Siūloma asmenims, tarnavusiems sovietinės milicijos, prokuratūros ir kitose statutinėse sistemose, atimti teisę į valstybinę pensiją.
Tokį Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narys Petras Gražulis, atsižvelgdamas į Laisvės kovų dalyvių sąjungos kreipimąsi.
Pasak parlamentaro, projektu siekiama įtvirtinti, kad valstybinės pensijos būtų mokamos už nuopelnus Lietuvos valstybei, o ne kuriai nors kitai valstybei.
"Priėmus teikiamą įstatymo projektą, būtų atkurtas teisingumas. Asmenys, tarnavę sovietinės milicijos, prokuratūros ir kitose statutinėse struktūrose, gautų tik senatvės socialinio draudimo pensijas", - sako P. Gražulis.
Anot parlamentaro, remiantis Valstybinių pensijų įstatymu, valstybinės pensijos turi būti suteikiamos tik už nuopelnus Lietuvos valstybei.
"Bet kokie gali būti nuopelnai, jei nebuvo valstybės? Ji buvo sovietų okupuota. Asmenys, tarnavę jėgos struktūroms, kurių vienas iš tikslų buvo palaikyti okupacinį režimą, be socialinio draudimo pensijų, gauna dar ir valstybines pensijas. Šių pensijų suma atskiriems asmenims yra daugiau nei 2000 Lt. Be to, šie asmenys už nuopelnus sovietinei okupacinei sistemai gauna valstybines pensijas ir iš Rusijos, kaip sovietų sistemos paveldėtojos. Lietuvos valstybė, įtvirtindama tokias galiojančio įstatymo nuostatas, pateisina okupaciją, nes sovietiniai statutiniai pareigūnai vertinami labiau nei tie, kurie kovojo prieš sovietinę okupaciją. Ginkluoto pasipriešinimo dalyviai (partizanai) gauna tik 800 Lt pensiją, o neginkluoto pasipriešinimo dalyviai, nors yra dešimtmečius kalėję sovietiniuose lageriuose ar tremtyje, gauna tik po 200 Lt", - tvirtina P. Gražulis.
Jo teigimu, tai yra akivaizdus pasityčiojimas iš visų kovojusių ir žuvusių už Lietuvos laisvę. Todėl P. Gražulis siūlo iki 1990 m. kovo 11 d. buvusiems statutiniams darbuotojams palikti tik senatvės socialinio draudimo pensijas.
Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, valstybinę pensiją turi teisę gauti sovietinės milicijos, prokuratūros ir kitų statutinių sistemų darbuotojai.