Tačiau prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuojamoms pataisoms, kuriomis ypatingų nuopelnų šaliai turintiems Lietuvos piliečiams būtų įtvirtinta teisė turėti dvigubą pilietybę, dar turės pritarti Seimas.
Kokios nuotaikos čia vyrauja, domėjosi naujienų portalo balsas.lt žurnalistai.
J. Razma: gal negavusieji Lietuvos pilietybės nesupyks
„Aš neabejoju, kad mes palaikysime prezidentės pataisas“, – sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Jurgis Razma.
Tačiau plačiau praverti dvigubos pilietybės duris, pasak jo, yra gana sudėtinga. „Panašias pataisas ir mes esame inicijavę, bet jos užstrigdavo mūsų Teisės departamento priekaištuose, kad gali būti prieštaravimai Konstitucijai. Reikia esminių sprendimų dėl dvigubos pilietybės, bet Konstituciją pakeisti labai sudėtinga – tai galima padaryti tik referendumu, todėl gana keblu plačiau praverti dvigubos pilietybės duris. Bandysime tą plyšelį padidinti“, – naujienų portalui balsas.lt sakė konservatorius.
Priminęs, kad Konstitucinis Teismas ne kartą pabrėžė, jog suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę galima tik išskirtiniais atvejais, jis sakė suprantantis mūsų tautiečių – kitų šalių piliečių nusivylimą, kai jiems atsisakoma suteikti Lietuvos pilietybę. „Bet aš galvoju, gal jie labai nepyks, kad tokie žinomi lietuviai, garsinantys Lietuvą visam pasaulyje, gauna pilietybę išimties būdu“.
Išgirdęs klausimą, kaip pasverti kiekvieno nuopelnus, jis atsakė: „Fiziniais metodais nuopelnų nepasversi, bet prezidentė turi atitinkamą komisiją. Žmonės, turintys įgaliojimus tuos nuopelnus vertinti, ir pasako savo nuomonę“.
Konservatorius sakė negalintis įvertinti aplinkybių, dėl kurių anapus Atlanto žaidęs Ž. Ilgauskas neatstovavo Lietuvos rinktinei, tačiau sakė manantis, kad „ne tik jo noras ar nenoras tai lėmė“. „Būtų smagu, jei nors vienais metais jis būtų sužaidęs mūsų šalies rinktinėje, tuomet jo nuopelnai būtų dar įtikinamesni. Bet vertinkime tai, kad jis garsino Lietuvą žaisdamas profesionalų lygoje“, – savo nuomonę dėstė J. Razma.
K. Komskis: nereikia bijoti dvigubos pilietybės
Vienas partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderių, parlamentaras Kęstas Komskis taip pat linkęs pritarti pastangoms. Kad Ž. Ilgauskas turėtų dvigubą pilietybę. Tačiau jis linkęs duris praverti plačiau.
„Sveikinu tokią prezidentės iniciatyvą. Mano nuomonė dėl galimybės kitų šalių piliečiams turėti Lietuvos pilietybę yra pozityvi. Aš manau, kad jei ji būtų suteikiama lengviau, mes pritrauktume daugiau išeivių, kurie išvažiavo ar anksčiau, ar vėliau, ar visai neseniai. Bet tai jau geras poslinkis“, – sakė tvarkietis.
„Mes ir taip praradome nemažai lietuvių, kurie išvyko į užsienį, o dėl nelanksčios mūsų politikos pilietybės klausimu mes dar daugiau prarandame. Todėl reikia išplėsti galimybes užsienio lietuviams įgyti dvigubą pilietybę, ir nebijoti jos suteikti. Gal išimtis išplėsti, gal apskritai numatyti tam tikrą tvarką. Manau, geriausia, kad būtų numatyta gana aiški tvarka, kaip tai daroma. Pavyzdžiui, būtų gerai nustatyti, per kiek kartų, kokie turi būti kraujo ryšiai, leidžiantys atstatyti Lietuvos pilietybę“, – savo požiūrį dėstė tvarkietis.
K. Komskis pridūrė, kad „Ž. Ilgauskas gal ir ne viską padarė garsindamas Lietuvą, bet iš esmės tai labai geras sprendimas“.
S. Jovaiša: jam Amerika davė daugiau, negu Lietuva
Buvusio garsaus sportininko, o dabar politiko Sergejaus Jovaišos teigimu, atvejų, kai reikia spręsti daugiau ar mažiau Lietuvai nusipelniusių asmenų pilietybės klausimus, pasitaiko nedažnai, tačiau spręsti juos reikia.
„Kada nors tai reikėjo sutvarkyti. Manau, kad ši pataisa gal net kiek pavėluota, bet reikalinga, nes tokių atvejų yra ir bus. Ž. Ilgausko pilietybės klausimas – vienas iš tokių, ir jis turi būti išspręstas. Mažai mūsų valstybei tai garbės reikalas, nors jis ir yra vienas iš tų, kurie pasirinko gal ir ne visai lengvą sprendimą – priimti kitų šalių pilietybes. Bet jie nori išlikti lietuviais“, – sakė S. Jovaiša.
„Matyt Ž. Ilgauskui pasirinkti JAV pilietybę buvo priimtiniau. Jam Amerika ir davė daugiau, negu Lietuva, nes jis išvažiavo pakankamai jaunas, ir tam, ką jis pasiekė, daugiausia davė ta šalis. Tačiau jeigu jis nori išlikti lietuviu, reikia jam tokią galimybę suteikti“, – mintimis dalinosi buvęs Lietuvos rinktinės žaidėjas.
S. Jovaišos teigimu, ne taip svarbu, ar Ž. Ilgauskas žaidė Lietuvos rinktinėje, ar ne, kadangi jis vis tiek garsino mūsų šalį. „Jo vardas siejamas su Lietuva labai didelėje ir galingoje valstybėje JAV. Jo net pavardė nekeičiama, netrumpinama – amerikiečiai privalo ją išmokti ir žino, iš kur jis yra“, – sakė jis.
Kaip jau skelbta, Vidaus reikalų ministerija pirmadienį pranešė gavusi atsakymą iš JAV ambasados, kad JAV gyvenantis Ž. Ilgauskas įgijo JAV pilietybę, todėl ji pradedanti procedūras, kad sportininkas netektų Lietuvos pilietybės.
Lietuvos Konstitucija ir įstatymai dvigubai pilietybei šiuo metu taiko labai griežtus apribojimus.