeniui. Lietuvos pilietis privalės turėti pasą, jeigu jis neturi galiojančios asmens tapatybės kortelės.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus viršininkė Bronislava Pliavgienė teigia, kad jau dabar žmonės atakuoja skyriaus darbuotojus ir klausia, kada įsigalios naujasis įstatymas.
Tie, kuriems asmens tapatybės korteles būtina keisti artimiausiu metu, pasak viršininkės, teiraujasi, ar galima palaukti, kad nereikėtų imti tapatybės kortelių.
Pašnekovės teigimu, nuo seno nusistovėjusi tradicija turėti pasą, o ne asmens tapatybės kortelę, žmonėms patrauklesnė iki šiol. Tačiau, B.Pliavgienės įsitikinimu, tai nėra pats geriausias pasirinkimas.
Asmens tapatybės kortelė ne tik patogi nešiotis piniginėje, bet ir leidžia laisvai keliauti 38-iose Europos šalyse, galioja ir kaip elektroninis parašas.
„Jei asmenys nori naudotis elektroninės valdžios paslaugomis, turėdami tik asmens pasą jie to negali atlikti“, – sako pašnekovė.
Gyventojus pastaruoju metu piktino tai, kad, norėdami išsiimti asmens pasus, jie pirmiausia turėdavo įsigyti asmens tapatybės korteles, kainuojančias 80 litų.
„Kol tapatybės kortelės kainuodavo 10 litų, problemų nebuvo. Manau, kad įtvirtinus naująją sistemą gali brangti asmens pasai ir pigti asmens tapatybės kortelės. Tokiu atveju situacija išsilygins“, – svarstė B.Pliavgienė.
Pasak jos, kol kas apie dokumentų kainų pakeitimą kalbos nebuvo.
Ar naujoji sistema pasiteisins dar anksti svarstyti. Pasak Migracijos skyriaus viršininkės, dabar yra žmonių, kuriems ir dviejų dokumentų per mažai.
Migracijos departamento Pasų skyriaus viršininkė Danutė Matarevičienė sako, kad naujoji sistema – puiki galimybė žmonėms rinktis.
„Pagal gyventojų reakciją galima suprasti, kad naujasis Seimo priimtas įstatymas jiems tinkamas. Ypač tiems, kurie norėjo vieno dokumento“, – sako skyriaus vedėja.