REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis labiau kaistant situacijai Covidinėse ligoninėse ne lengvesnė našta šiandien tenka ir pirminės sveikatos priežiūros grandies medikams. Vilniaus Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Justė Latauskienė neslepia pykčio dėl nesąmoningų ir karantino ribojimų nesilaikančių tautiečių ir atvirai išliejo skaudulius, su kuo tenka kasdien susidurti darbe. 

Vis labiau kaistant situacijai Covidinėse ligoninėse ne lengvesnė našta šiandien tenka ir pirminės sveikatos priežiūros grandies medikams. Vilniaus Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Justė Latauskienė neslepia pykčio dėl nesąmoningų ir karantino ribojimų nesilaikančių tautiečių ir atvirai išliejo skaudulius, su kuo tenka kasdien susidurti darbe. 

REKLAMA

Kokia COVID situacija? Į šį klausimą medikė savo socialinio tinklo paskyroje atsako negailėdama kartėlio ir pykčio.

„Rytoj (įrašas paskelbtas gruodžio 9 d. – aut past.) grįžtu į darbą poliklinikoje – turėjau kelias dienas atostogų. Šiandien užmečiau akį į savo pranešimus – pirmi matomi 7 COVID atsakymai ir visi teigiami. Jei noriu pažiūrėti sekančius, reikia paspausti ant mygtuko. Baisu spausti. Čia nėra kažkokios tai „pavardės“, čia yra mano apylinkės pacientų – kai kurių visai nežinau, o kai kuriuos labai gydžiau, daug darbo įdėjau, PYST ateis Covid ir numarins man žmogų, padarys jį neįgalų su išliekančia pokovidine nemiga, galvos skausmais, su DUSULIU“, – rašė ji.

Visi medikai – irgi kažkieno pacientai

Gydytoja itin piktinosi tais, kurie nesisaugo, nedėvi kaukių:

„Jie nusikalstamai durni. Jie gal psichopatai. Jiems gal kognityvinis disonansas – viską jie mato ir viską jie supranta, tik jų protas neišneša, kad tai tikrai taip baisu, todėl susikuria fantaziją, kurioje yra saugūs ir išlaikę kontrolę. 

REKLAMA
REKLAMA

Žinot, būna, kam AIDS kandidozė burnoje išėda gomurį iki sinusų ir jie sako – čia nuo dantų pastos. Tai visi šitie, kuriems COVID nėra, kuriems čia sąmokslas, kuriems tik gripas čia, uf, vasaros vaikai čia. Būna žmonės net nežino, kokie jie yra pažeidžiami, kol nesuserga COVID, arba išgyvenę lengva forma smerkia visus susirgusius sunkiai. 

REKLAMA

Yra pasikartojančių naratyvų medicinoje – kur panaudosiu vieną dozę narkotikų ir nepriprasiu, bet pripranta. Yra žmonių, kurie, pvz., užsiima kultūrizmu ir labai stiprūs, o miršta nuo COVID, nes nepagalvoja, kad visi tie steroidai ir papildai, kuriuos slepia net nuo savo mamos tokiose situacijose yra mirtini. 

Žmonės galvoja, kad gydytojai labiausiai bijo kaltės ar dar ko. Nė velnio. Labiausiai mes bijome mirties, labiausiai bijome, kad nepadėsime pacientui, bet, kai negali padėti, kai bandai ir negali nepadėti, nebandyti, tai super sunku. Visi gydytojai yra ir kažkieno pacientai, žinokit.“

REKLAMA
REKLAMA

„Pamatysi, bus 3000 atvejų“

Šeimos gydytoja prisiminė, kad dar prieš išeinant atostogų kolegė pranašiškai pasakė, kad kol ši grįšianti iš atostogų, susirgimų skaičius šalyje perkops ir 3 tūkst. atvejų.

„Tai yra 7 nauji COVID atsakymai. Vien tik mano apylinkėje. Vien tik žiūrint naujausius atsakymus. 7 naujausi atsakymai. Visi teigiami. Aš nenorėjau eiti atostogų, sakiau gal atsisakysiu, o mano viena vyresnė kolegė, kuri dėl COVID nutraukė planus išeiti į pensiją, nors jau turėjo išeiti keleri metai ir planavo šiais metais, man sako „pamatysi, Juste, paskutinę tavo atostogų dieną bus 3000 ir vienas atvejis. Kalėdų nebus“. Man dar šimtas metų iki tokių žinių ir įžvalgos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakartotinų COVID, pažiūrėti ar dar teigiamas nedaro. Nes visi tie neigiami, yra dėl to, kad reguliariai testuojami visi gydytojai, labai testuojami žmonės daug dirbantys su žmonėmis, yra ištisos firmos, kurios atlieka mokamai savo darbuotojams testus. Šiems žmonėms ir kitiems, kiek galėsiu, bandysiu suspėti paskambinti, pildyti dokumentus, jiems reiks nedarbingumų, jiems reiks gydymo. 

Dabar taip gali būti, kad jie jau patys užsiregistravo pas gydytoją – bet nėra atskirų gydytojų Covidui gi, maniškis koks užsiregistruos pas kitą gydytoją, jo pacientą užregistruos man. Devintos dienos dar pribyrės šiandien daug, ir dar rytoj atsiras naujų. Ne visi aštuntos dienos gi čia. Ir septintos dar yra. Ir šeštos“, – dėstė gydytoja.

REKLAMA

Kiti pacientai niekur nedingo

J. Latauskienė pridūrė, kad taip pat niekur nedingo visi kiti planiniai šeimistų pacientai:

„Aš nežinau kaip su specialistais, mano kasdienybė yra kasdien paskambinti 40 žmonių ir daugiau. Aš jau kartais pasakau „viskas“, kai manęs klausinėja ar tiesą, ką Unikauskas sakė ir padedu ragelį. Galvoju, nu nepatiks, tai išsiregistruos iš manęs, ar ne? Parašys man skundą? Atleis iš darbo? 

Va, dabar žiūriu, Vilniuje yra šeimos gydytoja, pas kurią šiandien liko 1/3 laisvų vizitų. Nežinau, ar pas ją norite, bet žinau, kad ji viską daro taip, kad nėra dėl ko jai nebebūti šeimos gydytoja, dažniausiai gydytojai nukenčia dėl to, kad kaip tik stengiasi, kažką galvoja. Klaidų nedaro tas, kuris nieko nedaro. 

REKLAMA

Anksčiau labai bijojau visokių ten skundų ir panašiai, vėliau supratau, kad jei norėtų man kas pagadinti reikalus, yra daug lengvesnių būdų. Kai iš vakaro bendrauji su žmogumi, o ryte sužinai, kad jis mirė dėl aneurizmos, tai biškį keičia požiūri į dalykus. Kai matai, kaip kažkas moka po 3500 eurų iš kišenės už savo ligoto vaiko dieną naujiems vaistams, kurie sukurti genų inžinerijos būdu ir sako, yra dėkingas už tokią galimybę, kad vaiko gyvenimą gali pratęsti dar keliems mėnesiams ir po to kitas aiškina, koks nedoras jo vaikas, nes iš matkės gavo tik 9, o ne 10, tai biškį keičia požiūrį į dalykus. Atsikeliu ryte ir klausiu savęs – ką galiu šiandien padaryti, kaip galiu vakare mirti ramiai?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nespėja priimti pacientų

Šeimos gydytoja kartu pažymėjo, kad jei pacientų dėl įvairiausių kitokių sveikatos problemų nemažėja, kitus prikalbinti, pavyzdžiui, profilaktinėms programoms, labai sunku.

„Tas planinis pacientų priėmimas yra su visais – man vakar baigėsi insulinas, o šiandien noriu išsirašyti kompensuojamai toliau. Kaip manote ar sumažėjo ~25 metų žmonių, kurie kreipiasi dėl sezoninės depresijos galvodami, kad jiems skydliaukė ar vitamino D stoka? Ar sumažėjo besikreipiančių, nes plaukai slenka? Ar dingo pėdų grybeliai, hemorojai, visi, kurių MTL 7 mmol/L ir sako, kad statinai yra driežiažmogių išmislas?

Jų tik daugiau. Nuo tam tikro amžiaus net nebelieka panikos atakų - lieka tik "šokinėjantis spaudimas", kurį gydo tik leksotanilis, uf. Ir negali šių pacientų atstumti – jų medicininių paslaugų skaičius realiai yra išaugęs ir validus, geriau jau 100 panikos atakų patikrinti ar tai ne MI, nei netikri nė vienos ir praleisti vieną MI. MI – tai miokardo infarktas. Dar kartą – šie žmonės kreipiasi dėl visiškai adekvačių pirminės grandies dalykų, bet pirminės grandies dydis nėra jiems adekvatus, turėtų būti didesnis - apylinkės mažesnės arba daugiau paslaugų teikiama ne gydytojo, suteikiama ilgesnė kontakto galimybė, suteikiamas kontakto lengvumas. Švietimas ir socialinis saugumas atsiliepia į mediciną. Visi tie neišlaikę matkės egzamino šiais metais? Ar žinote kiek tai padidina jų padidėjusio spaudimo tikimybę vėliau gyvenime? O gal jie jau serga, todėl ir neišlaikė?

REKLAMA

O bet tačiau, žinokite dar yra toks bajeris, kad jeigu šeimos gydytojas nesuspėja priimti paciento per tam tikrą dienų skaičių, jeigu per dieną turi daugiau konsultacijų, nei „turi“ turėti, jeigu nevykdo profilaktikos, tai jis netenka dalies atlyginimo. Skambinu žmonėms ir kviečiu programinėm mamogramom, įkalbinėju tą daryti, jaučiuosi kaip vienam žmogui degtų namas, o aš kaimynui siūlyčiau pirkti laminatą. 

Prirašau papildomą pacientą į priėmimą, jau blogai. Kaip koks nelegalas atlieku darbus, kurių PSDF ne tik „nedengia“, bet baudžia, pvz., negaliu sergančiam hipertenzija pacientui susidėti vaistų ir tyrimų grafiko už visus metus, „pakartotini“ talonėliai yra skirti nedarbingumams ir tik esamoms trumpalaikėms problemoms. Visi COVID atvejai mano darbe yra „ant viršaus“, negaliu konsultuoti COVID ir nekonsultuoti planinio. Jeigu atrodo, kad šeimos gydytojas teikia mažiau planinių paslaugų, tai todėl, ir jų padaugėjo. Karantinas padidina ne tik smurto namuose paplitimą. Rėmens taip pat. Kojų venų trombozių kiek, tyliu. Ir spėliok po to, čia gal dar ir COVID šalia yra“, – rašė ji.

REKLAMA

Apibendrindama gydytoja prašė įsiklausyti į medikus ir nedaryti spaudimo jiems dirbti įprastu ritmu kai pandeminės sąlygos yra visai kitokios:

„Aš labai norėčiau, kad nebūtų to melo apie tai, kiek mes iš tiesų dirbame. Norėčiau, kad nebūtų spaudimo viską aprašyti, pateikti, tarsi viską spėjame. Nes nespėjame. Pacientai gali pasakyti, kad nespėjame. Norėčiau, kad tie visi „steigėjai“, jei nesiklauso gydytojų, tai pasiklausytų pacientų. Juk dirbame jiems.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų