Dietologijos klinikos „Dietos sistema“ dietologė Jūratė Dobrovolskienė sako, kad kepsnių kepimas jau tapo lietuvių tradicija ir įpročiu, kurie eina iš kartos į kartą, iš šeimos į šeimą, tad labai kritikuoti tokio laisvalaikio būdo nereiktų, tačiau būtų naudinga atsiminti tam tikras taisykles, kurios padės mėgautis kepsniai sveikiau ir naudingiau organizmui.
,,Lietuvių pamėgtas šašlykas atkeliavo iš turkų virtuvės, iš esmės – tai mėsos gabalas, kuris kepamas atviruoju ant ugnies būdu. Tad labai svarbu, kad kepamas šašlykas būtų ne ant ugnies, o ant žarijų, t. y. reikalinga švelni kaitra. Taip pat itin svarbu rinktis liesesnę mėsą, nes riebi greičiau apdega dėl nuo jos lašančių riebalų. O būtent degėsiai ir pridaro didžiausių problemų, apsunkina virškinimą, ypač tiems, kuriems padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, serga kepenų ir kasos ligomis. Be to degimo metu susidariusio dervos gali sukelti onkologines ligas“, apie apdegusio maisto žalą įspėja dietologė.
Baltijos ir Amerikos Klinikos gydytoja Indrė Kukarėnienė įspėja nepiktnaudžiauti aukštoje temperatūroje kepama mėsa.
„Mėsos kepimo ant grotelių privalumai: tarsi sveikiau, nes trumpiau aukštoje temperatūroje kepant mėsą, mažiau prarandama jos vertės, ji tampa mažesnio kaloringumo, nes nuvarva riebalai, net ir kepant riebią mėsą. Tačiau vis plačiau literatūroje kalbama apie tai, kad nevertėtų piktnaudžiauti kepsniais ant grotelių, nes kepant aukštoje temperatūroje susidaro kancerogenai, didinantys vėžio atsiradimo riziką", sako I. Kukarėnienė.
Daržovės būtinos prie mėsos
Anot J.Dobrovolskienės, svarbu ir tai, kaip jūs marinuojate mėsą kepimui, ar nepridedate papildomų kalorijų.
„Dar viena problema, kai šašlykai raugiami įmaišant majonezo ar kefyro – tai papildomos kalorijos. Tiesiog reiktų paprastai marinuoti su citrinos sultimis, actu, arba mineraliniu vandeniu, bet nenaudoti papildomų tepalų, kurie priaugina kalorijų“, pataria J.Dobrovolskienė.
Taip pat gydytoja tikina, kad idealus mėsos kepimas būna tada, kai mėsą kepame kartu su daržovėmis, pamaišydami ant iešmo. Tačiau ir čia svarbu atkreipti dėmesį, kad daržovės neapdegtų. Be to, reiktų nepamiršti ir žalių daržovių šalia mėsos.
Gydytojo patarimai
Baltijos ir Amerikos Klinikos gydytoja I. Kukarėnienė pataria:
1. Šašlykus vartoti su saiku (ne dažniau, kaip kartą per savaitę, tik šiltuoju metų sezonu);
2. Rinktis liesesnę mėsą, kurią kuo trumpiau reikėtų kepti;
3. Paruošti mėsą prieš kepimą-marinuoti. Marinavimui rinktis kuo natūralesnius produktus: žoleles, citrinų sultis, česnakus, svogūnus, alyvų aliejų, garstyčias. Vengti marinatų su nitritais ir kitais konservantais;
4. Vengti dešrelių kepimui, į kurias dedami nitritai;
5. Stengtis kuo mažiau apdeginti mėsą, apdegusias mėsos dalis pašalinti;
6. Kartu su kepta mėsa naudoti kuo daugiau daržovių, nes jos turi antioksidantų.