Šilumos tiekėjų asociacija metų pradžioje paskleidė nelinksmą informaciją, kad šį šildymo sezoną susimokėti už suteiktas šildymo ir šilto vandens tiekimo paslaugas vėluoja kas penktas šalies vartotojas. Regioninės spaudos darbuotojai domėjosi kokia situacija yra Biržų mieste.
UAB Litesko „Biržų šiluma" komercijos direktorė Janina Krūminienė „Šiaurės rytus" patikino, jog biržiečiai šilumos vartotojai pareigingesni, įsiskolinimų didėjimas menkai jaučiamas. Pasak jos, bendras gyventojų įsiskolinimas įmonei, lyginant šių metų sausio 1 d. duomenis su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 19 tūkst. Lt. Blogiau tai, kad seni įsiskolinimai, kai vartotojai neatsiskaito už paslaugas ilgiau kaip po 3 mėnesius, padidėjo iki 27 tūkst. Lt, o trumpalaikiai netgi sumažėjo 8 tūkst. Lt.
Šilumininkai nedramatizuoja padėties dėl atsiskaitymų, nors puikiai supranta, kad biržiečių pajamos mažėjo pernai, o šiemet mažės dar daugiau, nes į nelaimingųjų ratą jau pateko ir pensininkai. „Didžiuma vartotojų sąžiningi, iš paskutiniųjų stengiasi atsiskaityti laiku. Mes sakome - jei neišgali sumokėti už tą ar kitą mėnesį visos priskaičiuotos už suteiktas paslaugas sumos, tegu moka nors dalį, kiek pajėgia. Tokiu atveju tik bus skaičiuojami delspinigiai nuo pavėluotos sumokti sumos, bet mes žinosime, kad vartotojas stengiasi atsiskaityti, ir nesiimsime kokių nors sankcijų", - teigia J. Krūminienė.
Ilgalaikių skolininkų sąraše - apie 30 vartotojų. Tai jau „užkietėję", kuriems tenka taikyti įvairius būdus - nuo priminimų, raginimų, įspėjimų, iki teismų ir iškeldinimų. Pasak J. Krūmininienės, su šiuo kontingentu sunkiausia. Vieni išvykę į užsienį, bet jų butai šildomi ir už šildymą niekas nemoka. Yra išsiskyrusių šeimų, kai butas padalintas dviem asmenims ir nė vienas nemoka už šildymą. Patalpas atseit pardavinėja, bet niekas tokių išdraskytų butų neperka dalimis. Treti tiesiog nemokūs, nes neturi nei pajamų, nei turto, kurį antstoliai galėtų išvaržyti.
„Teisme priteista apie 60 proc. ilgalaikių skolų, vykdomieji raštai perduoti antstoliams dėl priteistų ieškinių išieškojimo. Nemažai daliai ilgalaikių skolininkų ieškiniai priteisti po kelis kartus. Praeina daugiau kaip trys mėnesiai, ir vėl teikiame ieškinį teismui dėl naujos skolos dalies priteisimo", - pasakojo šilumos įmonės komercijos direktorė.
Ji prisiminė Vėjo gatvėje viename iš daugiabučių gyvenusią Vilitą Samulionienę. Rajono apylinkės teismas iš jos per 13 kartų jau buvo priteisęs išieškoti 11 tūkst. Lt kelerių metų skolos šilumos tiekėjui. Kadangi skolininkė gyveno rajono savivaldybei priklausančiame bute, šilumininkai kreipėsi pagalbos į savivaldybės administraciją. Skolininkei surado butą be patogumų ir ji buvo iškeldinta.
„Jei gyventojai nori naudotis komunaliniais patogumais, jie privalo ir mokėti už tuos patogumus. Jei nenori ar neišgali to daryti, tegu ieškosi patalpų be patogumų. Turime daugiau ilgalaikių skolininkų, gyvenančių savivaldybės butuose. Tikimės, kad savivaldybė, kaip butų savininkė, irgi padės mums kovoti su piktybiniais skolininkais", - samprotavo pašnekovė.
Komercijos direktorė atkreipė dėmesį, jog šį sezoną 5 tūkst. Lt padidėjo verslo įmonių įsiskolinimai. „Iš to galima spręsti, kad smulkiesiems mūsų verslininkams pakankamai sunkūs laikai", - sakė ji. Tuo tarpu biudžetinių įstaigų įsiskolinimai, palyginti su pernai metų pradžia, sumažėjo 75 tūkst. Lt, bet vis tiek dar siekia 0,5 mln. Lt. Didžiausios skolininkės - švietimo įstaigos: mokyklos, darželiai.
Centralizuotai tiekiamos šilumos kaina pernai lapkritį, komercijos direktorės paaiškinimu, sumažėjo apie 15 proc. Tačiau jau gruodį elektros kaina už šildymui sunaudotą kilovatvalandę padidėjo 0,22 ct, sausį vėl didės 0,17 ct. Tai siejama su rusiškų dujų kainomis.
Alfonsas Kazitėnas