Parlamentarai socialliberalas Valerijus Simulikas bei socialdemokratas Edvardas Žakaris įregistravo Pelno mokesčio įstatymo pataisą, kuria siūloma nuo pelno mokesčio atleisti privačias aukštąsias mokyklas.
Kaip aiškinamajame rašte motyvuoja parlamentarai, šiuo metu privačios aukštojo mokslo įstaigos privalo mokėti 15 proc. dydžio pelno mokestį, dėl tokių mokamų mokesčių yra priverstos didinti studijų įmokas studentams, o tai, savo ruožtu, esą mažina galimybę įgyti aukštąjį išsilavinimą nepasiturintiems žmonėms.
Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys konservatorius Mantas Adomėnas tokius argumentus vadino „supainiotais“ ir pačią iniciatyvą vertino neigiamai.
„Mūsų vyriausybės politika - mokesčių lengvatų ir išimčių mažinimas, tad tokios lengvatos taip pat nereikia. Jeigu ja esą norima didinti aukštojo mokslo prieinamumą, tai mes patiems gabiausiems studentams skirsime iš valstybės pinigų „krepšelį“, nepriklausomai nuo to, ar privačiame, ar valstybiniame universitete jis mokysis“, - BNS antradienį kalbėjo valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys M. Adomėnas.
Anot jo, privačios aukštosios mokyklos gali dirbti ir kaip pelno siekiančios įmonės, o būsimoji Vyriausybė neketina finansuoti privačios įmonės pelno.
„Mes studentams tiesiai duosime pinigus, tikslingai, tačiau tos lėšos negalės būti naudojamos pelnui gauti“, - teigė M. Adomėnas.
Tuo metu privačios aukštosios mokyklos - ISM vadybos ir ekonomikos universiteto - mokslo prorektorius Petras Baršauskas tokią įstatymo iniciatyvą gyrė.
„Labai pritariu. To reikia. Universitetas yra skirtinga institucija nei komercinės įmonės. Mes 90 procentų savo pelno investuojame į mokslą, ir tie pinigai grįžta į švietimą. Jokių dividendų savo darbuotojams nesam išmokėję“, - BNS sakė jis.
Prorektoriaus teigimu, šiuo metu Lietuvoje privatus aukštasis mokslas turi sudėtingesnes sąlygas nei valstybinis ir todėl šis sektorius nėra vystomas. P. Baršausko nuomone, svarbiausia, kad universitetams būtų sudarytos vienodos konkursinės sąlygos, todėl jis pritartų naujosios koalicijos partnerių siūlomai „krepšelių“ sistemai.
Šiuo metu įstatymas numato, kad pelno mokesčio nemoka biudžetinės įstaigos, Lietuvos bankas, su tam tikromis išlygomis valstybė ir savivaldybės; valstybės ir savivaldybių institucijos, įstaigos, tarnybos ar organizacijos; valstybės įmonė „Indėlių ir investicijų draudimas“; Europos ekonominių interesų grupės.
Šį sąrašą siūloma išplėsti, į jį įtraukiant aukštąsias mokyklas.
Įstatymo projekto rengimą, anot jo teikėjų, paskatino privačių aukštųjų mokyklų vadovai.