REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Seimas antradienį ypatingos skubos tvarka balsuoja dėl urėdijų reformos.

 Seimas antradienį ypatingos skubos tvarka balsuoja dėl urėdijų reformos.

REKLAMA

Seimas linksta pertvarkyti miškų urėdijų veiklą. Galutinį sprendimą dėl jų reformos, kuri kiek skirsis nuo Vyriausybės siūlomo projekto, Seimas priims po pietų.

Balsuodamas už atskirus Miškų įstatymo pasiūlymus, Seimas antradienį pritarė keliems „valstiečių“ Kęstučio Mažeikos ir Virginijos Vingrienės pakeitimams. Už pertvarką po svarstymo balsavo 79 Seimo nariai, prieš - 22, o susilaikė 10.

 

 

Galutinis balsavimas vyks po pietų, nes Seimo pirmininkas pasiūlė įstatymą dėl urėdijų reformos priimti ypatingos skubos tvarka.

Socialdemokratas Juozas Olekas po balsavimo paprašė, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija išaiškintų, ar per svarstymą nebuvo pažeistas Seimo statutas.

REKLAMA
REKLAMA

Jei Seimas galutinai pritars, Generalinė miškų urėdija bus panaikinta, o miškus valdys viena ar daugiau urėdijų, o jų skaičių nustatys Vyriausybė. Pastaroji dabar siūlo įsteigti vieną urėdiją vietoj 42-jų.

REKLAMA

Be to, didmeninė prekyba valstybiniuose miškuose pagaminta žaliavine mediena ir jos atliekomis vyktų elektroniniuose aukcionuose, o sutartys būtų ilgalaikės (3-10 metų), pusmečio ir trumpalaikės (iki 3 mėnesių).

Mažmena būtų prekiaujama iki 7 proc. metinės kirtimų normos, prioritetą teikiant malkų pardavimui gyventojams.

 

Premjero nuomonė

Premjeras Saulius Skvernelis tikino, kad miškų urėdijos klausymas tapo per politizuotas.

„Šiandien šį klausimą supolitazavome iki tokio lygmens, kad nei vienas ekonominis klausimas į tokius politikos viražus pakeltas. Niekas negalvoja apie ūkio privatizavimą, apie mažų įmonių regionuose likvidavimą, darbo vietų panaikinimą. Iš esmės mes kalbame apie tai, kas ne karta jau buvo patvirtinta, atsiribokime nuo politikos“, - Seimo narius skatino premjeras.

REKLAMA
REKLAMA

Jis tikino, kad nesuvienodinus tvarkos, kai generalinė urėdija dažnai tiesiog nusišalina, atsiranda terpė klestėti pažeidimams.

„Mes sutarėme urėdijų kiekį - 25-30. Esminis dalykas – juridinio asmens statusas. O čia yra vadybinis klausimas. Siūlau grįžti nuo apsikeitimų nuo įvairiausiais epitetais, tikslas yra bendras, bet keliai ir būdai galbūt skiriasi“, - sakė premjeras.

Praėjusią savaitę Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nepritarė Vyriausybės siūlomam miškų urėdijų pertvarkos scenarijui, o pasirinko liberalesnį kai kurių konservatorių ir liberalų bei socialdemokratų remiamą planą.

Konservatoriaus Pauliaus Saudargo ir liberalo Simono Gentvilo parengtas Miškų įstatymo projektas, yra analogiškas socialdemokratų įsivaizduojamai urėdijų reformai, numato, kad iki 2019 metų pabaigos urėdijos turėtų būti sustambintos, sumažinant jų skaičių iki 15–25 – jų plotas turėtų būti nuo 30 tūkst. iki 70 tūkst. hektarų (dabar vidutinis urėdijų plotas yra 25,2 tūkst. ha). Nuo 2020 metų urėdijų plotą nustatytų Vyriausybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po pirmadienio „valstiečių“ ir konservatorių derybų, šis reformos planas gali iš esmės keistis, jeigu parlamentarai pritars Aplinkos apsaugos komiteto atmestoms pataisoms, kurios miškų pertvarką grąžintų arčiau Vyriausybės siūlytos vizijos. Siūloma atsisakyti urėdijų ploto reglamentavimo ir reformos etapų.

Socialdemokratas apkaltino „valstiečius“ ir konservatorius prekyba poveikiu 

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys Juozas Olekas apkaltino koalicijos partnerius „valstiečius“ ir opozicijos atstovus konservatorius prekyba poveikiu.

„Šiandien mes matome kitą dalyką – vos ne oficialią prekybą poveikiu. Aš girdėjau, kad vienos frakcijos vadovas pažadėjo: jeigu jūs paremsite tą įstatymo projektą, mes paremsime šitą įstatymo projektą, jeigu jūs paremsite tą projektą, tai mes paremsime šitą“, – antradienį Seime svarstant Miškų įstatymo pataisas pareiškė J.Olekas

REKLAMA

Antradienį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis, premjeras Saulius Skvernelis ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis pasirašė susitarimą dėl opozicinių konservatorių palaikymo urėdijų reformai mainais į paramą mažesniam pridėtinės vertės mokesčiui (PVM) už šildymą. PVM lengvatos šildymui siekia konservatoriai.

Susitarime pažymima, kad siekiant Lietuvos narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje pratęstoje pavasario sesijoje Miškų įstatymo pakeitimai dėl valstybinių miškų valdymo pertvarkos bus priimti su pasiūlymais, kurie suderinti su Vyriausybės pozicija.

REKLAMA

Kitu punktu susitariama, kad Vyriausybės teikimu nuo 2017 metų rudens šildymo sezono „siekiant mažinti gyventojų energetinį skurdą ir socialinę atskirtį“ bus įvedamas lengvatinis PVM tarifas šildymui, o tam reikalingus teisės aktus bus siekiama priimti iki spalio 1 dienos.

„Mes užsakome įvairius STT tyrimus ir kitus dalykus apie prekybą poveikiu. Tai kas čia vyksta Seime? Tai toks pat atviras turgus“, – antradienį pareiškė J.Olekas.

Tuo metu Seimo pirmininkas „valstietis“ Viktoras Pranckietis iš Seimo tribūnos užsiminė apie kitokį poveikį. Anot jo, suinteresuoti asmenys darė spaudimą vienmandatėse apygardose išrinktiems parlamentarams, kad jie nepalaikytų urėdijų reformos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl vienmandatininkų. Aš paprašysiu: tyliai, ramiai nulenkite akis visi tie, kuriems buvo pasiūlytas poveikis sąžine, poveikis prekyba arba kitoks poveikis. Jeigu sakysite, kad nebuvo, aš nepatikėsiu, nes žinau, kad buvo“, – pareiškė parlamento vadovas.

Po šių žodžių Seimo salėje kilo pasipiktinimo triukšmas. V.Pranckiečio teigimu, šis triukšmas taip pat įrodo jo žodžių teisingumą.

„Esu įsitikinęs, kad taip buvo. Tie, kas nepasidavė, yra šaunuoliai“, – sakė jis.

Valdančiąją koaliciją sudaro LVŽS ir Socialdemokratų partija. Tačiau socialdemokratai neremia „valstiečių“ teikiamos urėdijos reformos. Kad ji būtų priimta, šie turi ieškoti opozicijos paramos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų