„Iš visų alternatyvų tas siūlymas, kuris yra šiandien pristatytas, yra tas vienintelis variantas, kuris tikrai užtikrintų sąžiningą konkurenciją, stojant į aukštąsias mokyklas, siekiant valstybės finansuojamos vietos“, – trečiadienį po Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio kalbėjo ministrė.
R. Popovienė pažymi neabejojanti ankstesnio sprendimo prie egzaminų pridėti po 10 taškų teisingumu, tačiau pripažįsta, jog ateityje bus reikalingos platesnės diskusijos dėl švietimo sistemos tobulinimo.
„Aš pati noriu patikinti, kad šiuo sprendimu tikiu, nes jis buvo orientuotas į mokinių teisinius lūkesčius, į jų galimybę studijuoti aukštosiose mokyklose (…) ir apskritai rinktis tą kelią, kokį jie norėtų“, – aiškino ministrė.
„Ta sistema yra labai paini, taip neturi būti. Ieškosime pačių geriausių variantų, pasitelkiant ir švietimo ekspertus, profesorius, remsimės moksliniais tyrimais – turėtume rasti tuos pačius geriausius sprendimus visi kartu“, – pridūrė ji.
Be to, pasak R. Popovienės, ateityje, siekiant užkirsti kelią panašioms situacijoms, neišvengiamai reikės mažinti ir egzaminų išlaikymo kartelę.
„Kitais metais kartelę mes galėsime koreguoti, nes tai reikia padaryti iki gruodžio 1 d. Mes pradėjome šioje Vyriausybėje dirbti gruodžio 12 d. ir tos kartelės tikrai negalėjau pagal visus teisinius aspektus koreguoti“, – kalbėjo ŠMSM vadovė.
ELTA primena, kad siekiant atkurti teisingumą aukščiausius valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatus pasiekusiems abiturientams, ŠMSM siūlo taikyti korekcijas, skaičiuojant dvyliktokų konkursinius balus stojant į valstybės finansuojamas studijų programas – daliai jų bus pridedami papildomi balai.
Kaip informavo ministerija, abiturientams, kurie egzaminuose surinko po 95 ir daugiau taškų, papildomų taškų vertinimo komitetai nepridėjo – t. y, visi šie dvyliktokai gavo šimtukus. Siūloma, kad šiems moksleiviams, stojant į aukštąsias mokyklas ir vertinant konkretaus egzaminų reikšmę, konkursinio balo sandaroje būtų pridedami 10 balų.
Tuo metu abiturientai, egzaminuose surinkę nuo 86 iki 94 taškų, taip pat buvo įvertinti 100 balų – tačiau jiems buvo pridėtas nevienodas papildomas taškų skaičius. Todėl, ministerijos teigimu, visų jų egzaminų įvertinimai bus diferencijuojami taikant formulę, prie jų gauto rezultato pridedant nepridėtus papildomus taškus.
Vis tik, planuojamos korekcijos nepalies abiturientų, kurie VBE išlaikė ir surinko iki 85 taškų. Be to, pakeitimai nebus taikomi lietuvių kalbos ir literatūros bei gimtosios kalbos egzaminų rezultatams perskaičiuoti.
ELTA primena, kad paaiškėjus daugumos abiturientų laikytų egzaminų rezultatams, ŠMSM pranešė prie visų patikrinimų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, pridėjusi po 10 taškų. Pasak ministrės R. Popovienės, tokio sprendimo imtasi siekiant sumažinti egzaminų neišlaikiusių abiturientų skaičių ir kompensuoti skirtumą tarp seniau galiojusios 16 ir šiuo metu nustatytos 35 taškų egzamino išlaikymo kartelės.
Tiesa, toks sprendimas sulaukė kritikos ne tik iš moksleivių, tėvų bendruomenės, bet ir iš Seimo opozicijos, Prezidentūros. Akcentuota, jog pridėjus po 10 taškų žymiai daugiau nei įprasta moksleivių gavo aukščiausią 100 balų įvertinimą. Taip, pasak sprendimo kritikų, mažinamas abiturientų konkurencingumas stojant į aukščiausias mokyklas – nuskriausti liko šimtukus ir be pagalbos galėję gauti mokiniai.
Susiklosčius tokiai situacijai, prasidėjo diskusijos dėl abiturientų galimybės kreiptis į teismą dėl pastarojo ŠMSM sprendimo.
Situaciją pavesta įvertinti ir Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriui – prokurorai spręs, ar ministerijai pakeitus egzaminų rezultatus, yra pagrindo taikyti viešojo intereso gynimo priemones.
VBE laikomas išlaikytu mokiniui surinkus 35 taškus iš 100 susumuotų dalyko abiejų dalių galimų taškų. Galutinis egzamino įvertinimas, įrašomas į atestatą, yra skalėje nuo 40 iki 100 balų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!