Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Monikos Navickienės teigimu, išskaidytas egzaminas leidžia III–IV gimnazijos klasėse mokytis nuosekliau, padalinti mokymosi krūvį, pasitikrinti, kaip sekasi įvairūs mokomieji dalykai, kur dar reikia pasistengti. Galutinis mokinio valstybinio brandos egzamino vertinimas tokiu atveju nepriklauso nuo vienos dienos sėkmės ar nesėkmės.
Išskaidymo principu mokiniai pirmą kartą laikė tarpinį patikrinimą, t. y. pirmąją egzamino dalį.
„Tačiau idėjos įgyvendinimas nebuvo toks, kokio galbūt tikėjomės nuo pat pradžių. Buvo įvairiausių nenuoseklumų. Labai atsiprašome už trūkumus ir klaidas, kurie įvyko pirmųjų tarpinųi patikrinimų metu. Juos stengiamės ištaisyti, kad mokiniai nenukentėtų“, – kalbėjo M. Navickienė.
Šiemet abiturientai brandos egzaminus laiko pagal seną tvarką, o šių metų vienuoliktokams galės būti įskaityti tarpinių patikrinimų rezultatai arba bus galima laikyti abi egzamino dalis kitąmet.
Šiuos siūlymus birželio 6 d. pristatė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), jie parengti po bendro darbo su konsultacine grupe.
Vyks birželį egzaminų centruose
Ketvirtadienį vykusios spaudos konferencijos metu viceministras Ignas Gaižiūnas paskelbė, kad tarpinių patikrinimų pavadinimo atsisakoma.
„Buvome sulaukę nemažai kritikos „tarpinio patikrinimo“ terminui, kuris neatspindėjo tikrosios šio patikrinimo vertės. Tarpiniai patikrinimai, jų vykdymo ir organizavimo sąlygos turi būti tapačios valstybiniam brandos egzaminui, todėl tarpiniai patikrinimai ir valstybinis brandos egzaminas yra atitinkamai pervadinami į valstybinio brandos egzamino I dalį ir valstybinio brandos egzamino II dalį“, – pristatė viceministras.
Valstybinio brandos egzamino I dalis organizuojama III gimnazijos klasės mokslo metų pabaigoje – birželio mėnesį. Šiemet patikrinimai vyko ugdymo proceso metu, ir tai sukėlė daug nepatogumų mokyklų bendruomenėms, o vienuoliktokams – ir papildomo streso, nes tą pačią dieną ir dienomis prieš patikrinimus jie turėjo dalyvauti pamokose. Lietuvių kalbos ir literatūros VBE I dalis irgi bus organizuojama birželio mėnesį, o ne per Velykų atostogas, kaip buvo šiemet.
Valstybinio brandos egzamino I dalis bus organizuojamas egzaminų centruose – kaip dabar organizuojami valstybiniai brandos egzaminai. Teigiama, kad tai leis užtikrinti akademinį sąžiningumą.
Mokiniams nereikės tą pačią dieną ar dieną prieš laikyti VBE I dalį ir eiti į pamokas, ruošti namų darbų. Kadangi birželio mėnesį dar nepasibaigęs ugdymo procesas, paskutinės dvi savaitės III gimnazijos klasių ugdymo procese bus skiriamos žinioms ir gebėjimams kartoti, įtvirtinti ir patikrinti.
Tais pačiais metais bus organizuojama pakartotinė sesija dėl pateisinamų priežasčių negalėjusiems su visais laikyti VBE I dalies.
Kokių dalykų egzaminus laikyti, spręs pats mokinys III gimnazijos klasėje. Sprendimą reikės priimti iki lapkričio 25 d.
Daugumos dalykų VBE dalių struktūra vienoda: I dalį sudaro 40 proc. egzamino, II dalį – 60 proc. Tik lietuvių kalbos ir literatūros VBE I dalis sudarys 30 proc., antra – 70 proc. galutinio įvertinimo.
Lietuvių kalbos ir literatūros VBE bus iš dviejų dalių, t. y. atsisakoma anksčiau numatyto antrojo tarpinio patikrinimo. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į lituanistams atstovaujančių asociacijų pasiūlymus.
Išimtys dėl matematikos egzamino
Iki šiol buvo numatyti du matematikos tarpiniai patikrinimai ir valstybinis brandos egzaminas.
Atsižvelgdama į Lietuvos matematikų asociacijos raštu pateiktą poziciją, ministerija siūlo sprendimą, kad matematikos dalykas ir toliau bus sudarytas iš trijų dalių.
Matematikos VBE I dalis bus organizuojama III gimnazijos klasėje kovo mėnesį, VBE II dalis – IV gimnazijos klasėje sausio mėnesį, VBE III dalis – IV gimnazijos klasėje birželio mėnesį per VBE sesiją.
I ir II VBE dalies trukmė bus ilginama nuo 45 min. iki 1 val.
Numatoma, kad atitinkamų klasių mokiniai galės nedalyvauti pamokose dieną prieš ir tą pačią dieną, kuomet vyks VBE dalis.
„Matematikos dalykas yra išskirtinis, kurio stiprinimui turime skirti daug dėmesio. Ne vienerius metus stebime tendenciją, kad mokinių matematikos pasiekimai nėra patys geriausi.
Plačiau išskaidytas matematikos egzaminas sudaro sąlygas mokiniams labiau susitelkti į dalyko mokymąsi, yra aiškesni rėmai dėl pasiekimų patikrinimų turinio tiek mokiniams, tiek mokytojams“, – sakė I. Gaižiūnas.
Viceministras pabrėžė, kad leidėjai yra pradėję leisti vadovėlius ir uždavinynus, remiantis dabartine matematikos dalyko logika, todėl sprendimo pakeitimas dėl matematikos dalyko struktūros gali turėti neigiamų pasekmių.
„Gali būti, kad porą metų ir neturėsime matematikai metodinės medžiagos, kurią rengia leidėjai“, – teigė I. Gaižiūnas.
Šių metų vienuoliktokai galės perlaikyti laikytus tarpinius ir pasirinkti geresnį įvertinimą
Kaip buvo numatyta anksčiau, dabartiniai III gimnazijos klasės mokiniai kitais metais turės galimybę perlaikyti I VBE dalį – šiemet laikytąjį tarpinį patikrinimą – 2025 m. birželio pabaigoje per pakartotinę VBE sesiją. Ši sesija bus organizuojama ir 2025 m. negalėjusiems laikyti VBE I dalies per pagrindinę sesiją dėl pateisinamų priežasčių.
Mokiniai turės iki lapkričio 25 d. nuspręsti, kokių dalykų VBE I dalį nori perlaikyti.
Išlieka iki šiol galiojasi nuostata, kad lietuvių kalba ir literatūros vykęs tarpinis patikrinimas (kalbėjimo dalis) nėra perlaikomas.
Dabartiniai III gimnazijos klasės mokiniai kitąmet, IV gimnazijos klasėje, nelaikys matematikos VBE II dalies ir laikys tik galutinę egzamino dalį, kuri bus verta 80 proc. galutinio VBE įvertinimo. Dabartiniai III gimnazijos klasės mokiniai taip pat galės perlaikyti matematikos VBE I dalį kartu su kitų mokslo metų III klasės gimnazistais.
Perlaikyti VBE I dalis (matematikos I ir II dalį), išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, galės ir dabartiniai dešimtokai.
Netrukus bus pristatytas atnaujintas egzaminų užduočių rengimo modelis
Valstybinių brandos egzaminų sistema bus tobulinama ir toliau.
„Labai svarbu, kad valstybinių brandos egzaminų proceso tobulinime dalyvavo visos suinteresuotos šalys, todėl galime tikėtis, kad ir rezultatas bus tvaresnis. Žvelgiant į perspektyvą, švietimo bendruomenė taip pat turėtų suprasti, kad valstybinių brandos egzaminų tobulinimas šiuo etapu neturėtų pasibaigti. Būtina atsižvelgti ir į mokslininkų rekomendacijas, kad mokinių pasiekimų patikrinimui brandos egzaminų metu turėtų būti sukurtas užduočių bankas, kuris leistų išvengti nevienodo užduočių sudėtingumo skirtingais metais“, – sako Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas Darius Mockus.
Kaip akcentavo viceministras I. Gaižiūnas, itin svarbus sėkmingo valstybinio brandos organizavimo elementas yra užduočių rengimo procedūros. Birželio pabaigoje ministerija planuoja pristatyti atnaujintą egzaminų užduočių rengimo modelį.
Birželio 6 d. pristatyti siūlymai sprendimams bus pateikti viešam derinimui teisės aktų sistemoje. Visuomenė galės iki birželio 28 d. teikti pastabas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!