REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos tik Kultūros ministerija paragino lengviau atsipūsti dėl Gedimino kalno, gyventojai atnaujino susirūpinimą ketinamu tvarkyti Kalnų parku. Baiminamasi, kad dėl parke planuojamų iškirsti medžių susiformuos pavojingos nuošliaužos.

Vos tik Kultūros ministerija paragino lengviau atsipūsti dėl Gedimino kalno, gyventojai atnaujino susirūpinimą ketinamu tvarkyti Kalnų parku. Baiminamasi, kad dėl parke planuojamų iškirsti medžių susiformuos pavojingos nuošliaužos.

REKLAMA

Kultūros ministerijoje lapkritį pristatytame Kalnų parko tvarkymo plane numatyta sutvarkyti Trijų Kryžių kalno, Dainų estrados su Stalo kalnu ir gamtinės aplinkos su kalnais teritorijas. Darbai turėtų prasidėsi kitąmet.

Ketinama sukurti žaliąją erdvę Vilniaus senamiestyje, išvalyti ir sutvarkyti didžiąją dalį rezervato teritorijos, įrengti apšvietimą ir vaizdo stebėjimo kameras ir pastatyti specialias apsaugas, skirtas išsaugoti šlaitus. Taip pas bus keičiami netinkami laiptai.

Nors projekte nurodoma, kad „bus siekiama maksimaliai išsaugoti gamtinę aplinką, šalinant tik pažeistus ar išdžiūvusius medžius“, kalbos apie galintį pasikartoti Gedimino kalno scenarijų prasidėjo dar šią vasarą.

REKLAMA
REKLAMA

Baiminasi nuošliaužų

Portalą tv3.lt pasiekė laiškas, kuriame skaitytojas nuogąstauja dėl galimos grėsmės Kalnų parkui ir baiminasi pasikartosiančio Gedimino kalno scenarijaus, kuomet kalną nusėjo nuošliaužos.

REKLAMA

„Po lankytojų srauto didinimo pretekstu ruošiamasi masiškai kirsti medžius ir krūmus. „Atverinės piliakalnių gynybinę struktūrą“, kaip jie tai vadina Gedimino kalne atlikto medžių šalinimo pavyzdžiu. Tai, kad šlaite į Vilnelę tiesiai po Trim kryžiais formuojasi nuošliauža, sukelta 2011 metais įvykdyto medžių ir krūmų pašalinimo, tvarkytojams įspūdžio nedaro“, - tv3.lt rašė vilnietis Žilvinas Nečiūnas.

Portalas tv3.lt primena, kad spalį ant Trijų kryžių kalno pastebėtas plyšys. Nors kilo nemažai spėlionių, ar šis reiškinys gali virsti nuošliauža, geologai tuo metu ramino, kad didelio pavojaus nėra, o plyšys atsivėrė dėl atitrūkusios velėnos.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras stebisi, kad medžiai jau paruošti kirtimui ir pažymėti raudonais kryžiais, nors projektas tėra derinimo stadijoje.

Taip pat Ž. Nečiūnas piktinasi kitais parke planuojamais pokyčiais – granitiniais takais bei kabančiais tiltais.

„Bus tiesiami granitiniai takai (prisiminkime Lukiškių aikštės vaizdą) ir įrengtas lankytojų centras estrados teritorijoje (kodėl tada tokių centrų neįrengus visuose Vilniaus kalnuose ir parkuose?). Pati skandalingiausia projekto dalis – kabantys tiltai virš didžiosios griovos. Pretekstas – neįgaliųjų poreikiai. Gamtos naikinimas ir didelė grėsmė ir taip ne per daug stabiliems kalvų šlaitams“, - rašė skaitytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vengs kartoti Gedimino kalno istoriją

Už Kalnų parko atnaujinimą atsakingos Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija.

Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio skyriaus vedėjas Vidmantas Bezaras pripažįsta, kad projekto aptarime išties teko girdėti priekaištų, jog kertami medžiai gali lemti nuošliaužas. Tačiau, anot jo, kartoti Gedimino kalno istoriją ir imtis plikinimo – neverta.

„Tiek projekto rengėjai, tiek įgyvendintojai turėtų labai atsakingai pasižiūrėti. Bent aptarime Kultūros ministerijoje taip pat buvo nuvilniję tokie priekaištai. Bet tiek viena, tiek kita pusė garantavo, kad bent jau Saugomų teritorijų tarnybos įgyvendinamoje dalyje, kur daugiau ta gamtinė dalis, jie stengsis praktiškai beveik neliesti medžių, išskyrus invazinius, kurie užgožti ir neturi perspektyvų. Bet nebus einama, kad nuplikinti“, - tv3.lt kalbėjo V. Bezaras.

REKLAMA

Specialistas taip pat pridūrė, kad kai kurios bendruomenės skundėsi dėl dalies projekto idėjų, todėl tvarkymo iniciatoriai ir vykdytojai siekia kuo plačiau išdiskutuoti projektą.

„Buvo prieštaravimų iš vienos ar kitos bendruomenės apie tam tikrus akcentus, ar verta akcentuoti tai, ko mes nežinome tiksliai. Yra toks noras šiek tiek daugiau parodyti pagarbos ir ženklų senovės baltų religijai išdėliojant akmenis. Atsirado tam tikrų prieštaravimų, kad mes tiksliai to nežinome ir tada kitos religijos bus primirštos“, - sakė V. Bezaras.

Užtikrino: kalnas „nenupliks“

Už dalies projekto įgyvendinimą atsakinga Kultūros ministerija portalą tv3.lt informavo, kad projekte numatoma kirsti tik tuos medžius, kurie auga takų ir apžvalgos aikštelių vietose, atsiveriančių panoramų vietose bei jungties tarp Gedimino kapo ir Stalo kalnų vietoje. Medžiai kirtimui jau sužymėti dėl kasmet atliekamo sanitarinio kirtimo.

REKLAMA

Tuo tarpu ant Trijų kryžių kalno atsivėręs plyšys – ne iškirstų medžių ir krūmų padarinys, teigia Kultūros ministerija.

„Trijų Kryžių kalno šlaito viršuje atsiradęs plyšis dėl netinkamai sutvarkytos vietos paklojus elektros kabelį. Trasa nebuvo pakankamai užberta žemėmis ir apsėta žole, todėl lankytojai greitai pradėjo naudoti kaip taką. Ilgesniam lietingam periodui pasibaigus susmuko žemės ir susiformavo plyšys. Čia kirtimai atlikti tik kirtimai, kad Trijų Kryžių paminklas būtų matomas“, - tv3.lt rašė Kultūros ministerijos atstovas Arūnas Malinovskis.

Komentuodama kabančius tiltus, Kultūros ministerijos atstovas teigė, kad ji jungtis „bus patogi ne tik neįgaliesiems, bet ir vyresnio amžiaus ar ne labai sportiškiems žmonės, nes laiptais užlipti ir nusileisti stačiais šlaitais nėra labai lengva“.

„Projekto tikslas pritraukti lankytojus, suteikti jiems kiek galima patogesnį judėjimą, bet nukreipti specialiai įrengtomis ir saugiomis vietomis. Dabar gi lankytojai išmindžioja šlaitus neleistinose vietose, o po to ten formuojasi nuošliaužos. Jungtis šiuo atveju apsaugotų didžiosios griovos šlaitus nuo nepageidaujamų lankytojų“, - rašoma atsakyme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų