REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politinių kalinių, kuriems užvestos baudžiamosios bylos, pavardes planuojama viešai paskelbti kitąmet, sako Lietuvos ypatingojo archyvo direktoriaus pavaduotojas Kęstas Remeika.

Politinių kalinių, kuriems užvestos baudžiamosios bylos, pavardes planuojama viešai paskelbti kitąmet, sako Lietuvos ypatingojo archyvo direktoriaus pavaduotojas Kęstas Remeika.

REKLAMA

„Mes saugom virš šimto tūkstančių baudžiamųjų bylų politinių kalinių, tai pavardžių iš šitų bylų nėra skelbiama kol kas, nes jų nėra dar sutvarkyta, kitais metais planuojam paskelbti pavardes žmonių, kuriems užvestos buvo baudžiamosios bylos“, – BNS kalbėjo K. Remeika.

Taip jis atsakė paklaustas, kodėl tarp kovo pabaigoje svetainėje „Elektroninis pavardžių archyvas“ paskelbtų sovietmečiu numatytų ištremti žmonių pavardžių nėra įtraukta politinių kalinių.

Šioje interneto svetainėje buvo paskelbtos pavardės žmonių, kurie į numatytų ištremti asmenų sąrašus buvo įrašyti 1941 ir 1945–1953 metais. 

REKLAMA
REKLAMA

Archyve saugomi sąrašai yra išlikę nepilnai, o kai kuriuose sąrašuose yra nedaug informacijos.

Anot K. Remeikos, internetiniame archyve paskelbus pavardes per pirmąją savaitę svetainė peržiūrėta per 800 tūkst. kartų, ji bent porai dienų buvo „užlūžusi“.

REKLAMA

„Pamažu mažėja (susidomėjimas svetaine – BNS), bet skambučių sulaukiam pakankamai daug ir kreipimųsi elektroniniu paštu pakankamai daug“, – sakė jis.

Norintiems gauti bylą pagal rastą pavardę K. Remeika siūlė elektroninės skaityklos puslapyje pasitikrinti, ar ji paskelbta viešai ir prieinama skaitmeniniu formatu.

„Jeigu ji yra viešai paskelbta, tai jis gali ją pasižiūrėti, jeigu byla ten neskelbiama, jis gali kreiptis į skaityklą ir užsisakyti tą bylą ar dokumentą, o kitas kelias – parašyti prašymą archyvui arba užsisakyti kopiją, arba užsisakyti informaciją apie save“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Lietuvos ypatingojo archyvo direktoriaus pavaduotojo, iš saugomų 1,35 mln. bylų, šiuo metu dar nėra suskaitmeninta 10 proc. 

„Tai tiesiog mes skaitmeninam pačias populiariausias bylas, kurias skaitytojai užsakė, siekiant apsaugoti nuo fizinio jų sudėvėjimo, kai pastoviai vartomi puslapiai“, – kalbėjo jis.

Paklaustas, ar planuojama didinti skaičių bylų, kurios būtų prieinamos internetu, K. Remeika kalbėjo, kad tokia galimybė reali, jeigu būtų didinamas finansavimas.

„Mes turim savo galimybes, tai jeigu būtų finansavimas, tai mes galime ir didinti tą skaitmeninimą, bet finansavimo nėra ir kiek yra, kokius pajėgumus turim pagal turimą finansavimą, tiek ir skaitmeninam“, – sakė jis.

Svetainė „Elektroninis pavardžių archyvas“ sukurta įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos iš dalies finansuotą projektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų