• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio policijos pareigūnai įspėja gyventojus nepakliūti į telefoninių sukčių pinkles. Įsigudrinę piktavaliai gyventojus siekia apgauti neva siųsdami SMS žinutes, kuriose jie kviečia sudalyvauti loterijoje. 

Panevėžio policijos pareigūnai įspėja gyventojus nepakliūti į telefoninių sukčių pinkles. Įsigudrinę piktavaliai gyventojus siekia apgauti neva siųsdami SMS žinutes, kuriose jie kviečia sudalyvauti loterijoje. 

REKLAMA

Socialiniame tinkle „Facebook“ Panevėžio apskrities policija pasidalino perspėjamuoju įrašu nepakliūti į telefoninių sukčių pinkles.

Kaip teigia policijos atstovai, telefoniniai sukčiai gyventojus mėgina apgauti siųsdami SMS žinutes su kvietimu sudalyvauti maisto prekių parduotuvių loterijose.

REKLAMA
REKLAMA

„Gavote žinutę atsiųsti telefono nr. ir kviečia dalyvauti „Iki“, „Maxima“ loterijoje. Tai – SUKČIAI. Nepatekime į jų spąstus“, – socialiniuose tinkluose įspėja Panevėžio policijos atstovai. 

REKLAMA

Sukčiai praėjusią parą išviliojo apie 65 tūkst. eurų

Šiaulių rajone, Klaipėdoje, Elektrėnų savivaldybėje, Vilniuje Sukčiai iš žmonių įvairiais būdais išviliojo apie 65,8 tūkst. eurų, pranešė policija.

Policijos departamento duomenimis, ketvirtadienį, 10 val. 3 min., gautas moters (gim. 1946 m.) pranešimas, kad trečiadienį, apie 14 val., Šalčininkų rajone jai į mobiliojo ryšio telefoną paskambino nepažįstami asmenys, kurie apgaulės būdu (reikalingi pinigai anūkės sukelto eismo įvykio metu sužaloto asmens gydymui) išviliojo 19 450 eurų. 

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat, anot policijos, ketvirtadienį, 14 val. 25 min., gautas vyro (gim. 1970 m.) pranešimas, kad trečiadienį, apie 10 val. 26 min., Klaipėdoje, į jo mobiliojo ryšio telefoną paskambino nepažįstami asmenys, kurie, prisistatę telekomunikacijų įmonės, banko darbuotojais ir policijos pareigūnais, apgaulės būdu išviliojo 29 000 eurų. 

Uostamiesčio policijai taip pat pranešta ir apie kitus sukčiavimo atvejus, kurių metu išviliotos mažesnės pinigų sumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) duomenimis, ketvirtadienį pradėtas tyrimas pagal moters (gim. 2006 m.) pareiškimą, kuriame nurodoma, kad 2024 m. rugsėjo mėnesį, ketinant išsinuomoti butą Klaipėdoje, į jį nuomojusio asmens nurodytą sąskaitą pervedė 500 eurų avansą. Nurodyta, kad 2025 m. balandžio mėnesnį paaiškėjo, kad minėtas asmuo neturėjo teisės nuomoti minėto buto. 

REKLAMA

Ketvirtadienį uostamiesčio policija pradėjo kitą tyrimą pagal kitos moters pareiškimą, kuriame nurodoma, kad gegužės 10 d., bandant prisijungti prie Registrų centro interneto svetainės, ji suvedė „Smart ID“ kodus, o po to pastebėjo, jog iš jos banko sąskaitos apgaulės būdu buvo pasisavinta 860 eurų. 

Anot Klaipėdos AVPK, ketvirtadienį gautas vyro (gim. 1955 m.) pareiškimas, kuriame nurodoma, kad gegužės 14 d., bandant prisijungti prie Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainės ir suvedus „Smart ID“ kodus, pastebėta, jog iš pareiškėjo banko sąskaitos apgaulės būdu buvo pasisavinta 5 800 eurų.

REKLAMA

Trys galimi sukčiavimo atvejai taip pat fiksuoti ir Vilniaus apskrityje.

Vilniaus AVPK duomenimis, ketvirtadienį gautas vyro (gim. 1964 m.) pranešimas, kad nuo gegužės 13 d. iki gegužės 15 d. Vilniuje jam paskambino nepažįstami asmenys, kurie iš jo banko sąskaitos apgaule išviliojo apie 6 000 eurų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot sostinės policijos, ketvirtadienį, nakties metu, Elektrėnų savivaldybėje iš moters (gim. 1975 m.) banko sąskaitos apgaule pasisavinta 1 200 eurų. 

Taip pat, Vilniaus AVPK duomenimis, ketvirtadienį, apie 7 val. 30 min., Vilniuje, vyrui (gim. 1979 m.) jungiantis prie netikro bendrovės „Ignitis“ internetinio puslapio, iš jo banko sąskaitos apgaule išviliota 2 988 eurai. 

REKLAMA

Pavojingiausios sukčių schemos: kaip jas atpažinti ir apsisaugoti?

Kiek anksčiau Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro direktorė Eglė Lukošienė su naujienų portalu tv3.lt dalinosi, kaip atpažinti ir apsisaugoti nuo pavojingiausių sukčių schemų.

Viena dažniausių sukčiavimo formų yra skambučiai telefonu, kurių metu apgavikai apsimeta finansų ar teisėsaugos institucijų atstovais.

REKLAMA

„Sukčiai dažnai stengiasi sukurti skubią situaciją, pavyzdžiui, grasindami, kad turima banko sąskaita bus užšaldyta, turite sumokėti baudą ar mobiliojo ryšio operatorius informuoja, kad abonento sutartis nedelsiant nutrūks. Tokia sukčių naudojama taktika sukelia skubos jausmą ir trukdo aukoms priimti racionalius sprendimus, įvertinti situaciją kritiškai“, – pasakoja E. Lukošienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai telefonu yra išviliojami ir interneto banko prisijungimo duomenys. Pasak specialistės, jis pasižymi tuo, jog pateikus apgaulingą informaciją siekiama, kad asmenys patys inicijuotų ir įvykdytų pavedimus į sukčių nurodytas mokėjimo sąskaitas:

„Telefoninio sukčiavimo atveju sukčius apsimeta dažniausiai finansų, teisėsaugos, „Google“, mobiliojo ryšio operatoriais ar valstybės institucijos tarnautoju, o asmuo pats perduoda savo asmeninius prisijungimo duomenis sukčiui.

REKLAMA

Sukčiavimo būdas dažnai būna nukreiptas į rusakalbius asmenis arba rusų kalbą mokančius asmenis, tačiau jau pasitaiko ir skambučių lietuvių kalba.“

Kitas pavojingas būdas – sukčiavimas internete, kuris apima netikras el. parduotuves ir „phishing“ laiškus.

„Šių sukčiavimų mastas yra didelis, nes sukčiams pavyksta pasiekti plačią žmonių auditoriją. Šie sukčiavimo būdai yra populiarūs, nes juos lengva vykdyti globaliu mastu, o daugelis žmonių vis dar neatpažįsta ženklų, kurie išduoda, kad susidūrė su sukčiais“, – atkreipia dėmesį ekspertė. 

REKLAMA

Dar vienas būdas, jeigu jums skambina ir prašo atskleisti slaptažodžius, PIN kodus, banko sąskaitos duomenis ar kitą jautrią informaciją, tai yra aiškūs sukčiavimo požymiai. Pasak E. Lukošienės, svarbiausia yra išlaikyti kritinį mąstymą.

„Patikimiausias apsaugos būdas – kilus bent menkiausiam įtarimui kontaktą kuo greičiau nutraukti. Sulaukus netikėto skambučio, žinutės ar el. laiško, būtina žinoti kelis dalykus“, – pataria ji.

REKLAMA
REKLAMA

Ką svarbu žinoti susidūrus su sukčiais?

neskubėti ir nevykdyti sukčių nurodymų; 

nespausti siųstų nuorodų ir nevesti asmeninių duomenų; 

įvertinti, ar pateikiamos faktinės aplinkybės yra realios, o jei kyla nors menkiausia abejonė, padėti ragelį ir kreiptis oficialiu įstaigos kontaktu. Nepanikuoti ir nepriimti skubotų sprendimų;

tikrinti informaciją – atsižvelgiant į situaciją, susisiekti su paminėtu asmeniu, institucija ar organizacija žinomais oficialiais kontaktais ar savo paskyrose (pavyzdžiui, bankai, Registrų centras, siuntų tarnybų, Sodra, Mano VMI ir t. t.) 

prisiminti, jog valstybės institucijos, bankai, siuntų bendrovės ir pan. neprašo asmens ir interneto banko duomenų, o policijos pareigūnai neskambina vaizdo skambučiu („Viber“, „Whatsapp“ ar kt. programėle);

svarbu žinoti, kad nėra skambučio sujungimo (perjungimo) galimybės tarp įstaigų.

„Pavyzdžiui, sukčiai dažnai naudoja taktiką neva tai perjungia skambučius. Policija su banku ir ryšio operatoriais ir atgal, ar bankas perjungia skambutį ir nukreipia jį policijai ar valstybinei mokesčių inspekcijai ir atgal“, – komentuoja ekspertė.

Pastebėjus itin viliojančias reklamas socialiniuose tinkluose, gausų asortimentą už mažą kainą siūlančias el. parduotuves ar itin patrauklius skelbimus specializuotose skelbimų, būsto nuomos platformose, būtina: 

REKLAMA

tikrinti ir lyginti informaciją: ar reklamos pasikartoja kituose kanaluose, pavyzdžiui, kitame socialiniame tinkle ar oficialioje svetainėje;

įvertinti, ar siūloma kaina atitinka rinkos kainą – palyginti, kiek už norimą prekę ar paslaugą prašo kiti pardavėjai, įvertinti, ar ji ženkliai skiriasi;

įsitikinti, kad pardavėjas ir jo siūloma prekė ar paslauga iš tiesų egzistuoja: patyrinėti kitus pardavėjo profilius, užduoti papildomų klausimų bei vertinti, kaip pardavėjas bendrauja.

REKLAMA
papuolantys ant sukčių kabliuko retas kuris domisi spauda.Gal būtų įmanoma tokias apžvalgas skelbti per televiziją,ypatingai...vietoj kai kurių reklamų
Žmonės, reikalaukime iš policijos ir banko. Jie turi galimybes susekti. Nors ir patyrę IT įsilaužimo ekspertai moka paslėpti kai kuriuos pėdsakus, bet visų paslėpti neįmanoma. Policija turi tas galimybes išsiaiškinti, pavyzdžiui, kieno vardu registruotas interneto adresas, irgi turi tuos pačius IT ekspertus, jie turi visas galias, ko eilinis pilietis negali. Pavyzdžiui, pareikalauti, kas registravo adresą, kieno vardu adresas, gal ir serveris, kokia įmonė ar fizinis asmuo. Neįmanoma internete registruoti adreso nesumokėjus už jo registraciją. Kai sumoka, matosi, iš kokios banko sąskaitos sumokėta. Banke sąskaitos t.p.neįmanoma įregistruoti bankui nepatikrinus tapatybės. Kam priklauso ši sąskaita? Bankas ir teisėsauga tikrai žino.
Jau įtartina, labai labai įtartina, kai šitiek žmonių - vien per šią, kaip rašo, pastarąją parą dešimtys - apgauti, tai vyksta masiškai jau šitiek metų, o vadinama "teisėsauga" nieko doro nenuveikia šiuo klausimu. Juk yra tos vadinamosios "pinigų plovimo, sukčiavimo prevencijos", "kompetencijų centrai", bankai viską mato, kur pinigai nueina, baisiausiai sučiupinėja kiekvieną asmeniškai, bet kai sukčius reikia pagauti ir uždaryti - staiga jie bejėgiai, "nieko nežino". Kaip gali egzistuoti tokios pats svetainės kaip Registrų centro, VMI, Igničio svetainės be šių galios įstaigų žinios?? Gal ir galėjo egzistuoti iki kol apgavo vieną žmogų, bet tada jau jie turi būti atsekti - kas yra įmanoma su policijos, bankų turimomis galiomis - uždaryti bei pasodinti. Kodėl tas nepadaryta??
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų