Nuošaliose sodybose įsikūrę senyvi žmonės neseniai sulaukė mobiliųjų telefonų, kuriais aprūpinami įgyvendinant prevencinį projektą. Jie pakeitė anksčiau gyventojų turėtus pagalbos įrenginius. Aparatais senoliai galės pranešti apie nusikaltimą ar nelaimę. Telefonas taip pat padės nustatyti vietą, jei žmogus pasiklys.
Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkas Vladas Butkus pasakojo, jog ZTE S202 modelio telefonai pradėti dalyti vasarį. Jie skirti atokiose vietose gyvenantiems vyresnio amžiaus, vienišiems žmonėms. Vienkiemių šeimininkai dažnai tampa vagysčių, plėšimų, sukčiavimo, tyčinių kūno sužalojimų, nužudymų aukomis. Policijos departamento inicijuotu projektu siekiama užtikrinti jų saugumą.
Prevencinis projektas „Būk saugus su mobiliu“ šalyje vykdomas nebe pirmi metai. Prieš kurį laiką gyventojams buvo išdalyti specialūs vieno mygtuko pagalbos įrenginiai. Jais pakliuvusieji į keblią situaciją apie pagalbos poreikį galėjo informuoti specialias tarnybas. Ukmergės rajone buvo išdalyta 20 tokių įrenginių.
Tačiau juos šiemet nuspręsta pakeisti daugiau funkcijų turinčiais mobilaus ryšio telefonais. Pagyvenusiems žmonėms pritaikytų aparatų kartu su SIM kortelėmis parūpina projekto partneris – bendrovė „Omnitel“. Gavėjui tai, anot V. Butkaus, nieko nekainuoja.
Iki šiol išdalyta penkiolika vadinamųjų „senukofonų“ Pabaisko, Želvos, Deltuvos, Siesikų, Taujėnų seniūnijose. Juos gyventojams atvežę policijos pareigūnai parodo, kaip naudotis, paaiškina, kaip įvesti duomenis.
Naujieji telefonai žmonėms pravers, norint pranešti apie sodyboje kilusią nelaimę, pasirodžiusius įtartinus asmenis ir pan. Taip pat – blogai pasijutus ir prireikus greitosios medicinos pagalbos paslaugų. Paspaudus specialų SOS mygtuką, galima susisiekti su vienu iš penkių adresatų – apylinkės inspektoriumi arba artimaisiais, kurių numeriai turi būti užprogramuoti. Nė vienam iš jų neatsiliepus, skambutis nukreipiamas į Bendrąjį pagalbos centrą.
Dėl telefone įdiegtos visuotinės padėties nustatymo sistemos bus galima nustatyti jo turėtojo koordinates. Nuspaudus specialų klavišą, aparatas automatiškai surinks minėto centro numerį. Bendrajame pagalbos centre matysis skambinančiojo numeris ir buvimo vieta. Pasak pašnekovo, tai leis surasti žmogų, jei šis pasiklystų. Į tokį pavojų gyventojai dažniausiai papuola vasarą grybaudami ir pan.
Išankstinio mokėjimo kortelės, kurias savininkai gauna kartu su telefonais, galioja 3 mėnesius. Po to sąskaita vėl papildoma atitinkama suma. Norėdami telefonus naudoti pokalbiams su artimaisiais, už juos galės susimokėti patys.
Ankstesni pagalbos įrenginiai mobiliaisiais telefonais keičiami nemokamai. Tačiau, prie projekto prisidėjus savivaldybei, jais ketinama aprūpinti ir daugiau atokiuose rajono vienkiemiuose gyvenančių asmenų. Dvidešimties telefonų ZTE S202 įsigijimas bei išlaikymas metams kainuoja apie 4 tūkst. litų.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ