Parlamento teisininkai kritikuoja siūlymą Vyriausybei patvirtinti finansinės paramos tvarką piliečiams, jiems asmeniškai prašant atlyginti patirtą SSRS okupacijos žalą.
Seimas prieš išeidamas atostogauti grąžino iniciatoriams tobulinti nutarimo "Dėl padėties sprendžiant SSRS okupacijos žalos atlyginimo klausimus" projektą, kuriuo siūlyta konkrečiau apibrėžti Vyriausybės veiksmus sprendžiant sovietų okupacijos žalos atlyginimo klausimus.
Teisės departamentas dokumentą vertina skeptiškai: esą nėra aišku, kiek valstybės biudžeto lėšų tai pareikalautų, neaišku ir iš kokių šaltinių piliečiams būtų suteikiama finansinė parama.
Teisininkai sako, kad esminiai valstybės turto, įskaitant ir valstybės biudžeto lėšas, naudojimo klausimai turėtų būti reglamentuoti įstatymu, bet ne poįstatyminiu teisės aktu, koks yra bet koks Seimo nutarimas.
Valstybės biudžeto lėšų šiems tikslams biudžete šiemet nėra numatyta.
Seimo Užsienio reikalų komiteto darbo grupės iniciatyva siekta siūlyti Vyriausybei iki rugsėjo 20 dienos parengti SSRS okupacijos padarytos žalos Lietuvai atlyginimo problemos sprendimo strategiją ir sudaryti konkrečių veiksmų planą.
Pritarus šiam projektui Vyriausybė būtų įpareigota reguliariai - ne rečiau kaip kartą kiekvienos parlamento sesijos metu - informuoti Užsienio reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus apie okupacijos klausimų sprendimo eigą ir pasiektus rezultatus.
Lietuva yra skaičiavusi, jog SSRS okupacijos padaryta žala gali siekti apie 80 mlrd. litų, tačiau šie duomenys nėra labai tikslūs, nes nebuvo nustatyta aiški metodika, kaip turi būti skaičiuojama ši suma.
1940 metais Lietuvą okupavo Sovietų Sąjunga, vėliau vykstant Antrajam pasauliniam karui Lietuvos teritoriją užėmė nacių Vokietija, 1944-45 metais Raudonajai armijai iš Lietuvos išstūmus vokiečių kariuomenę Lietuva vėl priverstinai tapo viena Sovietų Sąjungos respublikų.
Lietuva per sovietų okupaciją dėl trėmimų, žudynių, priverstinės emigracijos neteko iki trečdalio gyventojų.
Sovietų sąjungos teisių perėmėja Rusija į diskusijas šiuo klausimu nesileidžia.