Po „valstiečių“ pergalės – nerimą kelianti politologų žinia

Seimo rinkimus laimėjus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), partijų laukia sudėtingas valdančiosios koalicijos formavimo procesas, mano BNS kalbinti politologai. Jie neatmeta galimybės, kad partijoms nepavykus susitarti, reikės rengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

48

„Net jeigu antrasis turas būtų baigęsis taip pat, kaip pirmas, partijų pozicijos būtų apylygės, matėsi, kad bus sudėtingas derybų procesas. O dabar, po tokios „valstiečių“ pergalės nesiimčiau prognozuoti, kas čia bus, bet pirmi signalai iš partijų lyderių po rinkimų rezultatų nėra šviesūs, jeigu kalbėtume apie lengvą koalicijos formavimą“, – BNS pirmadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologas Mažvydas Jastramskis.

Pasak jo, jeigu partijoms nepavyks susitarti, gali reikėti prezidentės įsikišimo: „Prezidentūra turėtų tarti žodį ir bandyti kažkaip diplomatiškai – žinau, kad to sudėtinga tikėtis iš Prezidentūros pagal politikos stilių – bet kažkaip diplomatiškai prie vieno stalo pastatyti konservatorių, „valstiečių“ atstovus, galbūt padėti jiems susitarti, kalbant apie konkrečias ministerijas“.

Kitas scenarijus, partijoms nesusitarus, pasak jo, būtų pirmalaikiai Seimo rinkimai.

(48 nuotr.)
FOTOGALERIJA. "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" rinkimų štabas

„Mes nesame tokių turėję, bet kitose valstybėse, kai atsiranda tokia situacija, vadinamasis „pakibęs“ parlamentas, o yra ženklų tam tikro „pakibimo“, nesuformuojant aiškios koalicijos – visko gali būti“, – sakė M.Jastramskis.

Tikimybė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga formuos mažumos Vyriausybę, pasak jo, yra menka, todėl partijai reikės „nugludinti derybinius kampus“, ieškant susitarimo su galimais partneriais.

„Valstiečiai“ derėsis ir su socialdemokratais, ir su konservatoriais

„Valstiečiai“ rinkimus laimėjo didele persvara, bet daugumos jiems neužtenka, jiems reikės kažką prisidėti. Dalį partijų jie atstūmė jau anksčiau savo pareiškimais – lenkai, „Tvarka ir teisingumas“, liberalai – lieka socialdemokratai ir konservatoriai, ir abi šios partijos žino, kad jos bus jaunesniojo koalicijos partnerio vaidmenyje, ir abi šios tradicinės Lietuvos partijos mažai yra linkę (...) Tai va, klausimas, ar Ramūnas Karbauskis su Sauliumi Skverneliu sugebės pasiūlyti socdemams arba konservatoriams tiek, kad šie sutiktų eiti į koaliciją“, – sakė M.Jastramskis.

REKLAMA

TSPMI direktoriaus Ramūno Vilpišausko teigimu, greičiausiai valstiečiai ir žalieji derėsis su abiem partijomis, taip mėgindami sustiprinti savo derybines pozicijas.

„Pagrindinis klausimas, kiek leisis šitą žaidimą žaisti konservatorių ir socialdemokratų partijos, kuri iš jų labiau norės būti valdžioje ir bus labiau linkusi į kompromisus“, – sakė R.Vilpišauskas.

Būsimas derybas ji taip pat vertina kaip sudėtingas ir pastebi, kad nė viena iš potencialių „valstiečių“ partnerių nėra pratusi būti mažesniąja koalicijos partnere ir į koaliciją nesiveržia.


Rašyti komentarą...
a
ar tuos "lopatologus" durniaropem seria
2016-10-24 11:44:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad jie okius kliedesius rasineja?Uztenka valstieciams susitart su sveiko proto socaldemokratai ir visus "patarimus" Grybaskaite gali sau dalint!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų