„Aš suprantu, kad dešimt metų Lietuvoje buvo vienintelis žmogus, kuris viską žinojo ir neklydo. Dabar yra dar ir kitų žmonių, kurie stengiasi žinoti daug, bet daro klaidas, aš pripažįstu“, – žurnalistams Seime sakė ministras pirmininkas.
Antrą kartą ketvirtadienį komentavęs prezidentės elgesį premjeras tvirtino, kad jų santykiuose „nėra diktato, tai yra partnerystė“.
„Mes visada kalbame labai dalykiškai, kaip lygiaverčiai politikai. Kalbame vienodu tonu ir viena, ir kita pusė laikomės to pariteto. Manau, kad esame abu rinkti Lietuvos žmonių, turime tam tikrus įgaliojimus ir esame lygiaverčiai partneriai“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Prezidentei pavadinus premjero norą „ieškoti kaltų net pasitelkus teisėsaugos institucijas“ liguistu, jis tvrtino esąs visiškai sveikas.
„Jeigu kokių nors kyla kam abejonių, tai kiekvienais metais esu įpratęs nuo tada, kai buvau pareigūnas, tikrinuosi sveikatą kiekvienais metais ir galiu patikinti, kad esu visiškai sveikas“, – tvirtino ministras pirmininkas.
Jis teigė su prezidente susitinkantis maždaug kartą per dvi savaites. Premjeras tvirtino, jog dėl santykių su prezidente neturėtų kilti problemų patvirtinant naujus kultūros, aplinkos bei švietimo ir mokslo ministrus.
Anksčiau ketvirtadienį S. Skvernelis pareiškė, jog prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“, o viešai matomas šalies vadovės įvaizdis tėra fasadinis.
Kalbėdamas apie „tulpių paštą“, S. Skvernelis turėjo omenyje žiniasklaidos pavasarį paskelbtą prieš kelerius metus buvusį šalies vadovės susirašinėjimą su politinės korupcijos byloje kaltinamu buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu.
D. Grybauskaitė 2014–2016 metais E. Masiuliui rašydavo iš elektroninio pašto [email protected].
Prezidentė LRT televizijos laidai „Dienos tema“ trečiadienį transliuotame interviu pareiškė, kad valdančiosios daugumos santykis su visuomene išgyvena krizę.
Ji tvirtino, kad vykdant reformas per „arogantišką visažiniškumą“ daugelyje sričių atsirado „suvėlimo ir chaoso“.
Šalies vadovė sakė, kad antrieji „valstiečių“ vadovaujamos valdančiosios daugumos metai buvo skirti „jėgos demonstravimui, buldozerio demonstravimui, kad jau ir girdėti nebūtina, žino ir taip gerai, įsiklausyti nereikia“.
Anot jos, tai sukėlė priešpriešą tarp visuomenės, Vyriausybės ir valdančiosios daugumos.
Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žurnalistams teigė, jog prezidentės kritika valdžiai susijusi su tuo, kad ji nenorėjo „valstiečių“ pergalės 2016 metų Seimo rinkimuose.
„Kritika pylėsi per dvejus metus be perstojo ir niekada nebuvo kitaip, prezidentė, sakydama, kad jai buvo sunku, suprantu, kad buvo noras, iš laiškų prezidentės ir Masiulio, kad rinkimus laimėtų Liberalų sąjūdis ir atitinkamai tas pojūtis nepasitenkinimo išliko“, – tvirtino R. Karbauskis.
„Jokių dalykų apie aroganciją, nesišnekėjimą, aš manau, kiekvienam reiktų pažiūrėti į veidrodį ir rečiau vartoti tokius išsireiškimus kaip arogancija, nes ne mes, o pati prezidentė pasakė, kad yra aukštumos, yra apačios, ir atitinkamai įvardino Lietuvos tautą kaip apačias, o save, valdžią, kaip aukštumą“, – pridūrė jis.
Viename iš susirašinėjimų su E. Masiuliu prezidentė pavadino S. Skvernelį pavojingu populistu.
Karbauskis: prezidentė turi prisiimti atsakomybę
Atsakomybę už etatinio mokytojų apmokėjimo modelio klaidas turi prisiimti ir prezidentė Daia Grybauskaitė, pasirašiusi pataisas dėl jo įvedimo, sako Lieuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis.
„Dabar, kada ta reforma padaryta, sakoma, čia viskas blogai, aš žinau, kaip reikia padaryti, aš dabar ištaisysiu. Prezidentė pasirašė įstatymo projektus ir dėl reformos be jokių pastabų. Jei žinojai ir pasirašei, neįspėjai nieko, tokiu atveju prisiimi atsakomybę“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.
„Šiuo atveju mes visi, ir prezidentė taip pat, turi prisiimti atsakomybę už tas klaidas, kurios padarytos. Jos bus ištaisytos“, – teigė „valstiečių“ vadovas.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį LRT laidai „Dienos tema“ kritikavo valdančiuosius, teigdama, jog užuot bendravusi su įvairių sričių specialistais, visuomenės atstovais, Vyriausybė arogantiškai buldozeriu stumia reformas. Anot jos, taip buvo patvirtinta ir mokytojų etatinio apmokėjimo tvarka.
D. Grybauskaitės teigimu, „suvėlimo ir chaoso per tą arogantišką visažiniškumą yra ne tik švietime, bet ir kitose srityse“. Prezidentė teigė siūliusi savo pagalbą švietimo ir mokslo ministrei, premjerui dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio, bet sulaukė atsakymo, kad susitvarkys patys.
„Šnekant apie pasiūlymus švietimo klausimu, reikia pasakyti, kad ji savo pirmus pareiškimus darė, kai jau buvo pasirašytas protokolas tarp pofsąjungų ir Švietimo ministerijos, kaip reikia taisyti įstatymus ir sutvarkyti etatinio apmokėjimo tvarką“, – į kritiką atsako R. Karbauskis.
„Jos pataisų pagrindu bus priimtas įstatymas, kuriuo etatinio apmokėjimo klaidos bus ištaisytos, tai yra normalus procesas, yra daroma didžiulė reforma, kurios Lietuva nesiėmė dešimtmečiais, latviai ir estai tai padarė daug seniau. Ir prezidentė niekada jokiai valdžiai tokių pretenzijų nereiškė, kad jos nedarė tų reformų“, – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.
Dalis mokytojų, reikalaudami tobulinti etatinį darbo apmokėjimo modelį, nuo lapkričio 12 dienos yra paskelbę neterminuotą streiką. Keliasdešimt mokytojų įsikūrė ir nesitraukia iš Švietimo ir mokslo ministerijos.