Lietuvos Vyriausybės vadovas mano, kad derybos dėl naujos atominės elektrinės statybos ir kiekvienos iš keturių šalių valdomos dalies bus nelengvos. Tačiau jis neabejoja, kad nauji reaktoriai bus pastatyti 2014-2015 metais.
"Natūralu, kad specialistai ir politikai kelia klausimą, kad Lietuva turi turėti didesnę dalį. Tai bus derybų klausimas, manau, jos nebus lengvos - jau dabar, pirmosios derybos, prisijungus Lenkijai, buvo sunkios", - interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras Gediminas Kirkilas.
Anot jo, tai bus sunkus projektas - šie ir kiti metai bus skirti projektavimui, tuo met metu vyks ir finansinio paketo formavimas, pasidalijimas atsakomybe, indėliais ir ateityje - elektros energijos vartojimu.
Preliminariai visos keturios projekto šalys - Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija - yra sutarusios valdyti būsimąją jėgainę lygiomis dalimis, tačiau, pasak G.Kirkilo, tai nėra galutinis susitarimas.
Lietuva, premjero žodžiais, turės daugiau atsakomybės: ji bus atsakinga už atliekų saugojimą, už saugumo ir kitus klausimus, todėl natūralu, kad šalis turėtų turėti didesnę dalį.
Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos energetikos kompanijų atstovai sausio 9 dieną susitiks Varšuvoje, kur pradės konkrečias derybas.
Prisijungus Lenkijai, projektas tikriausiai bus peržiūrėtas, apsvarstant galimybę statyti ne vieną, o du reaktorius.
Preliminariais ekspertų skaičiavimais, į vieno 800-1600 megavatų galios reaktorių būtų investuota nuo 2,5 mlrd. eurų (8,632 mlrd. litų) iki 4 mlrd. eurų (13,8 mlrd. litų). Naujos jėgainės statybos projektas turėtų būti baigtas 2015 metais, kai, prognozuojama, regione pradės trūkti elektros energijos.
Pagal įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES) Lietuva 2009 metų pabaigoje turi galutinai uždaryti sovietiniais laikais statytą Ignalinos atominę elektrinę (IAE).