Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys Bronius Pauža siūlo nuo kitų metų sausio 1 d. nedrausti kioskuose prekiauti alumi.
Atsižvelgdamas į Vilniaus mažosios prekybos asociacijos kreipimąsi, jis įregistravo tai numatančias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas.
"Lietuvoje šiuo metu yra apie 11-12 procentų oficialiai registruotų bedarbių, ir šis skaičius nuolat didėja. 2008 metais buvo priimta Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, kuria draudžiama kioskuose prekiauti alumi nuo 2010 m. sausio 1 d., tačiau įsigaliojus šiai pataisai Lietuvoje gali padidėti bedarbių skaičius", - sako Seimo narys B. Pauža.
Jo duomenimis, darbo netektų dar 10 ar 15 tūkstančių žmonių.
Parengti šį įstatymo projektą Seimo narį paskatino krizinė Lietuvos ekonomikos padėtis ir smulkaus verslo įmonių nusiskundimai dėl sudaromų nevienodų prekybos sąlygų mažoms įmonėms.
"Alkoholio prekybos rinkoje smulkiam verslui yra sudaroma diskriminacinė padėtis, nors šio verslo apimtys rinkoje pagal parduodamą alkoholio kiekį nesiekia ir 1 procento", - teigia B. Pauža.
Jo teigimu, Konstitucijos 46 straipsnio 4 dalis nurodo, kad "įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę", o 48 straipsnio 1 dalyje teigiama, kad "kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą...".
B. Pauža mano, kad priėmus siūlomas pataisas būtų sudarytos vienodos ir lygios verslo sąlygos alkoholio prekyboje visiems ūkio subjektams, išsaugotos likusios smulkaus verslo įmonės nuo bankroto, sustabdytas bedarbių skaičiaus didėjimas Lietuvoje, sutaupytos valstybės biudžeto išmokos būsimų bedarbių pašalpoms.
Šiuo metu galiojančiame Alkoholio kontrolės įstatyme nurodoma, kad nuo 2010 m. sausio 1 d. draudžiama smulkioms įmonėms prekiauti alumi ir sidru laikinuose statiniuose - kioskuose.
Anot B. Paužos, teikiamu projektu siūloma atkurti buvusį teisinį reguliavimą, kai smulkioms įmonėms, vykdančioms prekybą laikinuose statiniuose - kioskuose, buvo leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais taip, kaip ir visoms kitoms prekybos įmonėms.
"Bus išlaikomas demokratiškumo principas - arba visiems draudžiama, arba visiems leidžiama. Lietuvos žmonės atgaus pasitikėjimą Seimu, nes Seimas pradės vadovautis Konstitucijoje rašomais teisiniais pagrindais", - tvirtina politikas.
Jo teigimu, Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projektas turės teigiamą įtaką smulkaus verslo įmonėms, nes neleis kristi ir taip žemai prekių apyvartai. "Dėl kritusios apyvartos įmonės praras pajamas, nebeturės iš ko mokėti atlyginimų darbuotojams. Tokiu atveju pajamų nebegaus "Sodra" ir valstybės biudžetas", - prognozuoja B. Pauža.