Seimas antradienį pritarė Vyriausybės siūlytam darbo santykių liberalizavimui, tačiau atmetė Darbo kodekso pataisą, kuri būtų leidusi darbdaviui savo valia atleisti darbuotoją iš karto su dvigubo dydžio išeitine kompensacija.
Už Vyriausybės teiktas Darbo kodekso pataisas be minėtos nuostatos balsavo 58 Seimo nariai, prieš - 18, susilaikė 31 parlamentaras.
Vyriausybės teigimu, šiomis Darbo kodekso pataisomis siekiama padidinti darbo santykių lankstumą, skatinti naujų darbo vietų kūrimą, derinti darbo santykių reglamentavimą su darbuotojų saugumo užtikrinimu ir jų teisių sustiprinimu.
Pagal Seimo patvirtintas Darbo kodekso pataisas, atsisakoma draudimo dirbti viršvalandinius darbus, numatyti išimtinius atvejus, kai darbdavys gali skirti dirbti viršvalandinius darbus, o kitais atvejais leidžiama organizuoti viršvalandinius darbus tik darbuotojui raštiškai sutikus.
Tačiau Darbo kodekse išliko viršvalandžių apribojimai - ne daugiau kaip 4 valandos per dieną ir ne daugiau kaip 120 valandų per metus, o kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais - 180 valandų per metus.
Taip pat bus leidžiama plačiau taikyti suminę darbo laiko apskaitą - maksimalią 48 valandų darbo savaitę ir 12 valandų darbo dieną (pamainą) per 4 mėnesių apskaitinį laikotarpį, paliekant bendrus paros ir savaitės nepertraukiamojo poilsio reikalavimus.
Pagal priimtas pataisas taip pat leidžiama darbuotojui iki 3 mėnesių sustabdyti darbo sutarties vykdymą, jei darbdavys ilgiau kaip 2 mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų darbuotojui arba nemoka viso priklausančio darbo užmokesčio. Tokiais atvejais darbdavys įpareigojamas mokėti ne mažesnę kaip 1 minimaliosios mėnesinės algos dydžio kompensaciją per mėnesį, o darbuotojas, nepagrįstai sustabdęs darbo sutarties vykdymą, atsakytų už darbdaviui padarytą žalą.
Projektu įteisinama galimybė, galiosianti dvejus metus, ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui sudaryti terminuotas darbo sutartis naujai įsteigtose darbo vietose.