• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Krašto apsaugos ministerija (KAM) sudarė 2022-ųjų karo prievolininkų sąrašus. Į tarnybą planuojama pašaukti beveik 4 tūkst. šauktinių, jų sąrašai visuomenei prieinami turėtų būti dar šią savaitę. Pranešama, kad apie šaukimą jaunuoliai nebus informuojami paštu – informaciją apie tarnybą jie turės susirasti internete.

Trečiadienį Krašto apsaugos ministerija (KAM) sudarė 2022-ųjų karo prievolininkų sąrašus. Į tarnybą planuojama pašaukti beveik 4 tūkst. šauktinių, jų sąrašai visuomenei prieinami turėtų būti dar šią savaitę. Pranešama, kad apie šaukimą jaunuoliai nebus informuojami paštu – informaciją apie tarnybą jie turės susirasti internete.

REKLAMA

Sudarius sąrašus ministerijoje surengta spaudos konferencija. Spaudos konferencijoje dalyvauja krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas ir visuomenės atstovai, stebėję sąrašų sudarymą.

Viceministras: saugumo situacija išlieka sudėtinga ir, įvardinčiau, netgi blogėjanti

Į karo prievolininkų sąrašus įtraukta apie 54 tūkst. 18 m. sulaukusių, bet ne vyresnių nei 24 m. jaunuolių.

REKLAMA
REKLAMA

Viceministras Ž. Tomkus pabrėžė, kad šauktinių sąrašų sudarymas yra svarbus įvykis šaliai.

„Saugumo situacija išlieka sudėtinga ir, įvardinčiau, netgi blogėjanti. Todėl karo prievolės atlikimas ir Lietuvos gynybinių pajėgumų stiprinimas yra labai svarbus“, – teigė Ž. Tomkus.

REKLAMA

Pasak viceministro, siekiama, kad per metus privalomąją karo prievolę atliktų ne mažiau nei 3,8 tūkst. jaunuolių. Šiemet į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose planuojama pašaukti 3 828 karo prievolininkus.

„Per pastaruosius dvejus metus šį tikslą pasiekti sutrukdė pandeminiai ribojimai, bet tikslas išlieka, tikimės, kad 2022 m. į privalomąją karo tarnybą ateis ne mažiau nei 3,8 tūkst. jaunuolių“, – kalbėjo viceministras.

Skaičiuojama 90 proc. jaunuolių į privalomąją karo tarnybą ateina savo noru arba jie išreiškia pirmumo teisę. Likę 10 proc. yra šaukiami privalomai.

REKLAMA
REKLAMA

„Iššūkiai išlieka tie patys – jaunuolių sveikata, neatvykimas, neatsiliepimas į šaukimą, tarnybos atidėjimas. Skatinčiau nevengti karo prievolės atlikimo, tai yra konstitucinė pareiga. Atlikdami konstitucinę pareigą jaunuoliai prisideda prie valstybės gynybos ir stiprinimo“, – sako Ž. Tomkus.

Pasak viceministro, pagrindinė priemonė, paraginti jaunuolius atlikti tarnybą – agitacija. Šiuo metu jau ieškoma naujų būdų, kaip pasiekti jaunuolius, kalbamasi su įvairiomis jaunuolius atstovaujančiomis organizacijomis.

Sąrašus paskelbs šią savaitę

Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius A. Balčiūnas aiškina, kad minėti 3,8 tūkst. jaunuolių nebus pašaukti visi vieną dieną – tarnybą jie atliks visų metų laikotarpiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sudarant sąrašus buvo atsižvelgta į praėjusių metų šaukimo rezultatus. Šaukiamųjų sąrašas yra didesnis nei 50 tūkst. Tai yra 53 992 karo prievolininkai, kurie atitinka nuostatas: nuo 18 iki 23 metų. Taip pat pateko ir karo prievolininkai iki 26 metų, kuriems tarnyba buvo atidėta dėl studijų. Jie yra baigę studijas iš karto po studijų sudarant sąrašus“, – kalbėjo A. Balčiūnas.

Tie, kurie nepateko į šaukiamųjų sąrašą, turi teisę tarnybą atlikti savanoriškai iki 38 m. Ministerija tai padaryti skatina. Tokiems savanoriams suteikiama teisę pasirinkti tarnybos vietą ir laikotarpį, kada tarnybą jie norėtų atlikti. Jiems taip pat mokamos 30 proc. didesnės išmokos.

REKLAMA

„Šiandien sudaryti sąrašai bus paskelbti viešai interneto svetainėje sauktiniai.karys.lt rytoj, o vėliausiai penktadienį. Tikimės, kad sąrašus jaunuoliai pasižiūrės neatidėliodami ir pažiūrės ne tik, ar pateko, bet ir susipažins su informacija, kuri yra skelbiama,. Informacija atnaujinama kas savaitę. Svarbu, kad karo prievolininkai reguliariai tikrintų informaciją prie jo pavardės. Tikimės, kad nesusipratimų, pavėlavimų bus nedaug“, – sako A. Balčiūnas.

Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba yra pasirengusi pradėti šaukimą.

Į tarnybą bus imami tik pripažinti tinkamą sveikatą turintys jaunuoliai, jie sveikatą turės pasitikrinti. Bus tikrinama ir šauktinių psichinė sveikata.

REKLAMA

Karo prievolininkų sąrašai sudaromi atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.

Sąrašuose atsidūrusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.

Sudarytą 2022 m. karo prievolininkų sąrašą internete planuojama paskelbti iki sausio 7 dienos.

Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu, ši informacija bus atnaujinama kas 5 darbo dienas, tad labai svarbu, kad karo prievolininkai reguliariai tikrintų sąraše pateikiamą informaciją bei nurodymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šaukia ir studentus

Į sąrašus taip pat yra įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai, tačiau jiems nurodymai nebus duodami. Patekę į šauktinių tarpą, studentai turės apsisprendimo laisvę – sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT), arba nenutraukus studijų pasirinkti – jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus) ir tokiu būdu atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą (PPKT), arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus) ir tokiu būdu atlikti PPKT.

Nepasirinkus nei vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Pabaigę studijas – jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.

REKLAMA

Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.

Galima tarnauti ir savo noru

Pagal Karo prievolės įstatymą, į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės išmokos.

Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba primena, kad sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau gali teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.

REKLAMA

Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.

Nuo 2021 m. sausio 1 d. augo išmokos kariams. Gerai atlikę tarnybą šauktiniai, pasirinkę ją atlikti savo noru, iš viso galės gauti didesnę nei 3200 eurų išmoką.

Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 metų pavasarį. Tai padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Grąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų