Prezidentas Valdas Adamkus rinkimų triuku vadina valdančiųjų partijų siekį inicijuoti konsultacinį referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo.
Pasak V.Adamkaus, šalis įsipareigojusi ES laikytis stojimo sutarties ir derybų su Lietuva artimiausiu metu niekas nepradės, pranešė LNK žinios.
„Šitas referendumo siūlymas Lietuvos žmonėms, manau, net iš dalies nesąžiningas. Praktiškai tai yra artėjančių Seimo rinkimų propagandinis triukas. Aiškiai dar kartą noriu pabrėžti, kad tai rezultatų neduos, o gali turėti neigiamos įtakos mūsų santykiuose su Europos sąjunga“, - pirmadienį sakė V.Adamkus.
Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) valdančiųjų frakcijų atstovų balsų persvara praėjusią savaitę nutarė, kad referendumas dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimo galėtų būti konsultacinis, o ne privalomas.
Seimo ERK pirmininkas opozicinių konservatorių vadovas A. Kubilius pasirašė atskirąją nuomonę, teigdamas, jog „ERK buvo informuotas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnų, kad tokia referendumo iniciatyva gali pabloginti Lietuvos Respublikos poziciją, siekiant derybų su Europos Sąjungos institucijomis keliu pratęsti Ignalinos AE II-ojo bloko veikimą“.
Valdančiųjų liberalcentristų parengtą Seimo nutarimo „Dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo“ projektą Seimas turėtų svarstyti jau šią savaitę.
Tikimasi, kad galutinis parlamento sprendimas dėl konsultacinio referendumo rengimo bus priimtas iki pratęstos Seimo sesijos pabaigos, t.y. iki liepos vidurio.
Jeigu Seimas tokiam projektui pritars ir bus skelbiamas referendumas, jame šalies gyventojai turės atsakyti į klausimą, ar jie pritartų, kad Ignalinos atominės elektrinės darbas būtų pratęstas iki techniškai saugių terminų, bet ne ilgiau kol bus pastatyta nauja atominė elektrinė.
Per referendumą šalies gyventojai turėtų atsakyti tik „taip“ arba „ne“.
Referendumą siūloma rengti kartu su Seimo rinkimais rudenį.
Birželio viduryje referendumo dėl Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo iniciatyvinė grupė surinko vos šeštadalį piliečių parašų, reikalingų, kad būtų surengtas referendumas dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimo po 2010-ųjų.
Lietuva norėtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti tik maždaug po dešimtmečio, tuo tarpu Ignalinos jėgainę planuojama visiškai sustabdyti 2009 -ųjų pabaigoje.