• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viename sostinės prekybos centre dirbanti vilnietė savo akimis pamatė, kaip galimybių pasus turintys tikrinti apsauginiai nepatikrinę dokumento į prekybos centro patalpas praleido vaikiną. Skaitytoja piktinasi, kad taip keliama grėsmė ir prekybos centro lankytojams, ir darbuotojams. Prekybos centras pasakoja, kas galėjo nutikti ir sako, kad situacijai išsiaiškinti pradėjo vidinį tyrimą.

Viename sostinės prekybos centre dirbanti vilnietė savo akimis pamatė, kaip galimybių pasus turintys tikrinti apsauginiai nepatikrinę dokumento į prekybos centro patalpas praleido vaikiną. Skaitytoja piktinasi, kad taip keliama grėsmė ir prekybos centro lankytojams, ir darbuotojams. Prekybos centras pasakoja, kas galėjo nutikti ir sako, kad situacijai išsiaiškinti pradėjo vidinį tyrimą.

REKLAMA

Nuo rugsėjo 13 d. įsigaliojo ribojimai galimybių paso neturintiems asmenims. Vienas iš jų – galimybių paso neturintys gyventojai negali patekti į dideles parduotuves.

Tvarkai įsigaliojus neapsieinama ir be nesklandumų. Dažnai pranešama apie svetimais galimybių pasais bandančius pasinaudoti gyventojus, yra ir besiskundžiančių per aplaidžia galimybių paso patikra.

Pamatytas vaizdas šokiravo

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi sostinės prekybos centre CUP dirbanti vilnietė Jolanta. Moteris pasakoja ketvirtadienį vakare mačiusi, kaip į prekybos centrą buvo įleistas žmogus, prieš tai nepatikrinus jo galimybių paso.

REKLAMA
REKLAMA

Jolanta teigia dirbanti vienoje iš prekybos centre esančių parduotuvių. Vakarais ji turi per dieną į kasą surinktus grynuosius pinigus įnešti į įmonės sąskaitą, o tai padaro per bankomatą, esantį prekybos centro pirmame aukšte.

REKLAMA

„Pirmame aukšte CUP prie informacijos yra bankomatas. Šalia sėdi šita mergaitė (apsauginė, tikrinanti galimybių pasus – aut. past.) ir maigo telefoną. Prieš mane stovėjo moteris, stoviu, laukiu. Yra besisukančios durys, įėjimas į prekybos centrą nuo upės pusės. Matau, įeina vaikinas, ji šoktelėjo, pasižiūrėjo ir nuėjo. Ranka numojo ir vėl atsisėdo, vėl maigo telefoną“, – tv3.lt pasakoja Jolanta.

REKLAMA
REKLAMA

Toks neatidumas Jolantą šokiravo, mat ji pasakoja, kad ateidama į darbą kiekvieną dieną sąžiningai apsauginiams parodo savo galimybių pasą. Skaitytoja sako, kad apsauginiai nuolatinius darbuotojus jau pažįsta ir kartais sako praleisiantys be galimybių paso, tačiau dėl savo ramybės Jolanta vis tiek dokumentą parodo.

„Viršūnė, tai budėk, šuktelėk, tuo labiau, kad ten apsaugos darbuotojai vaikšto. Ji toliau atsisėdo, pamaigė kažkokį numerį, pradėjo kalbėti ir vėl toliau sėdi. Atsiprašau, mes dirbame ten, norime būti saugūs visi. <...>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priėmė į tokį atsakingą darbą žalią jaunimėlį, kurie neturi atsakomybės jausmo. O atlyginimą gaus šita kontrolierė, kaip už gerai atliktą darbą. Tikiuosi, kad kažkas padarys tam galą“, – pasakoja Jolanta.

Skaitytoja sako, kad dėl tokių atvejų jai dirbti prekybos centre yra baugu.

„Grįžusi atgal papasakojau praktiškai visiems savo kaimynams, nes tai yra tikrai nesaugu. Jeigu jau taip, padarykite visai be tų galimybių pasų. Tuo labiau, kad tas vaikinas ėjo be kaukės“, – piktinasi Jolanta.

REKLAMA

CUP atlieka vidinį tyrimą

Dėl gauto skaitytojos skundo tv3.lt kreipėsi į PC CUP. Prekybos centro vadovė Ona Nevinskienė komentuoja, kad galimybių paso ar jam prilygstančių dokumentų tikrinimui CUP yra sudaręs sutartį su UAB „Ekskomisarų biuru“.

„Kadangi turime vaizdo stebėjimo ir lankytojų srautų fiksavimo įrangą, šiuo metu atliekame vidinį tyrimą minėtai situacijai išsiaiškinti, peržiūrime ir vertiname vaizdo stebėjimų kamerų vaizdo įrašus“, – tv3.lt sako O. Nevinskienė.

REKLAMA

CUP vadovė atkreipia dėmesį, kad ir prekybos centro, ir apsaugos įmonės darbuotojai nuo rugsėjo 13 d. įvedus ribojimus galimybių paso neturintiems gyventojams susiduria su įvairiomis provokacijomis.

„Beveik kasdien pasitaiko asmenų, kurie bando patekti į patalpas neturėdami privalomo dokumento, ne sykį labai emocingai aiškindami, jog tai yra jų teisė, kurią nustatyta tvarka neva pažeidžia. Neretai tokie asmenys filmuoja savo sukurtų situacijų siužetus, tai kuria įtampą prekybos centre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dedame visas pastangas šiai įtampai neutralizuoti, visi lankytojų reikalavimai išklausomi pagarbiai, tuo pačiu metu griežtai nedarant jokių nuolaidų asmenims, kurie norėtų elgtis ne pagal SAM nustatytą tvarką“, – teigia O. Nevinskienė.

PC CUP kviečia klientus būti supratingiems, elgtis saugiai ir gerbti kitų asmenų teisę į saugumą.

Pasitaiko atvejų, kai asmuo antrąkart nepatikrinamas

UAB „Ekskomisarų biuro“ vykdomasis direktorius Arvidas Januška pasakoja, kad prie kiekvieno įėjimo į PC CUP dirba įmonės darbuotojai, kurie reguliuoja klientų patekimą į prekybos centrą.

REKLAMA

A. Januška sako, kad galimybių paso kontrolieriai dokumentus tikrina skenavimo įrenginiais.

„Galimybių pasų kontrolieriai skenavimo įrenginiais atidžiai tikrina kiekvieno kliento, norinčio apsilankyti prekybos centre galimybių pasą, taip užtikrindami objekto saugumą. Į patalpas griežtai neįleidžiami tie asmenys, kurie nepateikia galimybių paso ir pagal norminius aktus neturi teisės lankytis prekybos vietose, kurių plotas didesnis nei 1500 kv metrų“, – tv3.lt nurodo A. Januška.

REKLAMA

Vis dėlto, kaip sako direktorius, kartais pasitaiko tokių situacijų, kai prekybos centro darbuotojai ar klientai, kurie jau buvo patikrinti, trumpam išeina iš prekybos centro patalpų, bet į jas grįžta po kelių minučių.

„Tad tikrintojai kai kuriuos tokius asmenis atsimena, todėl pakartotinai jų netikrina, siekiant nesukelti nepatogumų ir nesudaryti eilių, patenkant į prekybos centrą. Tad minėtoje situacijoje galėjo įvykti analogiškas atvejis“, – aiškina A. Januška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB „Ekskomisarų biuro“ vadovas pabrėžia, kad į galimybių paso tikrinimo funkcijas žiūrima atsakingai, todėl stengiamasi, kad visi darbuotojai užtikrintų šių funkcijų vykdymą

„Dėkojame visiems gyventojams, prekybos centrų lankytojams už supratingumą ir atsakingumą, kad ateidami į prekybos centrą noriai rodo šį dokumentą galimybių paso kontrolieriams ir taip palengvina jų kasdienį darbą, tad kartu galime kurti saugesnę erdvę“, – sako A. Januška.

REKLAMA

Įsigaliojo ribojimai

Portalas tv3.lt primena, kad rugsėjo 13-ąją šalyje įsigaliojo apribojimai galimybių paso neturintiems asmenims. Jiems užvertos didelės parduotuvės, taip pat kavinės, barai, grožio salonai, dideli renginiai ir pasilinksminimo vietos.

Nuo rugsėjo 13 d., visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos bei renginiai organizuojami (išskyrus nustatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus.

REKLAMA

Ribojimai negalioja nuo COVID-19 pilnai pasiskiepijusiems asmenys, taip pat tiems, kurie įgijo imunitetą persirgę koronavirusu arba turinti per pastarąsias 48 val. atliktą neigiamą PGR testą arba greitąjį antigeno tyrimą. Apribojimai netaikomi ir vaikams iki 16 metų.

Kaip ir iki šiol, tyrimai galimybių pasui gauti išlieka mokami.

Kas draudžiama be galimybių paso?

Nuo rugsėjo 13 dienos galimybių paso neturintys asmenys negali apsipirkti prekybos centruose ar nebūtinų prekių parduotuvėse. Jiems leidžiama apsipirkti tik nedidelėse maisto ar veterinarijos prekių parduotuvėse, optikose, vaistinėse. Šios įstaigos privalo turėti atskirą įėjimą iš lauko bei būti ne didesnės nei 1500 kv. m ploto.

REKLAMA
REKLAMA

Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos tik asmenims, turintiems galimybių pasą, rekomenduojama dėvėti kaukes, laikytis atstumų. Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos be galimybių paso, kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis ir srautų valdymas yra būtini.

Be to, be galimybių paso draudžiama lankytis grožio salonuose, viešojo maitinimo įstaigose, pramogų vietose, renginiuose, išskyrus atvirose erdvėse vykstančius renginius, kuriuose dalyvauja ne daugiau kaip 500 žmonių.

Paso tikrinimas turės būti atliekamas paslaugų teikimo vietos viduje netoli įėjimo į ją įrengtose vietose, jeigu to dėl objektyvių aplinkybių negalima atlikti lauke, ir kai užtikrinama, kad iš tokios vietos, neatlikus patikrinimo, nebus galima patekti toliau į paslaugų teikimo vietas.

Mažose parduotuvėse ir paslaugų įmonėse galimybių pasas turės būti tikrinamas prie jų įėjimo arba užėjus į vidų. Kai to dėl objektyvių aplinkybių negalima atlikti, viduje netoli įėjimo galės būti įrengta vieta, kur atliekamas tikrinimas. Tokiu atveju turi būti užtikrinama, kad iš tokios vietos, neatlikus patikrinimo, asmuo nepateks toliau į paslaugų teikimo, prekybos vykdymo vietą.

Galimybių pasai ar kiti dokumentai gali būti tikrinami vizualiai. Kitaip tariant, skaneriai nėra būtini.

REKLAMA

Kas leidžiama be galimybių paso?

Galimybių paso neturintys asmenys gali naudotis tik smulkiomis remonto paslaugomis, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir teikėjo neviršija 15 min.

Asmenys be galimybių paso gali lankytis degalinėse, nes jos priskirtos prie būtinųjų prekių parduotuvių.

Taip pat leidžiamos laidojimo paslaugos ir laidojimo reikmenų parduotuvių lankymas, muziejų ekspozicijų ir parodų lankymas, bibliotekų lankymas tik atsiimant ar grąžinant knygas.

Leidžiamos asmens sveikatos priežiūros, socialinės, teisinės, psichologinės, veterinarijos, finansinės paslaugos. Taip pat leidžiama vežti keleivius. Galiausiai, leidžiamas visų pakopų ugdymas. 

Nuspręsta, kad studentai į paskaitas kol kas bus leidžiami su profilaktiniais COVID-19 testais. Tačiau po spalio 15-osios studentai testuotis ir eiti į paskaitas galės tik mokamai.

Neturintiems galimybių paso leistina naudotis miesto, priemiestinio ir tarpmiestinio viešojo transporto paslaugomis, laikantis numatytų saugumo reikalavimų, apsaugines veido kaukes dėvėti privaloma. Galimybių paso nereikės ir naudojantis pavežėjų ar taksi paslaugomis.

Pagal nutarimą, asmens sveikatos priežiūros paslaugos imuniteto neturintiems asmenims teikiamos pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus, įskaitant testavimą.

REKLAMA

Viešasis maitinimas – kavinės, barai, restoranai

Jei viešojo maitinimo įstaigose aptarnaujami klientai tiek su galimybių pasu, tiek be jo, prie vieno stalo gali būti ne daugiau nei 5 asmenys (išskyrus šeimos narius ar vieno namų ūkio narius), nepriklausomai ar jie turi galimybių pasą, ar jo neturi.

Viešojo maitinimo įstaigose, aptarnauti klientus tiek su galimybių pasu, tiek be jo, bus leidžiama tik atvirose erdvėse. Rekomenduojama, bet neprivaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).

Laikytis 2 m atstumo nuo kitų lankytojų būtina. Viešojo maitinimo įstaigos, aptarnaujančiose tiek galimybių pasą turinčius, tiek jo neturinčius klientus, negalės teikti maitinimo savitarnos principu.

Viešojo maitinimo įstaigos, kuriose aptarnaujami tik galimybių pasą turintys klientai, saugus atstumas ir kaukių dėvėjimas bus rekomendacinio pobūdžio, tokiais atvejais sėdinčių prie staliuko skaičius nebus ribojamas. Be to, jeigu įstaigos, aptarnauja tik galimybių pasą turinčius klientus, jos galės teikti maitinimą savitarnos principu.

Asmenys, neturintys galimybių paso, galės jose užsisakyti maisto išsinešti. Maistą pasiimti bus galima specialiai tam įrengtose patalpose ar vietose, atskirtose nuo patalpų, kuriose aptarnaujami klientai, turintys galimybių pasą.

REKLAMA

Sveikatos paslaugos

Be galimybių paso leistina teikti skubiąją medicinos pagalbą (ėminys COVID-19 tyrimui paimamas iš karto, bet pagalba pradedama teikti nelaukiant jo atsakymo). Taip pat be galimybių paso bus galima teikti planines stacionarias paslaugas, turint neigiamą ne vėliau kaip prieš 72 val. atliktą COVID-19 testą, jei asmuo nėra persirgęs ar pasiskiepijęs, arba gydytojo sprendimu ir esant teigiamam tyrimui. Dėl sveikatos paslaugų poreikio prireikus gyventojus testuoti tai bus daroma nemokamai.

Neturintiems galimybių paso psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugos bus teikiamos ir be testavimo. Šeimos medicinos paslaugos ir planinės ambulatorinės specializuotos paslaugos (pvz., kardiologo, oftamologo) bus teikiamos be testavimo užtikrinant saugią aplinką.

Tai yra, valdant pacientų srautus, matuojant temperatūrą, atskiriant karščiuojančius pacientus, laikantis kitų nuostatų. Tiesa, priklausomai nuo epidemologinės situacijos sprendimai dėl testavimo gali būti priimti kitokie.

Įvairūs renginiai, kultūros paslaugos

Neturintiems galimybių paso draudžiama dalyvauti atvirose erdvėse vykstančiuose kultūros, pramogų, sporto renginiuose, šventėse, mugėse, festivaliuose, kituose susibūrimuose viešose vietose, kai dalyvauja daugiau nei 500 asmenų.

REKLAMA

Neturintys galimybių paso gali dalyvauti renginiuose ir kultūriniuose susibūrimuose atvirose erdvėse, jei dalyvių neviršija 500 asmenų.

Neturintiems galimybių paso draudžiama dalyvauti bet kokiuose renginiuose uždarose patalpose, eiti į kino ar dramos teatrą. Turintys galimybių pasą galės eiti į renginius, kino teatrus, tačiau jiems rekomenduojama dėvėti kaukes, laikytis atstumų.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad be galimybių paso galioja ir kiti dokumentai, įrodantys vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą.

Oi kokia pareiginga apsimarmuliavusi
Oi kokia pareiginga apsimarmuliavusi
Skundike
Na ir kas atsitiko? Įvyko diversija? Visi,buvę prekybos centre covidu susirgo?
Kuo daugiau kovidu. Tuo didesne pašalpa gaus iš ,es. Sirkime visi. Šelpkime riebius snukius valdžioje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų