Antradienį Seimui planuojama pateikti nutarimo projektą, kuriuo siūloma sudaryti laikinąją tyrimo komisiją atominės energetikos ateities perspektyvoms ir kitoms strateginėms gairėms nacionalinėje energetikos politikoje išsiaiškinti.
Šiai komisijai taip pat siūloma tirti faktus apie galimai neskaidrius ir grėsmes nacionaliniam saugumui keliančius procesus energetikos sektoriuje.
Tai numatantį nutarimo projektą 38 parlamentarų grupės vardu ketina pateikti Seimo narys Gintaras Songaila.
Komisiją siūloma sudaryti iš 12 Seimo narių pagal Seimo frakcijų proporcinio atstovavimo principą.
Jeigu Seimas pritartų, ši komisija iki šių metų gruodžio 15 d. turėtų pateikti Seimui savo išvadas ir pasiūlymus.
Nutarimo projekte siūloma įpareigoti komisiją pateikti pasiūlymus, kokių veiksmų reikia imtis, siekiant užkardyti neigiamas pasekmes nacionaliniam saugumui Lietuvos energetikos sektoriuje galinčius sukelti sprendimus bei pasiūlymus, ir dėl galimo nacionalinio susitarimo strateginiais energetikos klausimais gairių.
Komisijos sudarymo iniciatoriai siūlo įpareigoti komisiją išsiaiškinti ir nustatyti, ar strateginio investuotojo naujos atominės elektrinės statyboms parinkimo procesas yra skaidrus ir ar naujos atominės elektrinės statybos dabartinėmis sąlygomis atitinka Lietuvos ekonominius ir nacionalinio saugumo bei nepriklausomybės interesus. Jie nori išsiaiškinti, kiek pagrįstas numatomas elektrinės investicinis modelis ir prognozuojamas konkurencingumas, kaip numatomas reaktoriaus galingumas lems elektros energijos rezervo užtikrinimo sąlygas, koks bus eksploatavimo saugumas.
Parlamentarai norėtų išsiaiškinti, ar yra požymių, kad politinės ir interesų grupuotės daro galimai neteisėtą poveikį sprendimams Lietuvos energetikos sektoriuje ir ypač IAE bei dėl Visagino AE.
„Ar yra požymių, kad IAE uždaroma nesilaikant teisės aktų reikalavimų, dėl ko gali kilti sunkumų užtikrinant šio objekto branduolinį saugumą; dėl kokių priežasčių vėluoja Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbai, ar susidaro reali grėsmė, jog Lietuvos Respublika iš savo lėšų papildomai turės finansuoti Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbus; kas yra atsakingas už susiklosčiusią ydingą situaciją, susijusią su IAE uždarymo darbų finansavimu“, – klausiama nutarimo projekte.
Įvairioms Seimo frakcijoms atstovaujančių Seimo narių grupė taip pat norėtų išsiaiškinti, ar oficialių pareigūnų vykdoma kadrų politika energetikos sektoriuje (IAE, Lietuvos elektrinėje) yra skaidri ir neturi politinio ar grupinio protegavimo požymių.
„Ar Lietuvos energetikos sektoriuje – Energetikos ministerijoje bei jai pavaldžiose įmonėse yra užtikrintas viešųjų pirkimų skaidrumas; ar nėra požymių, jog sprendimai dėl prekių ir paslaugų teikėjų pasirinkimo priimami tik tenkinant politinius ir grupinius, o ne visos valstybės ir visuomenės interesus; ar Energetikos ministerija veiksmingai sprendžia strateginius energetikos sektoriaus valdymo uždavinius“, – į tokius klausimus siūloma atsakyti laikinajai tyrimo komisijai.