Šiandien ypatinga rudens diena – prasideda žymūs pokyčiai

Rugsėjo 22 diena yra nepaprasta diena. Šiandien – rudens lygiadienis. Nuo šios dienos nakties trukmė jau tampa ilgesnė už dienos trukmę ir kasdien ji vis labiau ilgės iki gruodžio 22 dienos, po kurios po truputį ims ilgėti. Taigi, pasiruoškime tamsiajam periodui.

20

Lygiadienis – metas, kai diena susilygina su naktimi. Tą vieną akimirką Žemėje viskas tampa lygu. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. 

(20 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Rudens grožybės skaitytojų akimis

„Lygiadienio metu saulė teka tiksliai rytuose ir leidžiasi tiksliai vakaruose. Nueidama virš žemės paviršiaus puse savo kelio, o antrą puse savo kelio keliauja po žeme. Jei stovėtumėme atviroje vietoje, matytume, kaip du pasauliai, šviesos ir tamsos, dalinami į dvi lygias dalis. Na ir ši diena tampa atskirties tašku mūsų kalendoriuje“,– kalbėjo etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.

Šaltojo sezono reiškiniai užgrius po mėnesio 

Nuo šiol diena bus trumpesnė už naktį ir prasidės rudens reiškiniai, bus tamsiau, žvarbiau. Sinoptikų žiniomis, orai kaip tik ir subjurs būtent nuo šios dienos.

„Galime pastebėti, kad per rudens lygiadienį, kuomet gamta tik pradeda apmiršti, dar rudens požymiai yra ne tokie ryškūs, bet po mėnesio, jau spalio pabaigoje viskas pasikeis. Jau lapai bus nukritę, paukščiai bus išskridę ir t.t. Toks žemiškų reiškinių ryškus pokytis saulei peržengus tą brūkšnį po mėnesio pasireiškia. Nes pavasarį šilumos trūksta žemei, o rudenį jos jau būna prikaupusi žemė, jau po lygiadienio“,– kalbėjo etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.

Šeštadienį vasara mutantė Lietuvą jau ketina palikti, temperatūra kris per dešimt laipsnių, sulauksime lietaus, darganų. Šie rudeniški orai truks ir visą kitą savaitę, tad po jų gali atkeliauti ir Bobų vasara. 

„Šeštadienį vasara traukiasi, bus temperatūros kritimas. Ta temperatūra kris per dešimt laipsnių mažiausiai, taip kris ir laikysis, o paskui ir dar žemesnė bus. Tai mes galiausiai sulaukėme jau to rudens lietaus, kas yra labai gerai gamtai. Yra natūralu, kad rudenį ateina lietus, gyvajai gamtai to lietaus labai reikia, miškai perdžiūvę, grybai nedygsta.

REKLAMA

Tai lietus lis gal ne nuolatos, bet visą laiką bus taip, kad vis palis, daugiau mažiau. Jau ieškom guminių botų, striukės, skėčio“, – kalba sinoptikas Naglis Šulija. 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų