REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje tęsiasi, o Vakarai ir toliau bandoma Rusiją izoliuoti nuo likusio pasaulio. Pirmadienį Lietuva dėl tranzito įteikė notą Rusijai. Profesorius Gintautas Mažeikis perspėja, kad yra du variantai, kaip Rusija atsakys į šį žingsnį.

Karas Ukrainoje tęsiasi, o Vakarai ir toliau bandoma Rusiją izoliuoti nuo likusio pasaulio. Pirmadienį Lietuva dėl tranzito įteikė notą Rusijai. Profesorius Gintautas Mažeikis perspėja, kad yra du variantai, kaip Rusija atsakys į šį žingsnį.

REKLAMA

Savo mintimis Vytauto Didžiojo universiteto profesorius pasidalijo „Facebook“ paskyroje. Anot jo, tai, kas dabar vyksta dėl dalinės blokados Kaliningrado srityje yra arti formalios priežasties pradėti karą.

„Dėl Kalingrado srities dalinės blokados ir galimo Rusijos atsako Lietuvai. Tai kas dabar vyksta jau yra arti casus belli - formalios priežasties pradėti karą. Egzistuoja du Rusijos atsako variantai: racionalusis ir iracionalusis.

Racionalusis: Rusija gali daryti maksimalų ekonominį, teisinį spaudimą Lietuvai, vykdyti ekonominę ir energetinė, pagal galimybes, blokadą, grasinti karu, tačiau jo nepradėti, o leistis į skubias derybas. Tokiu atveju sprendimas paprastas: jūs nutraukiate Odesos blokadą, mes - Kaliningrado. Sureguliuoti klausimą galima per savaitę.

REKLAMA
REKLAMA

Iracionalusis atsakas yra labiausiai galimas - atšaukti Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą, sutartį dėl Klaipėdos ir Vilniaus. Rusijos Duma šią iniciatyvą jau įregistravo“, – rašo jis.

REKLAMA

G. Mažeikis taip pat perspėja, kad Rusija yra iracionali šalis, o jeigu taip elgsis ir toliau, karas su NATO gali prasidėti greitai.

„Rusija yra labiau iracionali, nei racionali šalis ir 2004-2022 metų Rusijos reakcija į Ukrainą ir Rusijos karai tai įrodo. LR nepriklausomybės pripažinimo atšaukimas reiškia, kad galimai bus nutrauktos visos esamos sutartys: dėl sienos, dėl informacijos, Rusijos sutartis su ES dėl Lietuvos. O pabandžius “grąžinti” Klaipėdą prasidėtų karas. Tada kam užimti Klaipėdą ar paversti ją Mariupoliu Nr. 2 jei galima užimti visą Lietuvą? Gali būti skelbiama, kad Rusija atims “Suvalkų koridorių” tai būtų karas, įtraukiant Baltarusiją. Visais atvejais, jei Rusija elgsis iracionaliai gali gana greitai prasidėti karas su NATO ir Rusija.

REKLAMA
REKLAMA

Bus bandoma suaudrinti 5-tą koloną, bet kokias riaušes, bus pradėtas informacinis puolimas, kiber atakos, surengti Kaliningrade ir Baltarusijoje kariniai “mokymai”, padaryta visa aibė provokacijų, Rusija agituos savo tarnus-”piliečius” denacifikuoti Lietuvą ir taip nukreipti Rusijos gyventojų dėmesį nuo nesėkmių Ukrainoje. O ką mes? Mhh, gal, prasidėjus karui, tuoj pat, kartu su Lenkija, užimti Kaliningrado sritį ar bet jau pagrasinti, kad taip bus? Bet kokiu atveju reikia įpilietinti mūsų tinklinius ryšius su Europa, kad būtų vykdomas spaudimas ES ir NATO šalims padėti ginti LR. LR neturi būti viena, tik sąjungose“, – rašo profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuva įteikė notą Rusijai

Šiandien, birželio 20 dieną, Užsienio reikalų ministerijoje įvyko susitikimas su Rusijos laikinuoju reikalų patikėtiniu Sergejumi Riabokoniu. Rusijos diplomatui įteikta nota, kurioje paaiškinamas Europos Sąjungos (ES) ribojamųjų priemonių taikymas Kaliningrado tranzitu gabenamoms tam tikros kategorijos prekėms.

Susitikimo metu paneigta Rusijos atstovų skleidžiama informacija, esą Lietuva uždraudė Kaliningrado srities tranzitą.

Per Lietuvos teritoriją toliau vyksta keleivių ir prekių, kurioms netaikomas ES sankcijų režimas, gabenimas į Kaliningrado sritį ir iš jos. Šiam tranzitui Lietuva nėra įvedusi jokių vienašališkų, individualių ar papildomų ribojimų. Lietuva nuosekliai įgyvendina ES sankcijas, kurios turi skirtingus pereinamuosius laikotarpius bei įsigaliojimo terminus.

REKLAMA

Kaip numatyta 2022 metų kovo 15 dieną priimtame 4-ajame ES sankcijų pakete, 2022 metų birželio 17 dieną galutinai įsigaliojo ES ribojamosios priemonės rusiško plieno ir kitų juodųjų metalų produktų importui į ES ir pervežimui per ES teritoriją.

Visa informacija apie ES priimamas ribojamas priemones prieinama www.sanctionsmap.eu.

Lietuva ES ribojamąsias priemones taiko vadovaudamasi ES teise ir konsultuodamasi su Europos Komisija bei remdamasi jos teikiamais vertinimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų