Prieš mėnesį įsigaliojo Baudžiamojo proceso kodekso pataisa, numatanti prokurorų pareigą baudžiamajame procese nukentėjusiaisiais pripažintus asmenis iš karto po pripažinimo informuoti apie jų teisę gauti kompensaciją pagal Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymą. Prokurorai nukentėjusiesiems turėtų paaiškinti, ar asmeniui priklauso kompensacija, kur dėl jos kreiptis, kokius dokumentus pristatyti. Generalinė prokuratūra pabrėžia, kad minėtos gyventojų procesinės teisės užtikrinimas tiesiogiai priklauso nuo tinkamo pripažinimo nukentėjusiuoju (Baudžiamojo proceso kodekso 28 straipsnio taikymo):
"Nepriimtina praktika ikiteisminiuose tyrimuose nepripažinti asmenų nukentėjusiaisiais, motyvuojant tuo, kad dar nenustatyti įtariamieji asmenys arba nėra aišku, ar ikiteisminis tyrimas bus baigtas kaltinamojo akto surašymu ar tyrimas bus nutrauktas", – sakė Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas. Pasak prokuroro, nepripažinus asmenų nukentėjusiaisiais ir tyrimą nutraukus, tokie asmenys formaliai net neturi teisės apskųsti nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, jiems nepranešama apie priimtą procesinį sprendimą. Tokia ikiteisminio tyrimo institucijose ir teritorinėse prokuratūrose pasitaikanti praktika nėra toleruotina.
Prokuroras Z. Burokas atkreipė dėmesį, kad prieš priimant sprendimą pripažinti asmenį nukentėjusiuoju nėra būtina atlikti atskirų ikiteisminio tyrimo veiksmų, iš esmės gali pakakti apklausti patį nukentėjusįjį. Jei faktai apie nusikalstamą veiką nėra akivaizdžiai neteisingi ir ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, toks fizinis asmuo ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro nutarimu turi būti pripažįstamas nukentėjusiuoju.