Naujienų portalas tv3.lt susilaukė vilnietės skaitytojos Gretos laiško. Ši vaikščiodama po Vilniaus rajono gyvenvietės pastebėjo, jog adresu Perkūno g. 49 yra įrengtos tvoros, ribojančios priėjimą prie šalia esančio Gilužio ežero. Skaitytoja Greta pasidalino nuotraukomis ir pasakojo, jog dėl šių tvorų prieiti prie ežero – neįmanoma. Visai šalia matomas gyvenamasis namas.
Verta pažymėti, jog ši tvora negaubia viso ežero ploto. Tik bėda tokia, kad toliau esanti neaptverta teritorija praėjimu gali būti vadinama tik teoriškai – kaip sakė skaitytoja, ten yra šabakštynas.
Panaši aplinka matoma ir adresu Perkūno g. 18D – tik čia jau pastatyta užkarda (šlagbaumas) ir vaizdo kameros, filmuojančius praeivius.
Šios pastatytos tvoros skaitytojai priminė kitą liūdnai pagarsėjusį atvejį – Gulbinų kvartalo istoriją. Šį kvartalą valdantys verslininkai užsitvėrė tvoromis, neleisdami patekti prie Gulbinų ežero.
Primename, jog Lietuvos Respublikos žemės įstatymai ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys žemės naudojimo santykius ir sąlygas, nustato, jog žemės sklypų, besiribojančių su vandens telkiniais savininkai (naudotojai) turi pareigą leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinių nustatytomis ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotomis pakrantės apsaugos juostomis. Apie tai ne kartą informavo Aplinkos ministerija.
Riboti patekimą – draudžiama
Anksčiau Aplinkos apsaugos departamentas naujienų portalui tv3.lt komentavo, jog riboti patekimą prie vandens telkinių, net jei jų žemės sklypas su jais ribojasi, yra draudžiama.
Įstatymai tokius žemės sklypų savininkus (naudotojus) įpareigoja leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinių nustatytomis ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotomis pakrantės apsaugos juostomis/zonomis.
Jose, anot departamento, turi būti užtikrinamas laisvas 5 metrų pločio priėjimas prie bet kokio natūralaus vandens telkinio.
Jeigu žemė pirmuosius 5 metrus nuo vandens telkinio kranto linijos yra užpelkėjusi arba yra stačiame šlaite (skardyje), nurodytas užtvėrimų draudimas taikomas didesniu atstumu nuo vandens taip, kad bent 1 metro pločio žemės juosta būtų tinkama asmenims praeiti vandens telkinio pakrante.
„Tai galioja visuose valstybiniuose ir privačiuose vandens telkiniuose. Manytina, kad negalioja privačiuose dirbtiniuose vandens telkiniuose“, – nurodė aplinkosaugininkai.
Vis tik jie paminėjo, kad aptvertose privačiose teritorijose apsaugine juosta galima tik prieiti prie vandens telkinio, t. y. praeiti vandens telkinio krantu.
Tačiau ten negalima apsistoti, degintis ar poilsiauti.
Statybos inspektoriai problemos nemato
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) tikina, jog ši vieta – puikiai žinoma inspektoriams, mat gyventojai dažnai skundžiasi dėl įrengtų tvorų. Visgi, anot institucijos, pažeidimo adresu Perkūno g. 49 nėra.
„Ši vieta Statybos inspektoriams yra žinoma. Prieš kelis metus jau esame sulaukę skundų dėl esą apribotos galimybės patekti prie ežero. Tuomet sklype adresu Perkūno 49 nei Statybos inspekcija, nei Nacionalinė žemės tarnyba, nei Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidimų nenustatė, nes tvora įrengta sklypo ribose ir 5 metrų atstumu nuo ežero (užtikrintas patekimas prie ežero)“, – rašoma pateiktame komentare.
Panašiai VTPSI aiškina ir adresu Perkūno g. 18D pastatytą šlagbaumą.
„Skundas dėl tvoros šalia Gilužio ežero, sklype, kuris ribojasi su Perkūno g. 18D, buvo gautas šių metų gegužę. Nagrinėjant skundą, mūsų inspektoriai birželį lankėsi minėtoje vietoje ir atliko patikrinimą. Pažeidimų nerasta, nes tvora įrengta sklypo ribose“, – teigia VTPSI atstovas.
Pateiktame komentare VTPSI atstovas dėstė, jog po pateiktos užklausos vėl buvo atliktas patikrinimas – buvo patikrinti žemėlapiai. Ir šį kartą ir vėl nuspręsta, jog pažeidimo nėra, mat patekimas prie ežero įmanomas – matyt per minėtus šabakštynus.
„Po žurnalisto kreipimosi, Statybos inspekcijos pareigūnai dar kartą peržiūrėjo viešai prieinamus ortofotografinius žemėlapius. Akivaizdu, kad sklypus juosiančios tvoros neapriboja patekimo prie ežero, nes jas apėjus, galima patekti prie ežero.
Norime priminti, kad, pagal kompetenciją, VTPSI tikrina ar objektai naudojami pagal pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir naudojimo būdą, ar vykdant ūkinę ir kitą veiklą, tikrinamuose objektuose nepažeidžiamos teritorijų planavimo dokumentuose ar žemės valdos projektuose nustatytos žemės sklypų ribos, savavališkai neužimama ir (ar) nenaudojama žemė, vandens telkiniai“, – komentavo VTPSI atstovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!