• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pranešama apie galingus sprogimus Kijeve

Ukrainos kariuomenės vadas: netoli Kijevo numuštas rusų IL-76 su desantininkais

Penktadienį Rusija tęsia diena anksčiau pradėtą plataus masto karinę ataką Ukrainoje. Pranešama apie aršius mūšius ir intensyvų apšaudymą Ukrainos sostinėje Kijeve, kur oro pavojaus sirenos per dieną aidi jau ne pirmą kartą. Penktadienio vakarą Kijeve girdėti artilerijos šūviai, į miestą paleistos raketos.

Penktadienį Rusija tęsia diena anksčiau pradėtą plataus masto karinę ataką Ukrainoje. Pranešama apie aršius mūšius ir intensyvų apšaudymą Ukrainos sostinėje Kijeve, kur oro pavojaus sirenos per dieną aidi jau ne pirmą kartą. Penktadienio vakarą Kijeve girdėti artilerijos šūviai, į miestą paleistos raketos.

REKLAMA

Svarbiausios naujienos apie karą Ukrainoje:

02:42 | Vasilkove – smarkūs mūšiai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pranešė, kad aplink Vasilkovą – miestą, kuris yra maždaug už 45 km į pietus nuo Kijevo – vyksta smarkios kautynės, rašoma CNN.

„Šiuo metu Kijevo srities Vasilkovo mieste vyksta smarkūs mūšiai, kur okupantai bando išlaipinti desantą“, – pranešė ginkluotosios pajėgos.

Rusijos pajėgos taip pat veržiasi link Kijevo tiek iš šiaurės, tiek iš rytų.

02:22 | JAV planuoja skirti Ukrainai 6,4 mlrd. dolerių pagalbą

Baltieji rūmai kreipėsi į Kongresą su prašymu skirti 6,4 mlrd. dolerių, kurie būtų skirti Ukrainos pagalbai, rašoma „Bloomberg“. Teigiama, kad pinigai būtų skirti pabėgėlių apgyvendinimui, maistui ir šalies gynybai.

REKLAMA
REKLAMA

02:17 | Pranešama apie galingus sprogimus Kijeve

Kijeve nugriaudėjo galingas sprogimas, skelbia UNIAN. „Nexta“ taip pat pranešama apie dar kelis sprogimus, tačiau kol kas daugiau informacijos nėra pateikiama. 

REKLAMA

Tuo metu „Nexta“ viešinama nuotrauka – „Kijevas ruošiasi okupantų pasirodymui“:

01:57 | Šiąnakt oficialiai įsigaliojo ES sankcijos Rusijai ir buvo paskelbtas jų turinys

Sankcijos pritaikytos ir aukščiausiems Rusijos šalies vadovams – prezidentui V. Putinui, S. Šoigu, S. Lavrovui, kariuomenės vadams, parlamento deputatams. 

Europos Sąjunga įvedė sankcijas 60 didžiausių Rusijos karinės pramonės, statybų ir laivybos bendrovių. Sankcijų sąraše – Rusijos gynybos ministerija, Rusijos geležinkeliai, „Rosoboroneksport“, „Kamaz“, „Sevmaš“, „Sevkomflot“, „Oboronprom“ ir kitos.

REKLAMA
REKLAMA

ES sankcijos Rusijai taip pat numato ir supaprastintų vizų išdavimo sustabdymą. Anksčiau tokia paslauga galėjo naudotis Rusijos centrinės ar regioninės valdžios atstovai, teisėjai, diplomatinius pasus turintys asmenys, verslininkai ar verslo organizacijų atstovai.

01:34 | Ukrainos karinės oro pajėgos patikslino informaciją apie numuštą Rusijos karinį lėktuvą

Ukrainos karinės oro pajėgos skelbia, kad šalies karinių oro pajėgų naikintuvas Su-27 „sėkmingai atakavo“ Rusijos okupacinių pajėgų IL-76 ir jį sunaikino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat skelbiama apie sudėtingus mūšius Vasylkivuose, Kijevo priemiestyje, kur leidžiasi užpuolikų desantininkai.

01:10 | Zelenskis patvirtino: Rusijos pajėgos veržiasi į Kijevą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad Rusijos pajėgos veržiasi į Kijevą iš šiaurės ir rytų.

01:05 | Ukrainos kariuomenės vadas: netoli Kijevo numuštas rusų IL-76 su desantininkais

Ukrainos kariuomenės vado Valerijaus Zalužno „Facebook“ paskyroje skelbiama, kad virš Vasilkovo (Kijevo sritis) šalies oro gynybos pajėgos numušė rusų transporto lėktuvą IL-76 „kuriuo skrido desantininkai“.

REKLAMA

„Čia jums už 2014-ųjų Luhanską“, – teigiama žinutėje, turint omenyje Rytų Ukrainoje 2014 m. numuštą ukrainiečių kariuomenės transporto lėktuvą.

IL-76 yra plačiai naudojamas Rusijos kariuomenėje transporto lėktuvas, talpinantis 125 desantininkus su pilna ekipuote.

Be to, Ukrainos kariuomenė savo oficialiose „Facebook“ paskyrose skelbia, kad po vidurnakčio, be minėto IL-76, dar numušė šturmo lėktuvą SU-25 ir du karinius sraigtasparnius.

00:53 | Rusija vetavo JT saugumo tarybos rezoliuciją dėl jos pačios karo veiksmų Ukrainoje pasmerkimo

REKLAMA

Už balsavo 11 Saugumo Tarybos valstybių-narių, susilaikė trys (įskaitant Kiniją), prieš balsavo vienintelė agresorė Rusija.

00:52 | Užsienio lyderiai Ukrainai prižadėjo teikti daugiau pagalbos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sakė, kad kalbėjosi su daugeliu pasaulio lyderių ir išgirdo, kad šalys suteiks daugiau pagalbos.

Zelenskis konkrečiai pasakė, kad kalbėjosi su prezidentu Bidenu, taip pat su Prancūzijos, Vokietijos ir Nyderlandų lyderiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

00:22 | Zelenskis: Rusija naktį šturmuos Kijevą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo kreipimesi sakė, kad Rusijos kariai naktį šturmuos Kijevą, praneša Rusijos nepriklausomas žiniasklaidos kanalas tvrain.ru.

„Naktis bus sunkesnė už dieną. Naktį eis šturmuoti, sostinės negalime atiduoti. Šią naktį turime atstovėti“, – pareiškė V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad buvo nukauti šimtai rusų karių, tačiau ir Ukraina patiria nuostolių. Rusija šaudo į gyvenamuosius rajonus iš artilerijos pabūklų, „kaip nacistai“.

REKLAMA

„Reikia pasakyti viską, kad sustabdytume šią agresiją. Agresija dabar visur – ne tik Ukrainoje, tačiau ir Rusijoje, visoje Europoje“, – aiškina jis.

Tai, kad naktį bus bandoma užimti Kijevą patvirtina ir liudininkų vaizdo įrašai, kuriuose fiksuojami susišaudymai miesto gatvėse. Kol kas nėra aišku, kokio masto puolimas vyksta ir kuriose tiksliai miesto vietose vyksta susišaudymai.

00:01 | Kijevo gatvėse vyksta mūšiai, praneša liudininkai

Ukrainos sostinėje Kijeve, Solomyanskij rajone, vyksta aktyvūs gatvės mūšiai, skelbiama „Baza“. Liudininkai paviešino vaizdo įrašą – naktiniame Kijeve girdimos automatų šūvių serijos. Jų teigimu, susišaudymas vyksta Solomuanskij rajone, netoli paties Kijevo centro.

REKLAMA

23:26 | Ukrainos prezidento administracija: derybos su Rusija tęsiamos, kaip tik derinama vieta ir laikas

Prezidento V. Zelenskio patarėjas Serhijus Nykyforovas savo „Facebook“ paskyroje paneigė anksčiau Rusijos pusės skelbtą informaciją apie „atsisakymą derėtis“.

Anot prezidento administracijos atstovo, Ukraina ir toliau išlieka pasirengusi tartis dėl paliaubų ir taikos.

„Mes atsakėme sutikimu į Rusijos Federacijos prezidento siūlymą. Kaip tik šiomis valandomis abi pusės vykdo konsultacijas dėl derybų vietos ir laiko. Kuo greičiau derybos prasidės, tuo daugiau galimybių mes turėsime atstatyti normalų gyvenimą“, – rašo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas „Segodnya“ skelbia, kad V. Zelenskis kreipėsi į Izraelio premjerą dėl tarpininkavimo su Rusija.

23:18 | Kijeve ir toliau pranešama apie krintančias raketas

Kijeve dirbantys užsienio žurnalistai toliau praneša apie į miestą leidžiamas raketas. Paskelbtas oro pavojus.

Kijeve dirbantis „Buzzfeed“ reporteris Christopheris Milleris skelbia: „Oro pavojaus signalai Kijeve. Ir raketos šaunamos į sostinę. Suskaičiavau bent tris didelius smūgius per pastarąsias penkias minutes. Pro savo langą stebiu, kaip įsižiebia dangus, per miestą skamba sprogimo aidas“.

REKLAMA

23:07 | „Anonymous“ skelbia įsilaužusi į Rusijos gynybos ministerijos duomenų bazes

„Anonymous“ grupuotė skelbia, kad įsilaužė į Rusijos gynybos ministerijos duomenų bazes ir paviešino asmeninius darbuotojų duomenis, įskaitant jų elektroninių pašto prisijungimus. Kol kas nėra aišku, ar šie duomenys iš tiesų priklauso būtent Rusijos ministerijos darbuotojams.

REKLAMA

Rusijos interneto cenzoriai „Roskomnadzor“ tuo metu skelbia, kad apribojo „Facebook“ veikimo spartą Rusijos teritorijoje. Rusijos atstovų teigimu, „Meta“ bendrovei priklausantis socialinis tinklas „pažeidžia žodžio laisvę“.

Anksčiau „Facebook“ apribojo kelis propagandą skleidusias paskyras. Bendrovės atstovų teigimu, Rusija pareikalavo, kad „Facebook“ nežymėtų Kremliaus platinamos informacijos kaip nepatikimos ir neblokuotų jų kanalų ir sulaukė neigiamo atsako.

REKLAMA
REKLAMA

„Anonymous“ pareiškė, kad šiuo metu viso pasaulio programišių pajėgos yra nukreiptos prieš Rusiją, pradėjusią didelio masto karinę operaciją prieš Ukrainą.

23:03 | JAV sankcijos V. Putinui

JAV prezidento Joe Bideno administracija penktadienį paskelbė, kad įšaldys Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo aktyvus, prisidėdama prie Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės analogiškų žingsnių.

JAV Iždo departamentas paskelbė šias sankcijas tuojau po to, kai ES irgi nurodė patvirtusi sprendimą įšaldyti V. Putino ir S. Lavrovo turtą, esantį Bendrijos jurisdikcijoje. Šis ES žingsnis yra dalis platesnio sankcijų paketo prieš Rusiją, pradėjusią karinį puolimą prieš Ukrainą.

JK Iždas taip pat paskelbė pranešimą apie finansines sankcijas V. Putinui ir S. Lavrovui. Jie buvo įrašyti prie Rusijos oligarchų, kurių turtas ir bankų sąskaitos Jungtinėje Karalystėje jau anksčiau buvo įšaldytas.

Kol kas neaišku, kokį realų poveikį turės šis aktyvų įšaldymas, bet tiesiogiai prieš Rusijos vadovybę nukreipti veiksmai laikomi aiškiu perspėjimu, kad V. Putinas gali tapti atstumtuoju tarptautinėje bendrijoje, jeigu nesustabdys karo prieš Ukrainą.

23:00 | Paimti įkaitais

Rusijos karinės pajėgos įkaitais paėmė 93 Černobylio atominės elektrinės darbuotojus, praneša JAV ambasadorė Ukrainoje. Rusų karinės pajėgos ketvirtadienį perėmė elektrinės kontrolę.

REKLAMA

22:57 | JAV įžvelgia grėsmę ukrainiečių karių šeimoms

JAV prezidento J. Bideno administracija tiki, kad Rusija grasins nužudyti ukrainiečių karių šeimas, jei jie nepasiduos, praneša CNN, cituodami neįvardintą JAV pareigūną.

„Mūsų informacija rodo, kad Rusija planuoja grasinti nužudyti pasiduoti nesutinkančių Ukrainos karių šeimos narius“, – teigė pareigūnas, kartu pagyręs „neįtikėtiną drąsą“, kurią atakos metu demonstruoja ukrainiečiai.

Nors JAV Valstybės departamentas neskubėjo komentuoti šių teiginių, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas įspėjo apie galimybę, kad Rusija prieš ukrainiečius gali vykdyti plataus masto žmogaus teisių pažeidimus.

22:41 | JAV atmetė „nerimtą“ Maskvos pasiūlymą derėtis su Kijevu

Jungtinės Valstijos penktadienį atmetė „nerimtą“ Rusijos pasiūlymą surengti derybas su Ukraina ir paragino Maskvą parodyti įsipareigojimą diplomatijai išvedant pajėgas iš kaimyninės šalies.

Nors Rusija pasiuntė pajėgas į Ukrainą, „dabar matome, kaip Maskva siūlo diplomatiją, kuri vyktų priešais atkreiptą šautuvo vamzdį. Tai nėra tikra diplomatija“, – sakė JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.

22:25 | Žiniasklaida dirba iš bunkerių

Internete plinta vaizdo įrašai, kad dalis Ukrainos žiniasklaidos saugumo sumetimais persikėlė dirbti į bunkerius. Kanalas Ukrainos TV kanalas Rada surengė iš ten transcliaciją

REKLAMA

22:16 | Ukrainos gynybos ministras: ukrainiečiai kovoja už Europos ateitį

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas kreipėsi į ukrainiečius, dėkodamas jiems už stiprybę, išgyvenant Rusijos karinių pajėgų ataką.

„Mieli ukrainiečiai! Daugiau nei 40 valandų atmušimo rusų okupantams įrodė, kad mes turime galingiausią kariuomenę Europoje ir bebaimę tautą. Jūs ir aš tai jau žinojome. Dabar visi tai pamatė ir pradėjo tai suvokti.

Kiekvieną mūsų herojiškos kovos minutę mūsų gynėjai keičia savo požiūrį į Ukrainą pasaulyje. Tai padidina palaikymą. Ukrainiečiai dabar kovoja už ateitį, kurios jie seniai nusipelnė. Ir savo, ir visos Europos. Tikrai laimėsime! Šlovė Ukrainai! Šlovė Ukrainos armijai!

22:12 | Ukraina: Rusijos kariuomenė atsitraukė nuo Konotopo, sudeginta 40 karinės technikos vienetų

Ukrainos sausumos pajėgų tinklapis skelbia, kad po aršių mūšių Konotopo apylinkėse (Rytų Ukraina), Rusijos kariuomenė buvo priversta trauktis. Skelbiama, kad apylinkėse rusai paliko apie 40 sudegintų arinės technikos vienetų.

REKLAMA

Taip pat rašo, kad rusai turi problemų su kuro ar tiekimu, neaišku ar ironiškai, pažymima, kad „tankistai vaikšto su kanistrais ir bando įsigyti degalų“. Skelbiama, kad buvo užfiksuoti ir marodieriavimo atvejai.

21:50 | Rusija raketomis apšaudė karinį oro uostą Starokostiantynive

Kariniam oro uostui Chmelnyckio srityje, Starokostiantynive, buvo suduotas smūgis iš oro. Liudininkų vaizdo įraše matyti gaisras ir girdimas dar bent vienas sprogimas. „Nexta“ rašoma, kad šiame oro uoste galėjo būti laikomi „Bayraktar TB2“ dronai, tačiau ši informacija nėra patvirtinta.

21:39 | TATENA: Rusijos pajėgų užimta Černobylio AE „nekelia pavojaus“

Į Ukrainą įsiveržusių Rusijos pajėgų užimta Černobylio atominė elektrinė „nekelia pavojaus“, penktadienį paskelbė Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), nors ukrainiečių valdžia anksčiau pranešė apie rajone padidėjusį radiacijos lygį.

ČAE teritoriją ketvirtadienį užėmė rusų kariuomenė, tos pačios dienos rytą pradėjusi didelio masto puolimą prieš Ukrainą.

21:19 | Elektrinė veikia įprastu režimu

Internete plinta dezinformacija, kad galimai apšaudyta Kijevo termofikacinė elektrinė visiškai sunaikinta, tačiau „Nexta“ skelbia, kad elektrinė, pasak gelbėjimo tarnybų, veikia įprastu režimu.

REKLAMA

20:55 | Sprogimai aplink elektrinę

Kijevo meras Vitalijus Klyčko pranešė, kad 3-5 minučių intervalu Kijeve užfiksuoti penki sprogimai termofikacinėje elektrinėje (TEC-6). Gelbėtojai išvyko į įvykio vietą ir aiškinasi aplinkybes.

Pasak Kijevo mero, „situacija dabar, neperdedant, yra pavojinga Kijevui. Bus labai sunki naktis“.

TEC-6 gamina šilumą ir elektrą, daugiausiai penkiems Kijevo rajonams.

„Nexta“ skelbia apie oro pavojų Kijeve. Oro pavojaus sirenos Kijeve periodiškai aidi nuo ryto.

Internete plinta dezinformacija, kad elektrinė visiškai sunaikinta, tačiau „Nexta“ skelbia, kad elektrinė, pasak gelbėjimo tarnybų, veikia įprastu režimu.

20:50 | BBC: Kijevą atakuoja raketos

Kijevas šiuo metu atakuojamas raketomis, praneša  Kijeve dirbanti BBC korespondentė Lyce Doucet. BBC teigimu, apšaudymas jau trunka apie 15–20 minučių. Taip pat, kaip teigia BBC, Kijevo vakarinėje dalyje girdėti stiprus susišaudymas.

Tuo metu naujienų agentūra „Reuters“ pranešė, kad vakariniuose sostinės rajonuose buvo girdėti artilerijos šūvių sukelti sprogimai ir intensyvūs šūviai.

20:24 | Sankcijos Putinui ir Lavrovui

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pranešė, kad bloko užsienio reikalų ministrai įtraukė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą į ES sankcijų sąrašą dėl Maskvos įsiveržimo į Ukrainą.

REKLAMA

„Prezidentas Putinas ir užsienio reikalų ministras Lavrovas yra asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąraše, kartu su kitais [Valstybės] Dūmos nariais, palaikiusiais šią agresiją“, – po ES ministrų susitikimo Briuselyje sakė J. Borrellis.

20:14 | Pokalbis su J. Bidenu

V. Zelenskis pranešė pasikalbėjęs su JAV prezidentu Joe Bidenu apie JAV galimybę suteikti „konkrečią gynybos pagalbą“. Ukrainos prezidentas išsakė padėką J. Bidenui už palaikymą.Vis dėlto daugiau pokalbio detalių ir to, ar JAV pažadėjo ką nors konkretaus, V. Zelenskis neatskleidė.

Baltieji rūmai paskelbė, kad pokalbis truko 40 minučių.

19:57 | Kalba apie tūkstančius NATO karių

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas savo kalbos metu akcentavo, kad siunčia aiškią žinią Rusijai: aljansas partnerėms suteiks visą įmanomą pagalbą, bet šalys-narės bus saugomos ir bus atsakas be jokių abejonių.

Į šį pasitarimą buvo pakviesta Švedija, Suomija ir Europos Sąjungos atstovai.

„Rusija sudrebino taiką Europoje“, – paskelbė J. Stoltenbergas.

Rusija naudoja jėga, kad pasiektų savo tikslų, pareiškė NATO vadovas ir pridūrė, kad rusų žmonės turi žinoti, jog Kremliaus karas nepavers Rusijos saugesne, labiau gerbiama pasaulyje, nereikš taikesnės ateities jūsų vaikams.

REKLAMA

NATO generalinis sekretorius pažymėjo, kad buvo nuspręsta pirmą sykį pritaikyti greitojo reagavimo pajėgų dislokavimo galimybę: ant žemės, ore ir vandenyje.

„NATO greitojo reagavimo pajėgos bus dislokuojamos Rytų Europoje“. – patvirtino J. Stoltenbergas.

NATO papildomai dislokuos Rytų Europoje tūkstančius karių, daugiau nei 30 lėktuvų, daugiau nei 120 laivų.

Pasak J. Stoltenbergo, Kremliaus tikslai neapsiribos tik Ukraina. Anot NATO vadovo, V. Putino sprendimas pulti Ukrainą yra „siaubinga strateginė klaida“, už kurią Rusija sumokės „didžiulę kainą ateinančius metus“.

19:38 | NATO į Rytų Europą siųs daugiau karių

NATO sąjungininkės į Rytų Europą atsiųs daugiau karių, pareiškė pasaulio lyderiai, kaltindami Rusiją meluojant dėl savo intencijų užpuolus Ukrainą, skelbia The Guardian.

„Niekas neturėtų tikėti Rusijos valdžios melo kruša. Šiuo metu vykdome reikšmingų papildomų gynybinių pajėgų dislokavimą rytinėje Aljanso dalyje“, – skelbiama bendrame NATO lyderių pranešime.

J. Stoltenbergas pranešė, kad Rytų Europai bus atsiųstos sausumos, jūros ir oro pajėgos.

19:07 | V. Zelenskis įrašė vaizdo įrašą: mes čia, kartu su jumis Kijeve

Volodymyras Zelenskis paviešino naują vaizdo įrašą, kuriame matomas Kijevo pastatų apsuptyje, kartu su kitais valdžios atstovais, įskaitant šalies premjerą, prezidento administracijos vadovą ir gynybos ministrą.

REKLAMA

„Mes visi čia. Kariuomenė yra čia. Savanoriai yra čia. Saugome savo nepriklausomybę“, – paaiškino V. Zelenskis, demonstruodamas savo ryžtą likti kartu su savo tauta net ir totalaus Kijevo puolimo metu, kurį šiandien vykdo Rusijos karinės pajėgos.

18:46 | Naudojama trečdalis pajėgų

Šiuo metu Rusija naudoja „apie trečdalį savo kovinių pajėgų“, iš visų, kurias pasitelkė atakuoti Ukrainą, teigia aukštas JAV gynybos pareigūnas.

„Tai nereiškia, kad jie daugiau nepaskirs daugiau pajėgų“, – sakė pareigūnas. „Aš tik pateikiu jums momentinį vaizdą to, ką šiuo metu matome“.

18:38 | Rusija ribos prieigą prie „Facebook“

Tokią informaciją paskelbė pati Rusijos cenzūros agentūra. Taip, esą elgiamasi dėl „žodžio laisvės pažeidimų“.

18:19 | Netoli Mariupolio išsilaipina Rusijos pajėgos

Azovo jūroje, netoli Mariupolio, vyksta Rusijos karių išsilaipinimo operacija, praneša JAV gynybos pareigūnas. Kaip rašo CNN, krante išsilaipina „tūkstančiai jūrų pėstininkų“.

18:04 | Rusija pašalinta iš ET

Rusija buvo pašalinta iš Europos Tarybos gretų. ET jau buvo pašalinusi Rusiją po Krymo aneksijos 2014-aisiais, tačiau 2019-aisiais ji buvo sugrąžinta.

17:58 | Didžioji Britanija: didelės Rusijos pajėgos juda link Kijevo

Didelė Rusijos pajėgų dalis pastebėta judanti link Ukrainos sostinės Kijevo, apie 50 kilometrų nuo miesto centro, skelbia Didžiosios Britanijos gynybos ministerija. Paskelbę savo naujausius duomenis britų kariuomenės atstovai pažymėjo, kad Rusijos šarvuočiai su nauja jėga veržiasi į sostinę, prieš tai nesėkmingai bandę užimti Černihivą.

Taip pat skelbiama, kad toliau stebimi „atsitiktiniai“ susirėmimai tarp rusų ir ukrainiečių karių šiauriniuose miesto priemiesčiuose.

Tačiau, JAV teigimu, penktadienį matyti, kad Rusijos karinės pajėgos prarado pagreitį. Naujienų agentūra „Reuters“ cituoja JAV gynybos valdininką, kuris akcentuoja, kad iki šiol rusų pajėgos nesugebėjo užimti nė vieno reikšmingo Ukrainos miesto.

17:52 | Ukraina: Baltarusijos valdžios kontroliuojami programišiai taikosi į ukrainiečių karius

Baltarusijos gynybos ministerijos kontroliuojami programišiai išsiuntinėjo masines duomenimis galinčias išgauti žinutes į Ukrainos karių asmeninius el. pašto adresus. Kol kas nėra žinoma, kiek baltarusiams pavyko išgauti duomenų, tačiau manoma, kad jie siekia surinkti kuo daugiau žvalgybinių duomenų, kuriuos galėtų vėliau perduoti Rusijos žvalgybai.

17:50 | ES neatjungs Rusijos nuo SWIFT

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock penktadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga kol kas neplanuoja atriboti Rusijos nuo tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT dėl šalies pradėto karo su Ukraina.

17:37 | Charkovas ir toliau intensyviai puolamas Rusijos pajėgų

Rusijos kariuomenės pajėgos atnaujino Ukrainos rytų miestą Charkovą, pasitelkiant oro antskrydžius ir artilerijos pabūklus, skelbia „The Guardian“. Miesto, esančio netoli sienos su Rusija, gyventojai pranešė, kad girdėjo oro pavojaus sireną ir skraidant bombonešius virš galvų.

Charkovo apylinkėse dirbantis „Telegraph“ žurnalistas Rolandas Oliphantas skelbia, kad kelios raketų sistemos šiuo metu apšaudo miestą.

17:32 | Ukraina apgynė svarbiausius savo miestus

Rusija nesugebėjo daug progresuoti, penktadienį atakuodama Ukrainą, rodo naujausi Jungtinės Karalystės žvalgybos duomenys.

„Kova vysta esminėse teritorijoje. Rusija menkai progresavo šiandieną, Ukraina išlaiko svarbiausiųjų miestų kontrolę. Ukrainos Gynybos ministerija skelbia, kad rusų pajėgos atvyko į Kijevo priemiesčius“, – JK Gynybos ministerija paskelbė „Twitteryje“.

17:10 | Kijeve dar kartą aidi oro pavojaus sirenos

17:01 | Putinas: Ukraina turi pripažinti Krymo netektį ir atsisakyti NATO

Vladimiras Putinas įrašė naują kreipimąsi, kuriame pareikalavo iš Ukrainos pripažinti Krymą Rusijos Federacijos dalimi ir atsisakyti stojimo į NATO planų. Rusijos prezidentas taip pat pareikalavo, kad Vakarai nutrauktų ginklų tiekimą Kijevui.

Be to, V. Putinas paragino Ukrainos kariuomenę nuversti savo šalies vadovybę, kurios narius išvadino „teroristais“ ir „narkomanų ir neonacių šutve“.

16:45 | Dega Ukrainos saugumo tarnybos rūmai Černigove

Anksčiau Rusija skelbė, kad jau yra užėmusi šį miestą, Ukraina apie tai neskelbia.

16:24 | Ukraina skelbia apie milžiniškus Rusijos kariuomenės nuostolius

Ukrainos vidaus reikalų viceministrė Ganna Malyar paskelbė paskutinius duomenis apie Rusijos netektis kare prieš Ukrainą. Kremlius savo netekčių apskritai neviešina ir tvirtina neįtikėtinus dalykus.

Pavyzdžiui, šiandien buvo paskelbta, kad po mūšių dėl Hostomelio oro uosto žuvo 0 karių. G. Malyar teigimu, pateikiami Rusijos kariuomenės netekčių duomenys yra apytikriai: iki 80 tankų, įvairių šarvuotų mašinų – 516, 10 lėktuvų, 7 sraigtasparniai, 2,8 tūkst. (nėra aišku, ar į šiuos skaičiavimus yra įtraukti ir sužeistieji) karių.

16:07 | Ukrainiečiai ruošiasi atakai Kijeve

Antroji Rusijos invazijos diena prasidėjo nuo raketų smūgių Kijeve. Vidurdienį Ukrainoje situacija, CNN duomenimis buvo tokia:

Kova dėl Kijevo: CNN žurnalistai penktadienio rytą girdėjo sprogimus, iškart po to, kai J. Bideno administracija perspėjo, kad Rusijos pajėgos įžengė į Ukrainą iš Baltarusijos teritorijos ir atsidūrė vos už 30 kilometrų nuo sostinės.

Gyventojai glaudžiasi slėptuvėse, o Ukraina pranešė apie balistinių ir sparnuotųjų raketų smūgius Kijeve. Taip pat buvo pranešta, kad Ukrainos kariai susprogdino tiltą, siekdami pristabdyti Rusijos karių antpuolį.

JAV žvalgybos atstovai nerimauja, kad Kijevas gali kristi nuo Rusijos pajėgų per kelias dienas, skelbia keli šaltiniai, susipažinę su naujausiais žvalgybos duomenimis.

Per dvi atakos dienas žuvo 194 ukrainiečiai, iš jų – 57 civiliai, praneša Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų ministras James‘as Heappey. Taip pat skaičiuojama, kad buvo nukauta 450 rusų pajėgų karių. Tuo metu Jungtinės Tautos skaičiavo, kad per plataus masto karinę ataką žuvo 25 ukrainiečių civiliai.

Ukrainos karinės mašinos atyvko į Kijevą ginti jį nuo Rusijos karinių pajėgų, patvirtino Ukrainos vidaus reikalų ministerija. Kiek anksčiau Kijevo meras Vitalijus Klyčko paskelbė, kad Kijevas dabar gynybinėje parengtyje.

Ukraina tuo metu stiprina kariuomenę: 18 tūkst. ginklų ir amunicijos buvo išdalinta vien rezervininkams Kijeve, skelbia Ukrainos valdžia. CNN parodė ir buvusį Ukrainos prezidentą Petro Porošenką su ginklu rankose, stovintį tarp kitų savanorių Kijevo gatvėse.

Šalis taip pat uždraudė visiems 18–60 metų vyrams išvykti iš šalies, leido mobilizuotis ir vyresniems nei 60 metų amžiaus vyrams. Gyventojai raginami gamintis Molotovo kokteilius.

15:49 | „Bloomberg“: sutarta dėl asmeninių sankcijų Putinui ir Lavrovui

„Bloomberg“ skelbia, kad Europos lyderiai sutarė dėl sankcijų V. Putinui ir S. Lavrovui. Nepatvirtintais duomenimis, europiečiais susitarti dėl sankcijų, kurios numatytų Rusijos atjungimą nuo SWIFT bankų mokėjimo sistemos nepavyko – baiminamasi energetinio saugumo krizės.

Pažymima, kad asmeninės sankcijos Rusijos lyderiams palies tik jų aktyvus ES šalyse – S. Lavrovas ir toliau galės keliauti darbo reikalais.

15:25 | Porošenka pasirodė CNN su ginklu rankose Kijevo gatvėse: Putinas yra išprotėjęs ir eina mūsų žudyti

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasirodė CNN televizijos transliacijoje ir papasakojo apie nusiteikimą kovoti prieš rusų okupantus su ginklu rankose. Jo teigimu, V. Putinas yra „pamišęs, išprotėjęs“ ir ateina jų žudyti.

„Mes neturime jokios sunkiosios artilerijos, jokių tankų, mes neturime gausiai ginkluotų žmonių, nes pradėjome šį procesą tik prieš porą dienų. Tačiau dabar žmonės stovi ilgose eilėse, kad gautų ginklą“, – pareiškė buvęs prezidentas, papasakojęs, kad kartu su juo yra keli šimtai teritorinės gynybos būrio vyrų.

„Visi dabar žiūrintys CNN turi suprasti, kad Putinas paskelbė karą ne Ukrainai, o visam pasauliui“, – pareiškė P. Porošenka.

15:13 | Žuvo beveik 200 ukrainiečių

Per dvi atakos dienas žuvo 194 ukrainiečiai, iš jų – 57 civiliai, praneša Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų ministras James‘as Heappey. Taip pat skaičiuojama, kad buvo nukauti 450 rusų pajėgų karių.

Tuo metu Jungtinės Tautos skaičiavo, kad per plataus masto karinę ataką žuvo 25 ukrainiečių civiliai.

15:07 | Lenkija uždarys oro erdvę Rusijos oro linijų lėktuvams

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis nurodė vyriausybei parengti rezoliuciją, kuri leistų uždaryti oro erdvę Rusijos oro linijų lėktuvams virš šalies teritorijos.

14:54 | Kremlius: esame pasiruošę siųsti derybinę grupę į Minską

Rusija yra pasiruošusi išsiųsti į Minską derybų su Ukraina grupę, skelbia Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas. Tuo pat metu Rusija reikalauja ukrainiečių sudėti ginklus ir nesipriešinti, bet taip pat tuo metu ir itin aršiai puola daugeliu kryptimi, įskaitant ir šalies sostinę Kijevą.

14:49 | „Reuters“: numatomos sankcijos Putinui ir Lavrovui

Europos Sąjunga ruošia trečiąjį sankcijų Rusijai paketą dėl Ukrainos puolimo, skelbia „Reuters“. Anonimiškai kalbėjęs atstovas pareiškė, kad šįkart yra numatoma imtis Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo asmeninių aktyvų Europos valstybėse.

„Judame taip, kaip tik galime greičiau“, – pareiškė politikas, pridūręs, kad sąjunga gali nusitaikyti ir į „daug daugiau oligarchų“.

14:34 | Kijevas ginasi, mieste aidi sirenos

Kijevo meras Vitalijus Klyčko paskelbė, kad miestas perėjo į gynybinę padėtį, Rusijos karinėms pajėgoms toliau veržiantis į Ukrainos sostinę.

14:24 | Putinas pasirengęs deryboms

Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė Kinijos vadovui Xi Jinpingui, kad yra nusiteikęs surengti aukšto lygio derybas su Ukraina, skelbia Kinijos valstybinė žiniasklaida.

Kinijos valstybinė televizija CCTV cituoja V. Putino žodžius: „JAV ir NATO ilgai ignoravo Rusijos pagrįstas abejones dėl saugumo, pakartotinai laikantis savų įsitikinimu, ir toliau tęsė karinį dislokavimą rytų kryptimi, keliant iššūkį Rusijos strateginiam pagrindui“.

13:52 | Kijeve dalijami ginklai

Kijeve dalijami ginklai. Skelbiama, kad išduodami net netikrinant dokumentų, tačiau gali būti, kad tai yra organizuotų savigynos būrių nariai.

13:46 | V. Zelenskis: tai yra karo prieš Europą pradžia

Ukrainos prezidentas pateikė eilinį vaizdo įrašą, kuriame pareiškė nusivylimą Europos šalių reakcija į Rusijos agresiją.

„Jau kurią dieną mūsų šalį atakuoja raketomis ir bombomis, tankų kolonomis ir oro antskrydžiais, panašiais į tuos, kuriuos Europa jau seniai beregėjo, kito Pasaulinio karo metu, ir apie kurį kalbėjo, kad „jau niekada daugiau“. Tačiau tai vėl vykstam 2022 metais, praėjus 75 metams po Pasaulinio karo. Tai mato visa Europa, tačiau mes nematome, kad jūs bandytumėte su tuo kažką daryti“, – pareiškė V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas kreipėsi į Europos lyderius prašydamas atjungti Rusiją nuo SWIFT, atšaukti ambasadorius, įvesti embargą naftai ir anuliuoti visas rusų vizas ES. 

„Rusijos įsiveržimas į Ukrainą – tai ne šiaip įsiveržimas, tai yra karo prieš Europą pradžia. Prieš Europos vienybę. Prieš elementarias žmogaus teises Europoje. Prie visas koegzistavimo kontinente taisykles. Prieš tai, kad Europos valstybės atsisako dalintis sienas jėga“, – tvirtino V. Zelenskis. 

Jis taip pat paragino V. Putiną sėsti prie derybų stalo.

13:36 | Rusija sako vesianti derybas su Kijevu, jei ukrainiečiai „sudės ginklus“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad Maskva pasirengusi vesti derybas su Kijevu, jei Ukrainos kariuomenė pasiduos.

Jis taip pat sakė, kad rusų pajėgos įsiveržė į Ukrainą, kad išvaduotų šalį nuo „priespaudos“.   

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nusprendė surengti specialiąją karinę operaciją Ukrainai demilitarizuoti ir denacifikuoti, kad išvaduoti nuo priespaudos ukrainiečiai galėtų laisvai spręsti dėl savo ateities“, sakė S. Lavrovas per spaudos konferenciją Maskvoje.  

Šie komentarai rodytų, kad Maskva ketina nuversti Ukrainos vadovybę.  

S. Lavrovas sakė, kad Maskva pasirengusi vesti derybas su Kijevu, jei ukrainiečių pajėgos pasiduos.  

„Esame pasirengę bet kada pradėti derybas, kai tik Ukrainos ginkluotosios pajėgos atsakys į mūsų raginimą ir sudės ginklus“, – kalbėjo Rusijos diplomatijos vadovas. 

Jis taip pat sakė, kad V. Putino operacijos tikslas buvo „viešai paskelbtas: demilitarizacija ir denacifikacija“.   

Pasak S. Lavrovo, „niekas neketina okupuoti Ukrainos“. 

13:32 | Ukrainos kariškiai: Rusijos pajėgos artinasi prie Kijevo iš šiaurės ir rytų

Rusijos pajėgos artinasi prie Kijevo iš šiaurės ir šiaurės rytų, penktadienį paskelbė Ukrainos kariuomenė, augant nuogąstavimams, kad šalies sostinė gali kristi antrąją Maskvos puolimo dieną.

13:25 | Kijevas atakuojamas raketomis

Vaizdo medžiagoje užfiksuota, kaip į Kijevą krinta raketa. Tiesa, nukritusi ji neprodo. Medžiagos autentiškumą patikrino BBC. Raketa nukrito gyvenamajame rajone Kijevo šiaurės vakaruose, Bučoje.

13:17 | Švedijos premjerė mano, kad V. Zelenskis bunkeryje

Nuotolinio susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu metu, „jis atrodė vaizdo įraše lyg esantis bunkeryje“, švedų „Europa portalen“ cituojama Švedijos premjerė Magdalena Andresson. „Kai mes pasisveikinome, suvokėme, kad tai, jog mes dar kada nors pasimatysime, nėra akivaizdus faktas“, – pažymėjo ji.

13:17 | Žmonės bando palikti Kijevą

Kijevo traukinių stotyje – žmonių grūstis. Bandoma kuo skubiau palikti Rusijos kariuomenės apgultą sostinę.

13:12 | Ukrainiečiai masiškai traukia į savanorius

Kijevo gyventojai masiškai eina į karinius komisariatus užsirašyti savanoriais, skelbia Ukrainos žiniasklaida. Eilės užsirašyti ir gauti ginklus jau antrą parą didėja, bet šiuo metu tai vyksta masiškai.

12:43 | Senka atsargos

Ukrainoje senka degalų, grynųjų pinigų ir medicininių priemonių atsargos. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad dėl Rusijos atakos šalį gali tekti palikti iki 5 mln. gyventojų.

12:37 | Kremliaus pareiškimas

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad rusai nenori okupuoti Ukrainos, tik ją „demilitarizuoti“. Paklaustas, kodėl rusai nori nuversti demokratinę valdžią Ukrainoje, jis pareiškė, kad šalis nėra demokratiška ir ėmė kalbėti apie tariamą rusakalbių sunkią padėtį Ukrainoje.

12:33 | Kijeve vyksta aršūs mūšiai 

Rusijos kariuomenė įžengė į Ukrainos sostinę Kijevą. Šiuo metu aršūs mūšiai vyksta šiaurės-vakarinėje Kijevo dalyje, praneša prezidento atstovas spaudai. Rusai į miestą veržiasi iš šiaurės ir rytų pusių. Vyksta intensyvus apšaudymas.

Gostomelio, Borzelio ir Buči rajonuose taip pat vyksta mūšiai (Kijevo prieigos), rusai mėgina prasiveržti pro ukrainiečių desantininkus, sunaikinti keli sraigtasparniai ir viena karinės technikos kolona. Kijeviečiai ruošiasi gintis, kviečiami visi norintys ir galintis gintis užsirašyti į teritorinės gynybos vienetus.

Kijevo regione gyventojams išdalyta 18 tūkst. ginklų, praneša Ukrainos gynybos ministerija. Vyrai nuo 18 iki 60 metų negali išvykti iš šalies, paskelbta visuotinė mobilizacija.

12:07 | Sunaikinti keli rusų lėktuvai

Ukraina apšaudė Rusijos karinį oro uostą Informacija apie Ukrainos kariuomenės pajėgų įvykdytą Rusijos karinio aerodromo apšaudymą pasitvirtino, skelbia „Nexta“. Ukrainos pajėgos raketomis sunaikino kelis rusų lėktuvus Milerovo oro uose.

12:02 | V. Zelenskis ragina ES imtis griežtesnių sankcijų prieš Rusiją

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paragino Europos Sąjungą imtis griežtesnių sankcijų prieš Rusiją dėl jo šalies užpuolimo, Bendrijai nepanaudojus prieš Maskvą viso baudžiamųjų priemonių arsenalo.

12:01 | Suomija skyrė Ukrainai 50 mln. JAV dolerių

V. Zelenskis per pokalbį telefonu su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto padėkojo už 50 mln. JAV dolerių dydžio Suomijos paramą Ukrainą.

11:49 | Užfiksavo numestas raketas

„Baza“ skelbia, kad taip atrodo dabar Charkove miesto gatvės. Net keliose vietose liudininkai praneša apie nesprogusias ir į asfaltą įsirėžusias raketas.

11:34 | S. Lavrovo pareiškimas

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį vykusio susitikimo su nepripažintų respublikų atstovais metu pareiškė, kad „karinė operacija“ yra tęsiama tam, kad ukrainiečiai, „išsilaisvinę nuo priespaudos galėtų patys laisva valia pasirinkti savo ateitį“.

11:34 | Kariuomenė prašo ir nepilnamečių pagalbos

Ukrainos gynybos pajėgos prašo visų civilių papildyti jų gretas ginant šalį kare, nepaisant jų amžiaus. Prisijungti, tikėtina, leidžiama ir nepilnamečiams, kadangi nuimtas amžiaus cenzas.

„Šiandien Ukrainai reikia visko. Visos prisijungimo procedūros yra supaprastintos. Atsineškite savo pasą ir identifikacijos numerį. Nėra jokių amžiaus apribojimų“, – skelbiama Ukrainos kariuomenės Twitter paskyroje.

Citata priskiriama Teritorinės gynybos pajėgų vadui Jurijui Galuškinui.

11:20 | Toliau aidi oro pavojaus sirenos

Kijeve vėl įjungtos oro pavojaus sirenos – jau trečią kartą per dieną, skelbia „Nexta“. Gyventojai įspėjami slėptis.

11:15 | Girdėti šūviai

Valstybės institucijų pastatų kvartale Kijeve girdimi šūviai, skelbia AP.

11:01 | Ukrainiečių kariais persirengę rusai – neutralizuoti

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka skelbia, kad į Kijevą bandę patekti Ukrainos kariais persirengę rusai yra „sušaudyti ir neutralizuoti“. Anksčiau buvo skelbiama, kad Rusijos karinės pajėgos perėmė Ukrainos kariuomenės karinę techniką ir bando ja prisidengdama patekti į Kijevą. 

10:49 | Černobylyje – išaugęs radiacinis fonas, skelbia ukrainiečiai

Ukrainos branduolinio reguliavimo inspekcija savo oficialioje „Facebook“ paskyroje skelbia, kad okupuotoje Černobylio teritorijoje stebimas „gerokai išaugęs“ radiacijos kiekis.

„Radiacinio fono stebėjimo automatinės sistemos duomenys, kurie yra pasiekiami tiesiogiai internete, liudija apie kontrolinių gama spinduliuotės dozės lygių (raudonųjų taškų) viršijimą ženkliu kiekiu“, – aiškinama pranešime.

Tuo pat metu pažymima, kad kol kas neįmanoma nustatyti radiacinio fono pokyčių priežasties dėl okupacijos ir vykstančių mūšių šioje teritorijoje. Kaip buvo pranešta anksčiau, gama spinduliuotės dozės galios kontroliniai lygiai išskirtinėje zonoje buvo viršyti.

Ekocentro ekspertai tai sieja su viršutinio grunto sluoksnio sutrikdymu dėl daugybės radijo sunkiosios karinės technikos judėjimo per Išskirtąją zoną ir oro taršos padidėjimu. Černobylio atominių elektrinių ir kitų objektų būklė nesikeičia.

Vėliau Ukrainos ekspertai papildė informaciją, kad spinduliuotės dozės regione iš tiesų viršija normas, bet jie tai sieja su galimu viršutinio grunto sluoksnio sutrikdymo dėl karinės technikos judėjimo ir oro taršos padidėjimu. Černobylio AE ir kitų objektų būklė nėra pakitusi, skelbiama pranešime.

Rusijos gynybos ministerija penktadienį paskelbė, kad „su Černobylio AE saugojusio ukrainiečių bataliono kariais buvo pasiektas susitarimas dėl bendros energijos blokų ir sarkofago apsaugos“. Rusijos atstovų teigimu, radiacinis fonas neviršija normų, o AE personalas dirba įprastu ritmu ir stebi radiacinį užterštumą.

Vasario 24-ąją Ukrainos atstovai patvirtino, kad Rusija perėmė Černobylio AE zonos kontrolę.

10:43 | Rusijos apribojimai

Rusija riboja Didžiosios Britanijos lėktuvų galimybes naudotis savo šalies oro erdve, įskaitant ir tranzitą.

10:42 | Numuštas lėktuvas

Čerkasų apskrityje Ukrainos ginkluotosios pajėgos numušė rusų karinį lėktuvą, skelbia Ukrainos Gynybos ministerija.

10:20 | Ukraina yra pasiruošusi derėtis dėl neutralaus statuso

Ukraina nebijo derėtis su Rusija dėl neutralaus statuso ir saugumo garantijų, pareiškė Ukrainos prezidento administracijos atstovas Mykhailo Podolyakas, iš esmės pakartojęs dar šiąnakt išsakytą paties V. Zelenskio idėją.

Rusijos agresijos akivaizdoje Ukraina sutinka derėtis, tačiau siekia saugumo garantijų. Šį pranešimą šalies atstovas išplatino ir Rusijos žiniasklaidos priemonėms, rašoma RBK. Šią naujieną patvirtino ir Ukrainos naujienų agentūra UNIAN.

„Ukraina visada liko pasirengusi derėtis su Rusija dėl neutralaus statuso, tačiau ji turi gauti ir saugumo garantijas, – skelbiama Michailo Podolyako laiške, kurį gavo RBK. – Įskaitant ir dabar – kuomet Rusija pradėjo plataus masto puolimą. Šį karą reikia nutraukti. Šiuos karo veiksmus reikia stabdyti“, – cituojamas M. Podolyakas.

„Mes girdėjome šiandien iš Maskvos, kad jie nori kalbėtis. Jeigu jie nori kalbėtis apie neutralų statusą, mes nebijome tokių kalbų. Klausimas tik tas, kas ir kaip galės garantuoti Ukrainos saugumą ir užtikrinti susitarimo garantą“, – rašė M. Podolyakas.

Šiąnakt kreipdamasis į tautą Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė nematantis Europos šalių noro „kariauti kartu su mumis“ ar bent jau suteikti garantijas dėl stojimo į NATO. Anot ukrainiečių lyderių, Europos šalys bijo. Tačiau Ukraina „nebijo“, net ir derėtis dėl galimo neutralaus statuso, tačiau tam reikia garantijų.

10:19 | Stabdomi traukiniai

Moldova uždaro susisiekimą geležinkeliu su Ukraina. Skelbiama, kad tai – laikinas sprendimas. Šiandien rytą jau atšaukti keleiviniai traukiniai Odesa-Kišiniovas-Odesa.

Ukrainos geležinkeliai taip pat paskelbė uždarantys kai kuriuos traukinių maršrutus. Daugiausia tai traukiniai aplink Kijevą, Odesą ir Chersoną.

10:08 | Ukrainos kariuomenė šalia Kijevo kaunasi su rusų pajėgomis 

Ukrainos kariuomenė penktadienį paskelbė į šiaurę ir šiaurės vakarus nuo sostinės Kijevo kovojanti su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, Maskvai antrą dieną tęsiant puolimą savo provakarietiškoje kaimynėje.

„Ukrainos ginkluotųjų pajėgų... desantininkai kovoja Dymero ir Invankivo gyvenviečių rajonuose“, – savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė ukrainiečių kariuomenė.

Dymeras yra už maždaug 45 km į šiaurę nuo Kijevo, o Ivankivas – maždaug 60 km į šiaurės vakarus nuo sostinės.

10:08 | Sunaikintas tiltas

Prieš pusvalandį buvo sunaikintas tiltas per Dnipro upę Antonovkoje, šalies pietuose greta Chersono. Kol kas neaišku, ar tai buvo pačių Ukrainos karinių pajėgų darbas, bandant užkirsti kelią Rusijos invazijai, ar rusų pajėgų ataka.

10:03 | Gyventojus ragina gamintis Molotovo kokteilius

Obolono rajone Kijevo mieste veikia rusų diversantų grupė, vietiniai gyventojai raginami likti namuose, ruoštis gynybai, gamintis Molotovo kokteilius, praneša Gynybos ministerija.

09:33 | Rusų pajėgos traukia į Ukrainą apsimetę ukrainiečių kariais

Rusijos kariuomenės kariai užgrobė dvi sunkiąsias karines mašinas iš ukrainiečių ir važiuoja į Kijevo centrą. Už jų seka kolona rusiškų karinių sunkvežimių. Pranešama, kad užgrobtos karinės mašinos yra naudojamas, kaip priedanga, o rusų kareiviai persirengė ukrainiečių karinėmis uniformomis. Ukrainos gynybos ministerija skelbia, kad rusų diversinės grupės naudoja ukrainiečių karinę techniką ir uniformas tam, kad įsibrautų giliai į Kijevą.

Šią informaciją viešai patvirtino Ukrainos gynybos viceministrė Hanna Malyar ir Ukrainos generolas leitenantas Valerijus Zaluzhnij.

09:32 | B. Wallace’as: Rusija okupuos visą Ukrainą

Didžiosios Britanijos gynybos ministras Benas Wallace’as pareiškė britų žvalgybos duomenimis, nepaisant pirminės savo planų nesėkmės, Ukrainos invazija yra neišvengiama. Jis taip pat pareiškė, kad Rusija neįvykdė nė vienos iš savo pagrindinių Ukrainos puolimo užduočių. Maža to, Rusija, anot britų gynybos vado, neteko apie 400 karių.

09:26 | Smūgis Kremliaus propagandai

Anoniminių programišių bendruomenė „Anonymous“ ėmėsi paskelbė atsakomąsias priemones Kremliaus okupantams ir nulaužė propagandinio TV kanalo „Russia Today“ (RT) naujienų portalą.

09:16 | Kremliaus žiniasklaida: Ukraina smogė Rusijos kariniam aerodromui

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad karinis Milerovo oro uostas netoli Rostovo buvo apšaudytas ir virš jo tvyro dūmų sankaupa. „Readovka“ pirminiais duomenimis, Ukrainos karinės pajėgos smogė Rusijos karinei bazei operatyvine-taktine raketa „Točka-U“.

09:06 | Mūšiai dėl Kijevo

Ukrainos žiniasklaida praneša, kad intensyvėja mūšiai dėl Kijevo. Šiuo metu vyksta aršus mūšis posūkyje prie Gostomelio oro uosto. Šaudoma iš artilerijos ir granatsvaidžių. Pranešama apie prie Gostomelio sunaikintą Rusijos pajėgų karinę koloną.

08:44 | Ukrainos valdžia numato Kijevo puolimą

Ukrainos vidaus reikalų ir gynybos ministerijų atstovai penktadienio rytą paskelbė numatantys, kad dar penktadienį Kijeve sulauks Rusijos tankų. Juos ketinama pasitikti užsienio sąjungininkų parūpintomis prieštankinėmis raketomis.

08:27 | Virš Kijevo numuštas Ukrainos naikintuvas

Virš Kijevo nukautas Ukrainos pajėgų naikintuvas, patvirtino Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

Naikintuvas Sukhoi Su-27 virš Ukrainos sostinės Kijevo buvo numuštas anksti penktadienio rytą, teigė Ukrainos vidaus reikalų viceministras Evgenijus Yeninas.

08:01 | Ukrainos laukia sunki diena 

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka socialinėje paskyroje skelbia, kad Ukraina penktadienis taps viena sunkiausių dienų, mat Rusijos planas – prasibrauti pro tankų kolonas nuoIvankovo ir Černigovo iki Kijevo. 

Visgi A. Geraščenka priduria, kad Ukrainos kariams pavyksta sėkmingai sunaikinti rusų tankus ir teigia, kad Kijevo gynėjai yra pasirengę atsiremti prieš rusus.

07:46 | Ukrainos pajėgos susprogdino tiltą netoli Kijevo

Ukrainos karinės pajėgos susprogdino tiltą per Teterivo upę Ivankove. Jis nutolęs apie 50 km nuo Kijevo. Taip bandoma užkirsti kelią Rusijos karinėms pajėgoms pasiekti sostinę, praneša Ukrainos gynybos ministras. Jo teigimu, kol kas pajėgų veržimąsi sustabdyti pavyko.

07:46 | Kijeve ir Lvove aidi oro pavojaus sirenos

Kijevo miesto valdžia įspėja gyventojus, kad aidinčios oro pavojaus sirenos nėra pratybos, užfiksuotas oro pavojus. Gyventojai raginami slėptis.

07:32 | V. Zelenskis patvirtino rytinių atakų faktą, taikytasi ir į civilius

V. Zelenskis patvirtino, kad penktadienio rytą Ukraina buvo atakuota Rusijos pajėgų raketomis. Tai jis pasakė vaizdo įraše, iš kurio kreipėsi į tautą. V. Zelenskis sakė, kad antskrydžiai prasidėjo penktadienį 4 val. vietos laiku, ir pridūrė, kad Ukrainos pajėgos sustabdė Rusijos karių veržimąsi daugeliu krypčių.

V. Zelenskio komentarą žiūrėkite:

Jis pridūrė, kad atakos buvo nutaikytos ne tik į Ukrainos karinius, bet ir civilinius taikinius.

07:28 | Macronas ieško dialogo su Putinu

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį sakė, kad naudinga palikti dialogo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pradėjusiu didelio masto invaziją į Ukrainą, galimybę.

Po Europos Sąjungos viršūnių susitikimo E. Macronas sakė, kad „smerkiant, taikant sankcijas“ vis dėlto yra naudinga „palikti šį kelią atvirą, kad tą dieną, kai bus galima įvykdyti sąlygas, karo veiksmai galėtų liautis“.

E. Macronas vienintelis iš Vakarų lyderių ketvirtadienį kalbėjosi su V. Putinu, tos pačios dienos ankstų rytą įsakiusiu savo pajėgoms įsiveržti į provakarietišką kaimynę.

Kremlius nurodė, kad abu lyderiai „rimtai ir atvirai apsikeitė nuomonėmis“ apie Ukrainą.

E. Macronas paskambino V. Putinui, kad „pareikalautų nedelsiant sustabdyti“ Maskvos puolimą Ukrainoje, pranešė Eliziejaus rūmai.

„Pasikalbėjęs su Ukrainos prezidentu ir su juo susiderinęs, prezidentas [Macronas] paskambino Vladimirui Putinui, kad pareikalautų nedelsiant sustabdyti visas Rusijos karines operacijas, pabrėždamas, kad Rusijai gresia didžiulės sankcijos“, – nurodė prezidentūra.

07:18 | Draudžiami mokėjimai įmonėms Rusijoje ir Baltarusijoje

Ukrainos centrinis bankas uždraudė mokėjimus įmonėms Rusijoje ir Baltarusijoje bei operacijas abiejų šalių valiutomis.

06:54 | Kijeve nugriaudėjo mažiausiai 3 sprogimai

CNN skelbia, kad penktadienį ryte Ukrainos sostinėje Kijeve nugriaudėjo dar 3 sprogimai. 

Ukrainos užsienio reikalų ministras tvirtina, kad Kijevas niekada nepatyrė tokios didelės katastrofos nuo 1941 m. 

„Paskutinį kartą mūsų sostinė panašius išpuolius patyrė tik 1941 m., kai Ukraina buvo užpulta nacių <...> Ukraina įveikė blogį, tą patį padarys ir dabar“, – rašė ministras.

06:43 | V. Zelenskis: Ukraina „palikta viena“ kovoti su Rusija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sakė, kad jo šalis buvo palikta viena kovoti su Rusija, diena anksčiau pradėjusia didelio masto invaziją.

„Mes palikti vieni ginti savo valstybės“, – po vidurnakčio paskelbtame vaizdo kreipimesi į šalies gyventojus sakė V. Zelenskis.

„Kas pasirengęs kovoti drauge su mumis? Nieko nematau. Kas pasirengęs suteikti Ukrainai garantiją dėl narystės NATO? Visi bijo“, – sakė jis.

06:35 | Perspėja, kad Vladimiras Putinas mėgins nuversti Ukrainos vyriausybę

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ABC žurnalistams teigė, kad jis yra tikras, kad Rusijos prezidentas V. Putinas stengsis nuversti Ukrainos vyriausybę. 

A. Blinkenas taip pat patvirtino, kad tolimesnė karinė intervencija už Ukrainos ribų taip pat neatmestina.

05:44 | Numuštas Rusijos lėktuvas įsirėžė į daugiabutį 

Į Kijeve esantį 9 aukštų daugiabutį trenkėsi rusų lėktuvas, pastatas užsiliepsnojo. Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka patvirtino šią informaciją ir tikina, kad per šį įvykį galėjo nukentėti daugybė žmonių. 

Vidaus reikalų ministro patarėjas skelbia, kad greitoji pagalba veža sužeistuosius į ligonines.

Kijevo meras Vitalijus Klyčko sakė, kad „raketos nuolaužoms“ pataikius į gyvenamąjį namą trys žmonės buvo sužeisti ir vieno jų būklė yra kritinė.

Kijevo žiniasklaida tuo metu tvirtina, kad per karinį susirėmimą galėjo būti suniokotas ir dar vienas daugiabutis. 

Vaizdą, kaip buvo numuštas lėktuvas, žiūrėkite čia:

Vaizdai, kaip atrodo daugiabutis po atakos:

05:32 | Rusijos pajėgos už maždaug 32 kilometrų nuo Kijevo

Bideno administracijos pareigūnai pranešė, kad Rusijos karinės pajėgos, kurios į Ukrainą pateko iš Baltarusijos, yra nutolusios maždaug per 32 km nuo Kijevo.

Dalis kitų Rusijos karinių pajėgų atitrauktos kiek toliau, tačiau aiškinama, kad tokiu būdu bandoma apsupti Kijevą ir galimai nuversti Ukrainos vyriausybę.

04:45 | Penktadienį ryte pasigirdo sprogimai

Rusijai tęsiant invaziją Ukrainoje, ankstų penktadienio rytą Kijevo centre nugriaudėjo du galingi sprogimai, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Rusijos pajėgos per Vladimiro Putino ketvirtadienį pradėtą invaziją, kuri gali perrašyti po Šaltojo karo susiklosčiusią pasaulinę saugumo tvarką, priartėjo prie provakarietiškos kaimynės sostinės.

„Ką tik buvo atnaujintos atakos prieš Kijevą sparnuotosiomis ir balistinėmis raketomis. Išgirdau du galingus sprogimus“, – socialiniame tinkle „Telegram“ parašė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Heraščenka.

Ukrainos armija savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad Rusija šaudė į Kijevo civilinius rajonus, bet ukrainiečių oro gynybos sistemos atmušė „dvi mirtinas dovanas“.

Kijevo meras Vitalijus Klyčko sakė, kad „raketos nuolaužoms“ pataikius į gyvenamąjį namą trys žmonės buvo sužeisti ir vieno jų būklė yra kritinė.

Meras socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė apgriauto namo, prie kurio dirba ugniagesiai, nuotrauką.

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai trumpai

Ketvirtadienis

► Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį naktį paskelbė karinę operaciją Ukrainoje jos separatistams ginti ir Ukraina „demilitarizuoti ir denacifikuoti“.

► Netrukus po to Ukrainoje sostinėje Kijeve ir Mariupolio uostamiestyje pasigirdo sprogimai.

► Dienos bėgyje apšaudytų Ukrainos miestų sąrašas išaugo, sprogimai girdėti Kijeve, Mariupolyje Černigove, Ivano Frankivske, Chmelnyckyje, Charkove, Odesoje, Mykolajive, Chersone, Kramatorske, Dnipre, Luhanske, Donecke, Lvove, Senkivkoje, Ščastioje, Umanėje, Lutske.

► Virš Ukrainos oro erdvės, iš ir į šalį nutraukti visi skrydžiai. Palikti šalį galima sausumos keliu.

► JAV, NATO ir Europos Sąjungos (ES) lyderiai iškart pasmerkė Rusijos išpuolį prieš Ukrainą. JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė naujų griežtų sankcijų Rusijai, keturių jos didelių bankų aktyvų įšaldymą, aukštųjų technologijų eksporto į šią šalį stabdymą.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šalyje paskelbė karo padėtį, visuotinę mobilizaciją, šalies nebegalima palikti 18–60 metų amžiaus vyrams.

► Ukraina paskelbė Rusijos invaziją sausumos keliais patirianti iš Šiaurės ir Pietų, Rusijos pajėgas remia Baltarusija.

► Ukraina pranešė numušusi septynis Rusijos lėktuvus ir keturis sraigtasparnius.

► ES pareiškė, kad Rusijos laukia „beprecedentė izoliacija“ ir „griežčiausios“ sankcijos dėl Ukrainos užpuolimo. Sutarta įvesti naujų sankcijų Rusijai, sukelsiančių „didžiulių ir rimtų padarinių“.

► Ukrainos vyriausybinės pajėgos, atremdamos Umanės miestelio puolimą, nukovė „maždaug 50 rusų okupantų“, skelbia Ukrainos kariuomenės vadovybė.

► Ukraina oficialiai nutraukė diplomatinius ryšius su Rusija.

► Lietuva iki kovo 10-osios įvedė nepaprastąją padėtį.

► Rusijos pajėgos prasiveržė į Kijevo regiono šiaurinę dalį, apšaudžiusios vyriausybės pozicijas raketomis „Grad“, pranešė Ukrainos pasieniečiai.

► NATO aktyvuoja sąjungininkių gynybos planus.

► Pasieniečiai stiprina Lietuvos sienų su Rusija ir Baltarusija apsaugą.

► Rusijos pajėgos įžengė į uždarą teritoriją prie Černobylio atominės elektrinės ir ją užėmė.

► Į Lietuvą atvyko papildomos JAV pajėgos, pratęsiama JAV bataliono rotacija.

► Dalyje Ukrainos miestų, įskaitant ir Kijevą, nuo 22 val. iki 7 val. įvesta komendanto valanda.

► V. Zelenskis kreipėsi į Europą: „Jeigu nepadėsite mums, tai rytoj karas pasibels į jūsų duris“.

► JK premjeras Borisas Johnsonas liepė įšaldyti visų Rusijos bankų turtą.

► Joe Bidenas pareiškė: „Ginsime kiekvieną žemės pėdą mūsų sąjungininkų žemėje“.

► V. Zelenskis prabilo apie neutralų statusą.

► Per pirmąją Rusijos invazijos į Ukrainą dieną žuvo 137 ukrainiečiai, 316 – sužeisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų