REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva su siaubu stebėjo, kaip užgeso Kėdainiuose patėvio žiauriai sumušto keturmečio gyvybė. Gyventojai šiandien buriasi į akcijas berniukui atminti ir parodyti netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje. Tuo metu Seimas žada vasarį surengti neeilinę sesiją ir priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.

Lietuva su siaubu stebėjo, kaip užgeso Kėdainiuose patėvio žiauriai sumušto keturmečio gyvybė. Gyventojai šiandien buriasi į akcijas berniukui atminti ir parodyti netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje. Tuo metu Seimas žada vasarį surengti neeilinę sesiją ir priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.

REKLAMA

Ar šį kartą bus imtasi aktyvios reformos, ar iniciatyvos apeis dulkėmis darbo grupių stalčiuose, kaip ir po ankstesnių tragedijų?

„To vaiko kraujas – ant parlamentarų galvų“

Parlamentarė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Dovilė Šakalienė sako, kad seimo nariai turi suvokti, jog yra asmeniškai atsakingi už tai, kas įvyko Kėdainiuose.

„Aš stovėjau Seimo tribūnoje ir sakiau, kad šitas Seimas jau sugebėjo du kartus susimauti. Gruodį jie atidėjo smurto prieš vaikus draudimą, jie atidėjo galimybę pradėti reformą. Tada sausio 17 jie dar kartą atidėjo. Aš sakiau, kad nuo šios dienos kiekvieno nužudyto vaiko kraujas bus ant jūsų galvos. Ir bus nužudyti bent du vaikai per mėnesį, nes tokia statistika. Ir mes turime sausį tuos du nužudytus vaikus – vieną kūdikį išmestą į šiukšlyną ir šitą uždaužytą berniuką. Žinot, aš jau galvojau, kad turbūt reikės kreiptis į generalinį komisarą Liną Pernavą ir prašyti leisti pasinaudoti bylose esančių vaikų nuotraukomis. Ir parodyti jiems tuos 600 vaikų, kurie buvo nužudyti per 20 metų, kai Seimas atidėliojo, atmetinėjo, tikslino sąvokas ir neskubėjo. Kad pamatytų, kas yra ant mūsų sąžinės“, – susijaudinimo neslėpė politikė.

REKLAMA
REKLAMA

Institucijų darbas kelia šiurpą

Patėvio mirtinai sumuštas keturmetis kėdainiškis vaiko teisių apsaugos darbuotojams buvo pažįstamas. Namus lankė specialistė, kuri teigė nieko įtartino nepastebėjusi, nes namai buvo švarūs. D. Šakalienei toks pareiškimas kelia siaubą. „Kai ateina vaikus skirtas ginti specialistas, informuotas apie smurtą prieš vaiką ir apžiūrėjęs namus sako, kad butas tvarkingas, gėrimo požymių nematyti... Tai čia tas pats, kas pakliūtumėte į ligoninę su vidiniu kraujavimu ir chirurgas sakytų, jog pacientė tvarkingai apsirengusi, vadinasi vidinio kraujavimo nėra. Tai rodo visišką nekompetenciją ir atsakomybės nebuvimą“, – sako politikė.

REKLAMA

Smurtaujantis vaiko patėvis buvo žinomas ir prokurorams, tačiau dėl jo veiksmų ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas. D. Šakalienė sako, kad prokuroras, tyrėjai ir medicinos ekspertai taip pat yra tie žmonės, kurie turėtų nešti asmeninę atsakomybę už vaiko žūtį.

Būtina reformuoti sistemą

Parlamentarė mano, kad visiems aišku, ko imtis. Tačiau delsiama pradėti reformą. „Šiuo metu teisiškai kai kurios smurto formos visiškai nėra minimos – tai emocinis smurtas, nepriežiūra ir fizinės bausmės. Jau nežinau kiek metų Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija šias smurto formas mini. Mums jos kažkodėl neegzistuoja“, – piktinasi D. Šakalienė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, dabar žadama priimti įstatymą, kurio pagrindu bus reformuojama vaiko apsaugos sistema.

„Reformos tikslas yra, kad kiekvienas su vaikais susiduriantis specialistas mokėtų atpažinti smurto požymius ir tiksliai žinotų, ką daryti. Tai turi žinoti vaiko teisių apsaugos specialistai, socialiniai darbuotojai, policijos pareigūnai ir tyrėjai, ugdymo įstaigų darbuotojai, gydytojai. Tada mes turėsime tokį saugumo tinklą, kada vaikas tikrai turės šansą būti pastebėtas ir išgelbėtas. Taip pat institucijos turi bendradarbiaut. Iš kažkur atėjo signalas ir turi būti iš karto sušaukiamas susitikimas ir paruošiamas pagalbos šeimai planas. Jei per 12 mėnesių paaiškėja, kad padėti neįmanoma, negalima laikyti vaiko daugiau šeimoje. Dabar visi atvejai, kai užmušami vaikai, yra ilgų metų smurto šeimoje rezultatas“, – aiškina parlamentarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlo informuoti visuomenę

Retas pastebėjęs, jog kaimyno šeimoje smurtaujama, griebia telefono ragelį ir skambina policijai. Dažnai liekame abejingi tam, kas neperžengia mūsų namų slenksčio. Anot parlamentarės, būtina keisti žmonių požiūrį ir informuoti visuomenę, kaip elgtis tokiais atvejais.

„Pavyzdžiui, pas švedus buvo pats efektyviausias dalykas, kai visa visuomenė sužinojo, kas yra smurtas šeimoje ir kaip su juo kovoti. Tai buvo vadinamoji pieno pakelių akcija. Ant pieno pakelių visi gamintojai spausdino smurto prieš vaiką apibrėžimus, informaciją, kur gauti psichologinės pagalbos, kur kreiptis pastebėjus smurtą prieš vaiką. Tai buvo labai efektyvu. Tai veiktų ir Lietuvoje“, – sako pašnekovė.

REKLAMA

Nedrįsta tikėtis greitų pokyčių

Politikė sako nebetikinti, kad šį kartą Seimas sugebės greitai priimti reikalingus sprendimus. „Jei atvirai pasakius, aš nežinau, ar dabar kažkas pasikeis. 27 Seimo sesijas mačiau, kaip buvo sakoma „neskubėkite“ ir vis tikslinamos sąvokos. Jau nebežinau, ko reikia, kad pas mus būtų kokia nors reakcija. Ar kas pasikeitė, kai patėvis nuskandino vaikus šulinyje? Pavargau sėdėti darbo grupėse ir prašyti, kad pradėtume dirbti. Bet gal dabar, kai visuomenė buria socialiniuose tinkluose grupes ir rengia akcijas, kažkas pajudės. Aš tik prašau, kad tos akcijos nesustotų ir žmonės eitų su žvakėm prie Seimo tol, kol bus priimtas įstatymas ir jo pagrindu padaryta reforma“, – ragina D. Šakalienė.

REKLAMA

„Vaikai iš smurtaujančių šeimų turi būti atimti akimirksniu“

Konservatorius Rokas Žilinskas sako, kad Lietuvoje per ilgai užtrunka vaiko paėmimo iš smurtaujančios šeimos procedūra. Būtina keisti ir požiūrį ir sistemą. „Seimas visų pirma turėtų išnaikinti šitą požiūrį, kad šeima yra šventa ir neliečiama. Net ir iš pažiūros geriausiose šeimose už uždarų durų gali vykti tragedijos. Jeigu šeimoje daromas nusikaltimas, šeima negali būti neliečiama. Būtina trumpinti laiką, per kurį vaikai paimami iš smurtaujančių šeimų. Vaikas turi būti iš karto išimtas iš aplinkos, kur jam kyla grėsmė. Ir tada reikia aiškintis, ko imtis, kad ta grėsmė nekiltų. O ne laikyti vaiką ten ir laukti, kol nutiks tragedijos“, – sako parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po šulinyje paskandintų vaikų reformų taip pat nesulaukėme

Visuomenė garsiai piktinosi ir reikalavo teisingumo ir po kitos neseniai Kėdainiuose nutikusios istorijos, kuomet tėvas šulinyje nuskandino savo mažamečius vaikus. Parlamentarai ir po tos tragedijos garsiai kalbėjo apie reformas, tačiau jų nesiėmė. R. Žilinskas svarsto, ar taip nenutiks šį kartą. „Po visai nesenos tragedijos, kai vaikai buvo nuskandinti šulinyje irgi kilo vajus, ką daryti. Buvo prabilta net apie kraštutines priemones, kokių imamasi Norvegijoje. Ir staiga viskas nugeso. Tai reiškia, kad tragedijos kartosis. Naujausia tragedija Kėdainiuose irgi ne pirma ir ne paskutinė. Su kiekviena tokia tragedija gilėja supratimas, kad kažką reikia daryti. Ir visi žino, ką reikia daryti“, – sako Seimo narys.

REKLAMA

Kad nepasimirštų dar vienas „Je suis Kėdainiai“

Konservatorius Mantas Adomėnas ėmėsi rinkti parašus, kad neeilinė Seimo sesija dėl vaiko teisių apsaugos įstatymo būtų surengta anksčiau. „Svarbiausia sutelkti politinę valią sistemingai dirbti, o ne tik pakalbėti, kol žiniasklaidoje šviežia tragedija. Taip jau daug kartų nutiko. Kiekvieną kartą gali taip atsitikti. Todėl dabar renku parašus, kad sušauktume neeilinę sesiją. Kol kas visi vienbalsiai sutinka, kad būtina skubinti šiuo klausimus. Labai skaudu, kad tam prireikė tragedijos“, – sako politikas.

M. Adomėno teigimu, tiek politikai, tiek visuomenė turi užtikrinti, kad ši istorija nesibaigtų dar vienu „Je suis Kėdainiai“, kai po gražių akcijų pamirštama imtis darbų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų