„Norėtume išgirsti, kokių veiksmų VRK ėmėsi 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu dėl galimų finansavimo pažeidimų. Tuo metu VRK gavo nepriklausomo audito ataskaitą, tarp kai kurių kandidatų nurodytų išleistų kampanijai lėšų ir audito skirtumai yra daugiau nei du kartus“, – BNS sakė komisijos pirmininkas Vytautas Bakas.
Dabartinė VRK vadovė L. Petronienė per praėjusius prezidento rinkimus buvo komisijos Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo skyriaus vadovė.
Komisija jau išklausė buvusią VRK vadovė Laurą Matjošaitytę, kuri liudijo, kad G. Nausėdos kampanijos pajamų ir galimų išlaidų reklamai skirtumai nesukėlė įtarimų dėl didelių pažeidimų, todėl klausimas atskirai komisijos posėdžiuose nebuvo svarstytas.
Laimėjęs rinkimus G. Nausėda oficialiai nurodė kampanijai surinkęs 291 tūkst. eurų, o išlaidas šiek tiek viršijus 300 tūkst. eurų. Tuo tarpu rinkos tyrimų ir monitoringo bendrovė „Kantar“ skelbė, kad G. Nausėdos išlaidos kampanijai viršijo 600 tūkst. eurų, o jo konkurentės dabartinės premjerės Ingridos Šimonytės – 500 tūkst. eurų.
I. Šimonytė rinkimų sąskaitoje turėjo surinkusi dukart daugiau – 693 tūkst. eurų, į antrąjį turą nepatekęs tuometis premjeras Saulius Skvernelis kampanijai surinko beveik 595 tūkst. eurų, visas surinktas lėšas jie abu kampanijai ir išleido.
G. Nausėda išlaidų skirtumą aiškino taupumu, savanorių darbu, o anksčiau komentuodamas oficialių išlaidų skirtumus yra pareiškęs, kad biudžeto dotacijomis disponuojančių partijų kandidatai „taškė pinigus į kairę, į dešinę“.
Atmesdamas įtarimus dėl galbūt neskaidraus kampanijos finansavimo G. Nausėda taip pat tvirtina esantis pasiruošęs atsakyti į komisijos klausimus raštu.
Komisijai jau liudijo buvę ir esami prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovai, taip pat savo tapatybės nusprendęs nebeslėpti pranešėjas, buvęs vienos iš VSD valdybos viršininkas T. Gailius.
Pastarasis liudydamas komisijai patvirtino dirbdamas žvalgyboje matęs informacijos dėl galimai neskaidraus 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos finansavimo, bet konkretaus kandidato neišskyrė.
Taip pat T. Gailius sakė įtaręs, kad jo vadovai galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą, kai pavedė tikrinti G. Nausėdos aplinką ir galimai perdavė patikrinimo rezultatus tretiesiems asmenims, neturintiems teisės dirbti su įslaptinta informacija. Todėl T. Gailius teigė ir kreipęsis į politikus bei tapęs pranešėju.
Po jo liudijimo VSD pakartojo, jog tikrindami G. Nausėdos aplinką laikėsi įstatymų.
2023 metų pradžioje išleistoje knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, kurios dalis turinio yra paremta T. Gailiaus pasakojimais, yra keliami klausimai dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo skaidrumo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!