Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorius Raimundas Jakutis, skandalingai pagarsėjęs prastumta iki galo neparengta atliekų tvarkymo studija, ir toliau tvarkosi, kaip nori. Paaiškėjo, kad direktorius atliekų vežėjams mokėjo ne ŠRATC-o valdyboje nustatytą rinkliavos dalį, o tiek, kiek norėjo: saviems — daugiau, kitiems — mažiau.
Auga skolos, daugėja skolininkų
Susirinkusi į posėdį Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) valdyba sužinojo, kad finansinė įmonės padėtis — sudėtinga. Pagal ŠRATC-o pateiktus duomenis auga skolininkų skaičius, didėja gyventojų skolos. Direktorius teisinosi, kad įmonė kovo mėnesį apskrities gyventojams išsiuntinėjo sąskaitas, kurias pasirinktinai galima apmokėti kas ketvirtį ar iš karto už visus metus. Manyta, kad metines sąskaitas gyventojai apmokės iš anksto. Kadangi taip neįvyko, dabar tikimasi, kad apmokės iki metų pabaigos.
Anot Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus, lyginant šiųmetinius įmonės rezultatus su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu — padėtis blogėjo.
Sausio mėnesį 4870 fizinių asmenų buvo skolingi ŠRATC-ui, jų skolos siekė 1,3 milijono litų. Rugsėjį skolininkų skaičius išaugo iki 9418, o įsiskolinimas — iki 1,6 milijono litų. Iš viso nuo metų pradžios gyventojų skolos padidėjo 300 tūkstančių litų. Valdybos nariai klausė direktoriaus, kodėl taip atsitiko, tačiau, pasak V. Damulevičiaus, nei konkrečių atsakymų, nei analizės negavo.
Vieno direktoriaus sprendimai
Valdybos nariai posėdyje sužinojo, kad ŠRATC-as atliekų vežėjams moka už paslaugą skirtingai, nors dar vasario 23 dieną ŠRATC-o valdyba nusprendė kiekvienos savivaldybės vežėjams taikyti vienodą 64 procentų dydžio mokėjimą nuo gautos rinkliavos už atliekas jų aptarnaujamoje teritorijoje.
Pamatę finansinius įmonės dokumentus valdybos nariai tvirtino, kad jų sprendimas nebuvo vykdomas.
Pasak V. Damulevičiaus, neaišku pagal kokią sistemą, ŠRATC-o direktorius „vienvaldiškai nusprendė atskirų savivaldybių vežėjams mokėti skirtingai“.
Posėdyje buvo pateikti tokie skaičiai: Akmenės, Radviliškio rajono ir Šiaulių miesto šiukšlių vežėjams buvo mokami 55 procentai nuo toje savivaldybėje surinktos rinkliavos, tuo tarpu Joniškio rajono — 67, o Šiaulių rajono vežėjams — 68 procentai rinkliavos. Esant tokiam skirtumui, Šiaulių miesto vežėjas, anot V. Damulevičiaus, patyrė 900 tūkstančių litų nuostolį.
V. Damulevičiaus žodžiais, jeigu R. Jakutis būtų vykdęs valdybos sprendimą, nebūtų prasidėję teisminiai ginčai su Šiaulių atliekų vežėju, kurių pasekmė — areštuotos ŠRATC-o sąskaitos. „Dėl tokio chaoso įmonės veikla buvo apsunkinta“,— mano V. Damulevičius. Iš viso ŠRATC- o įsiskolinimas Šiaulių miesto vežėjui šiuo metu siekia pustrečio milijono litų.
„Jeigu įmonės finansinė padėtis bloga, siūlėme direktoriui kreiptis į valdybą, kad visiems vežėjams būtų nustatytas vienodai mažesnis mokėjimo procentas, — sakė Valdybos narys V. Damulevičius. — Taip pat pareikalavome, kad ŠRATC-as vykdytų valdybos sprendimą. Siūliau imtis drausminių priemonių, bet valdybos nariai neįsiklausė“.
Privilegijos — Šiaulių ir Joniškio rajonuose
„Šiaulių kraštas“ ŠRATC-o direktoriaus Raimundo Jakučio klausė, kodėl jis vežėjams mokėjo skirtingai už tą pačią paslaugą. Direktorius kalbėtis atsisakė, į klausimus atsakė raštu. Dėl skirtingų procentų jis atsakė, kad valdybos nutarimas “nebuvo pilnai įvykdytas dėl trumpalaikio vietinės rinkliavos mokėjimo surinkimo sutrikimo Šiaulių regione“.
R. Jakutis yra Šiaulių rajono tarybos narys, buvęs rajono meras. Rugpjūčio 26 dienos sprendimu Šiaulių rajono taryba be konkurso savo įmonei Kuršėnų komunalinio ūkio UAB pavedė teikti atliekų rinkimo ir vežimo paslaugą. Tas sprendimas yra apskųstas AB „Specializuotas transportas“ ir yra teismo sustabdytas. Kuršėnų komunalinis ūkis šiukšles dabar veža laikinai.
Pagal tą patį scenarijų įvykiai klojasi ir Joniškio rajone. Ten taip pat atliekas veža savivaldybės įmonė — Joniškio komunalinio ūkio UAB. Šiai įmonei ŠRATC-as moka pritaikydamas didesnį procentą nei kitų rajonų vežėjams. Redakcijos duomenimis, Joniškio rajono valdžia, sekdama Šiaulių rajono pavyzdžiu, taip pat ruošiasi monopolizuoti šiukšlių rinkimo ir vežimo rinką, pavesdama šią paslaugą teikti tik savai įmonei.
Davė mėnesį pasitaisyti
Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorius, ŠRATC-o valdybos pirmininkas Gipoldas Karklelis „Šiaulių kraštui“ sakė, kad R. Jakučiui nustatė mėnesio terminą pasitaisyti. “Įmonės vadovas teisinosi sirgęs ir negalėjęs kontroliuoti mokėjimų vežėjams“,— pasakojo G. Karklelis.
Pirmininko nuomone, metai dar nesibaigė, direktorius panaikins skirtumą. Pavyzdžiui, Kelmės rajono vežėjams ŠRATC-as skolingas apie 60 tūkstančių litų.
Ar R. Jakučiui bus skirta drausminė nuobauda, valdybos pirmininkas dar negalėjo atsakyti. „Lapkričio 26 dieną suvesime rezultatus. Direktorių įspėjome ir dėl netinkamo rinkliavos administravimo“,— sakė G. Karklelis.
„Kenčia Šiaulių miestas“
Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus V. Damulevičiaus, dėl R. Jakučio sprendimų kenčia Šiaulių miestas. Rinkliava, lyginant su rajonais, geriausiai renkama Šiauliuose — apmokama 78 procentai sąskaitų.
„Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, netinkamai administruodamas rinkliavą rajonuose, negauna pajamų ir naudojasi miesto pinigais“,— sakė V. Damulevičius.
Šiaulių miesto valdžia svarsto sudaryti trišalę sutartį tarp Savivaldybės, ŠRATC-o ir atliekų vežėjo, kad pastarajam galėtų tiesiai mokėti už suteiktas paslaugas. Tada ŠRATC-as negalėtų nusavinti miesto mokėtojų lėšų dalies.
Nors beveik pusė regiono šiukšlių surenkama Šiaulių mieste, tačiau ŠRATC-o valdyboje miesto Savivaldybė turi vieną balsą.
Antrinėms žaliavoms rinkti miesto Savivaldybė planuoja skelbti atskirą konkursą. Anot V. Damulevičiaus, Šiauliuose surenkama ženkliai daugiau antrinių žaliavų nei rajonuose, o atstumai ir transportavimo išlaidos yra kur kas mažesni. „Antrinės žaliavos yra pelningas verslas — mums, ko gero, nereikės primokėti už antrinių žaliavų surinkimą, todėl nesinori sėdėti vienoje valtyje su rajonais“,— sakė jis.
Ką nuspręs dalininkai, neaišku
Lapkričio pradžioje vyksiančiame ŠRATC- o dalininkų susirinkime turėtų būti svarstomas nekokybiškai parengtos atliekų tvarkymo galimybių studijos likimas. Šiaulių miesto taryba jau įgaliojo merą Genadijų Mikšį balsuoti prieš šį paskubomis konsultantų parengtą dokumentą, kuriame nėra numatyta kitų alternatyvų kaip tik didinti šiukšlių surinkimo mokestį gyventojams.
Remiantis studija parengtas atliekų tvarkymo projektas, pagal kurį ŠRATC-as planuoja įsisavinti apie 50 milijonų litų Europos Sąjungos paramos lėšų. Svarstydami studiją Šiaulių miesto politikai akcentavo, jog europinės lėšos bus panaudotos neefektyviai, atliekos liks iki galo neperdirbtos, o mokestis gyventojams — didės.
R. Jakutis „Šiaulių kraštui“ atsakė, kad “ŠRATC deda visas pastangas, kad 2010 m. gruodžio 15 d. Aplinkos projektų valdymo agentūroje būtų pasirašyta projekto finansavimo sutartis“.
Nubausti R. Jakutį prašė ir antstolis
Šiaulių apygardos administracinis teismas yra sustabdęs Šiaulių rajono tarybos sprendimo, kuriuo be konkurso Savivaldybės įmonei buvo pavedama teikti atliekų vežimo paslaugą, galiojimą. Teismas taip pat uždraudė Šiaulių rajono savivaldybei ir ŠRATC-ui pasirašyti sutartį su Kuršėnų komunalinio ūkio UAB. Nepaisant teismo nutarties, sutartis vis tiek buvo pasirašyta. Antstolis Ričardas Kudrauskas kreipėsi į Šiaulių apygardos administracinį teismą, prašydamas nubausti teismo sprendimo nevykdančius asmenis — Šiaulių rajono merą A. Gaubą ir ŠRATC-o direktorių R. Jakutį.
Irena BUDRIENĖ