REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
Neringa Venckienė  (nuotr. Fotodiena.lt)

Viename Čikagos kalėjimų šiuo metu esanti Neringa Venckienė sulaukė nepalankaus vietos teismo sprendimo. Nuspręsta, kad N. Venckienės prašymas dėl prieglobsčio JAV suteikimo bus nagrinėjamas tik 2022-siais.

Viename Čikagos kalėjimų šiuo metu esanti Neringa Venckienė sulaukė nepalankaus vietos teismo sprendimo. Nuspręsta, kad N. Venckienės prašymas dėl prieglobsčio JAV suteikimo bus nagrinėjamas tik 2022-siais.

REKLAMA

Šią žinią paskelbęs portalas hoiabc.com cituoja N. Venckienės advokatą Marką Davidsoną. Teisininkas teigia, kad delsimas išnagrinėti N. Venckienės prašymą menkina galimybes išvengti ekstradicijos.

Teismas nepaaiškino savo sprendimo net trejiems metams atidėti šio prašymo nagrinėjimą. Bus labai sudėtinga pakeisti šį sprendimą ir pasiekti bent tiek, kad prašymas būtų nagrinėjamas dar šiemet“, – cituojamas M. Davidsonas.

Primirštas skandalas

Prieš daugiau kaip metus naujienų portalas tv3.lt rašė, kad žinia apie JAV sulaikytą N. Venckienę priminė apie lietuvių jau kiek primirštą bene skandalingiausią pedofilijos skandalą Lietuvos istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl buvusios teisėjos ir Seimo narės suėmimo prokurorai į JAV pareigūnus kreipėsi dar 2015-ųjų pabaigoje. Tiesa, N. Venckienė iš Lietuvos išvyko dar anksčiau, 2013 metais.

REKLAMA

Kai prabėgus daugiau kaip dviem metams (po prokurorų kreipimosi į JAV pareigūnus – aut. past.) N. Venckienė pagaliau buvo sulaikyta, Generalinės prokuratūros (GP) atstovai nuo išsamesnių komentarų susilaikė. Mat, anot jų, šiuo metu viskas yra sprendžiama JAV.

Visą N. Venckienei pareikštų įtarimų sąrašą su už nusikaltimus gresiančiomis bausmėmis, nenorėdami apkrauti skaitytojų, pateikiame straipsnio pabaigoje. O dabar keliame klausimą, kokios bausmės gali sulaukti N. Venckienė, jei įvyktų ekstradicija ir ji stotų prieš Lietuvos teismus?

Nėra aiškiai nubrėžtos ribos

Iš visų 13 N. Venckienei pateiktų įtarimų, griežčiausia bausmė gresia dėl piktnaudžiavimo, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos. Pagal šį straipsnį didžiausia gresianti bausmė yra iki 7 metų už grotų. Tai apibrėžta Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal kitus straipsnius bausmės yra švelnesnės. Pavyzdžiui, dar pagal du straipsnius numatytas maksimalus įkalinimas iki 5 metų, pagal 3 straipsnius iki 3 metų ir t.t. Už tam tikras veikas gresia „tik“ areštas.

Nors tam tikrais atvejais, pagal daugiau nei vieną epizodą teisiamam asmeniui gali grėsti ne daugiau kaip maksimali griežčiausiame straipsnyje numatyta bausmė (N. Venckienės atveju 7 metai), bet šis atvejis, tikėtina, nepriklausys tai bylų grupei.

Lietuvos teismai skiria bausmes už kiekvieną nusikalstamą veiką atskirai, o po to paskiria galutinę subendrintą bausmę. Skirdamas galutinę subendrintą bausmę, teismas gali bausmes apimti arba visiškai (ar iš dalies) jas sudėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei N. Venckienės atveju būtų taikomas bausmių apėmimo variantas, tada buvusiai teisėjai negrėstų daugiau kaip 7 metai už grotų. Bet, tv3.lt šaltinių teigimu, Lietuvos teismų praktikoje įprastai taikomas antras variantas, kai bausmės yra visiškai arba iš dalies sudedamos.

Tokiu atveju, numatyti N. Venckienės laukiančios bausmės yra praktiškai neįmanoma. Tiesa, galima pabrėžti, kad pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus ji negalėtų būti įkalinta ilgiau kaip 20 metų. O visas įkalinimo laikotarpis priklausytų nuo to, pagal kuriuos straipsnius ji sulauktų bausmės (ir kokio dydžio). O tada, ar būtų taikomas visiškas, ar dalinis bausmių sudėjimas.

REKLAMA

Advokato Remigijaus Rinkevičiaus komentaras

„Dėl bausmių subendrinimo praktikos galiu pasakyti abstrakčiai – kiekviena situacija, kiekvienas epizodas yra atskiras vienetas, kur reikia atsakyti į daug klausimų. Kiek yra tyčios požymių? Kokia ta tyčia – tiesioginė ar netiesioginė? Ar prisipažino, ar neprisipažino? Nukentėjusysis yra ar jo nėra? Atlygino žalą ar neatlygino?

Bausmių subendrinimo negalima individualizuoti, neatsakius į šiuos ir dar daugiau klausimų. Ar tie epizodai vienas kitą yra papildantys, ar atskiri? Ar jie padaryti vienu metu, ar skirtingu laikotarpiu? Ar skirtingi asmenys dalyvavo nusikaltime, ar tie patys? Ar visi nusikaltimai baigti, ar pasikėsinimo stadijoje?

REKLAMA

Yra daug sudedamųjų dalių. Yra toks teisinis terminas – idealioji sutaptis. Ji yra tada, kai epizodai atitinka vienas kitą iš esmės. Kai yra idealioji sutaptis, tai bausmių subendrinimas yra paprastesnis. Reikia nepamiršti, kad priimant sprendimą, turės būti įvertinta kaltininko asmenybė. Yra bausmių vidurkis, o skiriant galutinę prasideda toks „stumdymas“. Svarbūs tampa klausimai: „Ar žmogus gailisi?“, „Ar buvo anksčiau teistas?“ ir t.t.

(Patikslinus, kad yra kalbama apie N. Venckienei pareikštus įtarimus, advokatas pridūrė)

Būkime teisingi, ši byla yra neeilinė. Gal ji ne tiek sudėtinga, bet užtat apaugusi tokiais „maurais“ – spėjimais, keistenybėmis. Taip, yra ir faktų. Įtariamoji pabėgo ir tai bus laikoma sunkinančia aplinkybe. Sugrąžinta į Lietuvą ji bus sulaikyta 100 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ją laikys uždarytą iki teismo pabaigos arba bent jau ženklų laiko tarpą. Vėliau gal paleis į laisvę su tam tikrais apribojimais – apykoje, dokumentų paėmimu ir pan. Čia jau teismas spręs, įvertinęs konkrečias aplinkybes.

Visi suprantame, kad šios bylos galutinio rezultato reikės laukti ilgai, mažiausiai 3-4 metus. Ir čia tik kalbu apie teismo procesą. Dar kol bus įvykdyta ekstradicija. Aišku, senaties terminai jai pabėgus sustojo. Tad senaties termino tikrai nebus. Tokią galimybę panaikino prieš keletą metų priimti Baudžiamojo kodekso pakeitimai.“

Visi N. Venckienei pateikti įtarimai

Generalinė prokuratūra kreipėsi su ekstradicijos prašymu į JAV dėl 13 nusikalstamų veikų. Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso:

REKLAMA

167 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d. (mirusiojo atminimo paniekinimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str. (jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas).

Asmuo baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str. (piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis).

REKLAMA

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str. (nepagarba teismui).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str. (teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d. (piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos).

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d. (trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

140 str. 1 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

286 str. (pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

154 str. 2 d. (šmeižimas asmens, neva padarius sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

236 str. 1 d. (asmens melagingas apskundimas įstaigai ar pareigūnui, turinčiam teisę pradėti baudžiamąjį persekiojimą).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų