REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo pirmadienio įsigaliojus reikalavimui renginiuose dėvėti respiratorius, gyventojai ėmė juos iš vaistinių lentynų tiesiog šluoti. Žmonės skundžiasi respiratorių nerandantys daugelyje vaistinių. Tačiau jų atstovai tikina, kad nors respiratorių paklausa ir išaugo, dalyje vaistinių jų gali nebūti, bet iš esmės atsargų pakanka. Vaistininkai pažymi, kad respiratorių atsargos yra pildomos nuolat, tad neradus vienoje vaistinėje, galima apsilankyti kitoje arba į tą pačią užsukti šiek tiek vėliau.

Nuo pirmadienio įsigaliojus reikalavimui renginiuose dėvėti respiratorius, gyventojai ėmė juos iš vaistinių lentynų tiesiog šluoti. Žmonės skundžiasi respiratorių nerandantys daugelyje vaistinių. Tačiau jų atstovai tikina, kad nors respiratorių paklausa ir išaugo, dalyje vaistinių jų gali nebūti, bet iš esmės atsargų pakanka. Vaistininkai pažymi, kad respiratorių atsargos yra pildomos nuolat, tad neradus vienoje vaistinėje, galima apsilankyti kitoje arba į tą pačią užsukti šiek tiek vėliau.

REKLAMA

Šį pirmadienį įsigaliojo reikalavimas visuose uždarose patalpose vykstančiuose renginiuose dėvėti respiratorius. Žmonės dar praėjusios savaitės pabaigoje skundėsi negalintys nusipirkti respiratorių.

Tačiau, regis, problema dar paaštrėjo respiratorių reikalavimui įsigaliojus.

Skaitytoja: „Apėjau keturias skirtingas vaistines, bet nė vienoje jų respiratorių nebuvo“

Portalo tv3.lt redakciją pasiekė vilnietės Liucijos (vardas pakeistas – aut. past.) laiškas. Jame skaitytoja pasakoja susidūrusi su bėda – įsigaliojus reikalavimui renginiuose dėvėti respiratorius, jų nusipirkti praktiškai neįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę Liucija turėjo lankytis renginyje – spektaklyje.

„Prieš eidama į teatro spektaklį iš anksto nebuvau pasirūpinusi respiratoriumi. Pagalvojau, kad nueisiu per darbo dienos pietų pertrauką ir nusipirksiu“, – tv3.lt rašo Liucija.

REKLAMA

Moteris sako, kad respiratoriaus paieška pasirodė kur kas sunkesnė užduotis nei ji tikėjosi.

„Apėjau keturias skirtingas vaistines Šiaurės miestelyje, bet nė vienoje jų respiratorių nebuvo. Tada pradėjau kalbėtis su vienos vaistinės vaistininke, gal atveš vėliau. Ji patvirtino, kad tos pačios dienos apytiksliai 17 val. turėtų atvežti respiratorių ir pasiūlė ateiti tuomet.

Į vaistinę vėl atvykau 17:30 ir naujai atvežtų respiratorių jau nebebuvo. Vaistininkė sakė, kad žmonės perka ne po vieną ir ne po du respiratorius, todėl jie taip greitai ir dingsta“, – pasakoja skaitytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris pastebi, kad respiratorių trūkumu bando pasinaudoti ir nelegalūs prekeiviai.

„Prie teatro teko pamatyti, kaip moteris siūlo nusipirkti jų, greičiausiai už daug didesnę kainą“, – rašo Liucija.

Vaistinės: kai kur respiratorių išties gali nebūti

Dar pirmadienį vaistinės tv3.lt komentavo, kad respiratorių paklausa šoktelėjo kelis kartus. Net neabejojama, kad taip atsitiko dėl įvesto reikalavimo.

Savaitei įpusėjus, respiratoriai išgraibstomi dar greičiau.

„Tikriausiai daugiau žmonių sužinojo apie pasikeitimą, galbūt nori respiratoriais pasirūpinti iš anksto, o ir savaitgalis, kuomet bus daugiau renginių, artėja.

Vaistininkai pastebi, kad dalis žmonių suprato, kad nuo šiol respiratorius reikia nešioti visur, tačiau primename, kad respiratoriai nuo pirmadienio reikalingi uždarų patalpų renginiuose. Visur kitur, kaip ir iki šiol, reikia dėvėti medicinines kaukes“, – tv3.lt komentuoja „Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, vidutiniškai vieno apsipirkimo metu vienas žmogus nusiperka apie du–tris respiratorius. „Camelia“ pabrėžia, kad respiratorių atsargų šiuo metu turi pakankamai.

„Jei respiratoriaus neradote kurioje nors mūsų vaistinėje, gali būti, kad pasibaigė individualus tos prekybos vietos likutis, kitą dieną toje vaistinėje vėl bus tam tikras kiekis respiratorių.

Jei respiratoriaus reikia skubiai, maloniai paprašykite vaistinės personalo, kad sistemoje pažiūrėtų, kurioje artimiausioje kitoje mūsų vaistinėje yra respiratorių“, – rekomenduoja Ž. Juškytė.

„Eurovaistinėje“ respiratorių paklausa pastarosiomis dienomis išaugo apie 12 kartų.

„Dažniausiai vieno apsipirkimo metu klientai įsigyja 2–3 pakuotes respiratorių, vienoje pakuotėje yra du respiratoriai. Dažniausiai šios apsaugos priemonės ieško didžiųjų miestų klientai. Apgailestaujame, jeigu klientams nepavyko konkrečioje vaistinėje rasti respiratorių, taip galėjo nutikti dėl išaugusio klientų susidomėjimo – tai laikina situacija. Šios prekės yra reguliariai pristatomos į vaistinę ir likutis netrukus papildomas, prekės tiekimo sutrikimų šiuo metu nėra“, – tv3.lt komentuoja „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Čiginskaitė.

REKLAMA

„Gintarinė vaistinė“ pastebi, kad nuo sausio 12 d. iki trečiadienio respiratorių paklausa išaugo daugiau nei tris kartus. Vis dėlto ir ši vaistinė tikina, kad respiratorių galima nusipirkti tiek fizinėse, tiek elektroninėje vaistinėse.

„Be abejo gali būti atskirų atvejų kai tam tikroje vaistinėje jų gali pritrūkti, bet čia daugiau yra mūsų logistikos iššūkis: atsižvelgiant į situaciją ir turimas respiratorių atsargas vykdomi papildomi papildymai ir paskirstymai visoje Lietuvoje, kad būtų patenkinti visi pacientų poreikiai.

Jei atsitiktų toks atvejis, kad vaistinėje visi respiratoriai išpirkti, visada rekomenduojame pasiklausti vaistininko, kad jis patikrintų, kurioje artimiausioje tinklo vaistinėje galima įsigyti respiratorių. Taip pat rekomenduojame konsultuotis su vaistininkais ir dėl jų dėvėjimo.

REKLAMA

Respiratorių dėvėjimo taisyklės yra tokios pat kaip ir su apsauginėmis kaukėmis:

  • prieš nusiimant ir užsidedant respiratorių reikėtų nusiplauti ar dezinfekuoti rankas
  • dėvint jį svarbu vengti liesti rankomis
  • naujus respiratorius rekomenduojame nešioti maišelyje, kad jis nesiliestų su kitais daiktais
  • respiratoriai, nors ir gali būti dėvimi ilgiau nei medicininės kaukės, – iki 8 val., yra vienkartiniai ir nusiėmus neturėtų būti dėvimi pakartotinai.
  • respiratoriui sudrėkus, jį reikėtų pakeisti nauju“, – tv3.lt komentuoja „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.

BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovas Mindaugas Urbas sako, kad šiandieniniame omikron atmainos kontekste yra pastebimas išaugęs susidomėjimas greitaisiais antigeno testais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės tikrinasi, be to, ir saugosi – iki sausio vienam pirkėjui vieno apsipirkimo metu teko apie 6,48 respiratoriaus. Šiuo metu BENU vaistinės laukia naujų respiratorių partijos.

„Kainą fiksuosime ir prekybą jais pradėti ketiname dar šią savaitę tiek fizinėse vaistinėse, tiek internetu. Norime atkreipti gyventojų dėmesį, kad respiratorių sertifikavimui yra keliami griežti Europos Sąjungos (ES) reikalavimai. Todėl prieš įsigyjant respiratorių, kviečiame pasitikrinti – prekė turi būti pažymėta CE ženklu ir „EN149“ standarto žymenimi, taip pat turi būti nurodytas keturženklis ES paskelbtosios akredituotos įstaigos kodas“, – tv3.lt komentuoja M. Urbas.

REKLAMA

SAM pataria: kokį respiratorių rinktis ir kaip jį dėvėti?

Portalas tv3.lt primena, kad nuo praėjusio pirmadienio vykdami į renginį ar kino teatrą gyventojai turi pasirūpinti tinkamais respiratoriais.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pataria, kad reikėtų FFP2 arba FFP3 tipo respiratorius be vožtuvo, pažymėtus CE ženklu, kuris patvirtina produkto atitikimą Europos Sąjungos (ES) reikalavimams. Ant pakuotės taip pat turėtų būti nurodyta ES atitikties deklaracija „EN 149: 2001 + A1: 2009“.

Šį standartą atitinkantys FFP2 tipo respiratoriai sulaiko ne mažiau kaip 94 proc. 0,3 μm dydžio dalelių, kurios gali pernešti virusą. FFP3 tipo respiratoriai tokio dydžio dalelių sulaiko ne mažiau kaip 99 proc.

REKLAMA

Nuo sausio 17 d. renginiuose, kino teatruose ir kituose susibūrimuose (išskyrus asmenines šventes), kurie vyksta uždarose viešose vietose iš anksto nustatytu laiku, privaloma dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Kitose uždarose viešose vietose (prekybos, viešojo maitinimo, paslaugų teikimo vietose, valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, organizacijų ir įmonių, kitų įstaigų uždarose erdvėse, viešajame transporte, švietimo įstaigose, bažnyčiose ir pan.) privaloma dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SAM vertinimu, medicininių kaukių ir respiratorių dėvėjimas priskiriamas prie labai svarbių ir efektyvių COVID-19 ligos prevencijos priemonių. Pagal Europos standartus pagamintos veido apsaugos priemonės geriausiai mažina užsikrėtimo koronavirusu riziką ir geriausiai sulaiko žmogaus į aplinką iškvepiamus lašelius.

Kad užtikrintų efektyvią apsaugą, veido apsaugos priemonė turi būti dėvima tinkamai: ji turi dengti du trečdalius nosies, burną ir smakrą ir turi būti periodiškai keičiama. Vienkartines kaukes ir respiratorius galima dėvėti tik vieną kartą, kaukes keisti būtina kas 3–4 val. arba kai sudrėksta. Sudrėkusi apsaugos priemonė praranda apsaugines savybes.

REKLAMA

Reikalavimas dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius netaikomas neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį).

Kaukių arba respiratorių leidžiama nedėvėti asmenims, kai jie sportuoja ar paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke, kitais sprendimuose numatytais atvejais.

Primename, kad kitos nemedicininės COVID-19 ligos prevencinės priemonės taip pat yra labai svarbios. Gyventojams rekomenduojama dažniau plauti arba dezinfekuoti rankas, viešose vietose laikytis bent dviejų metrų atstumo nuo aplinkinių, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, dažniau vėdinti patalpas ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų