Pasaulyje apstu pavyzdžių, kai esą už kilnias idėjas kovojantys žmonės pradžioje imasi teatrališkų pasirodymų, kurie vėliau perauga įkriminalinius nusikaltimus, net žudymus. Už aplinkosaugines idėjas kovojo bene garsiausias JAV teroristas Unabomberis, kurio paštu siunčiamos bombos nužudė tris ir sužalojo beveik 30 žmonių. Savų „kilnių“ idėjų turėjo Breivikas, žmonijos ir tautos gerove savo veiksmus grindė žiaurūs diktatoriai.
Tokių pasirodymų turime ir Lietuvoje. Kol kas apsiribojama viešu plaukų nusikirpimu apsiskelbus gyvūnų teisių globėju, kiek radikalesnių priemonių ėmėsi kovotojai su pedofilija, kovoję su pareigūnais ir grasinę jiems Dievo vardu. Viena aktyviausių protestuotojų nevengė drastiškų metodų ir kitais gyvenimo atvejais. Ji kaltinama ją palikusio draugo padegimu.
Kokia linija skiria idėjai pasidavusius altruistus nuo nusikaltėlių ir psichikos sutrikimų turinčių žmonių? Kas gali garantuoti, kad rytoj ta pati plaukus apsikirpusi mergina nepadegs kokios kailiniais pasipuošusios damos?
Turi psichinių sutrikimų?
Tarptautinis ligų klasifikatorius pateikia suaugusios asmenybės sutrikimų požymius. Tai – “polinkis nuolat būti priešiškai nusiteikus; įtarumas ir visada pasireiškiantis polinkis iškreipti faktus; karingas ir atkaklus asmeninių teisių jutimas neatsižvelgiant į realią situaciją; polinkis jaustis perdėtai svarbiu; polinkis įvykius, susijusius su asmeniniu ar platesniu pasauliu, aiškinti remiantis neesminėmis, nerealiomis, paslėptomis priežastimis; ryškus neatsakingumas, socialinių normų nepaisymas, polinkis kaltinti aplinkinius; savų pergyvenimų dramatizavimas, teatrališkumas, perdėtų emocijų išraiška; įtaigumas, polinkis lengvai pasiduoti aplinkybių ar kitų asmenų įtakai...”.
Stebint radikaliai nusiteikusių aktyvistų pasirodymus bei klausantis jų pasisakymų, nenoromis iškyla sutrikimo aprašymo ir jų veiksmų paralelės.
Vilniaus mieto psichikos sveikatos centro direktorius, gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius sako, kad radikalius kovotojus už idėjas reiktų skirstyti į dvi kategorijas – tai rimtų psichinių sutrikimų turintys žmonės, kenkiantys kitiems ir sau, bei tiesiog isteriškos asmenybės.
„Normalus žmogus vargu ar žalos kitą, tuo labiau žudysis. Dauguma žmonių, kurie daro žiaurus teroro aktus, turi rimtų psichikos sutrikimų. Nesvarbu, ar jie tai daro religinių, ar kokių kitų įsitikinimų vedami, tai nėra normalu. Neadekvačios priemonės nebūdingos normalios psichikos žmogui“, - tvirtina gydytojas.
Kompensuoja dėmesio stoką
Drastiškos socialine prasme, bet žalos nedarančios akcijos, pasak M.Marcinkevičiaus, būdingos isterinio tipo asmenybėms. „Isterinis žmogaus tipas pats savaime nėra blogai. Tam tikro isteriškumo turi politikai, dainininkai, netgi vadovai. Tokiems žmonėms reikia dėmesio. Juk vienas gyvūnais besirūpinantis žmogus nueis į prieglaudą ir padės jiems realiais darbais, o kitas eis viešai kirptis plaukus. Tai gyvūnams realiai nepadės, bet pritrauks dėmesį, kurio žmogus negali sulaukti savo darbu“, - drastiškų akcijų motyvaciją dėsto medikas.
Pasak jo, kartais idėja yra tik priemonė sulaukti dėmesio. Kaip klasikinį atvejį M.Marcinkevičius nurodo FEMEN judėjimą, kurio dalyvės apsinuogina dėl pačių įvairiausių priežąsčių. Akcijų dalyviams svarbiausia parodyti save, o ne idėjas.Tuose pasirodymuose idėjos nebelieka – lieka vien emocijas kurstantys veiksmai, kurie atkreipia dėmesį jau ne į idėją, o į patį akcijos dalyvį.
Dar vienas radikalioms socialinėms akcijoms būdingas požymis – paminamos kitų interesų grupių teisės. Pavyzdžiui, gyvūnų asociacija “Už gyvūnų teises” ragina uždaryti Klaipėdos delfinariumą, organizuodama vaikų piešinių konkursą apie delfinus laisvėje. Žinant, kad delfinų terapija yra vienas efektyviausių autizmu, kitomis ligomis sergančių vaikų gydymo būdas, sveikų vaikų supriešinimas su sergančiaisiais atrodo gana ciniškai, nes sergantys vaikai paverčiami gyvūnų išnaudotojais.
Ligoniais lengva manipuliuoti
Pasakyti, ar Lietuvos kovotojams už savo „altruistines“ tiesas būdingi psichikos sutrikimai, galintys prasiveržti smurtu, negalima. Tačiaukraštutinės idėjos žmogaus, turinčio psichikossutrikimų, galvoje gali tapti pavojingu „kokteiliu“, nes psichikos ligonis nevisada suvokia savo veiksmų pasekmes.
Be to, pasak M.Marcinkevičiaus, psichikos sutrikimų turinčiais žmonėmis dažnai lengva manipuliuoti ir sukelti audringas reakcijas. „Dažnai už teroro aktų stovi sveiki žmonės, turintys savų verslo ar politinių interesų. Jie tiesiog išnaudoja psichikos negalią turinčius žmones savo tikslams, sukursto juos, pasinaudoja jų silpnybėmis. Ne veltui savižudžiai prieš akcijas ilgai laikomi atskirtyje, ruošiami tam“, - dėsto M.Marcinkevičius.
Daug kur pasaulyje radikalūs judėjimai vertinami kaip potencialios visuomenės saugumui grėsmę keliančios organizacijos. Pavyzdžiui, JAV ir Didžiojoje Britanijoje už aplinkosaugą kovojančios organizacijos „Gyvūnų išlaisvinimo frontas“ bei „Žemės išlaisvinimo frontas“ laikomos teroristinėmis struktūromis, ne vienas jų narys už nusikalstamą veiklą yra nuteistas laisvės atėmimu.