Irena Zubrickienė
Kudirkos Naumiestyje (Šakių sav.), landyne paverstame bute, per išgertuves vyras nužudė savo sugyventinę ir kaimynę. Įtariamasis Albinas Antanas Štaškevyčius (64 m.), sulaikytas tuoj po įvykio, dabar suimtas 3 mėnesiams.
Kaltųjų paieška
Šio nusikaltimo atgarsiai jam neabejingus Kudirkos Naumiesčio gyventojus tarsi padalino į dvi stovyklas. Sukelta diskusija, nestokojanti kaltinimų įvairiais adresais, žiniasklaidos kanalais išsiplėtė po visą Lietuvą. Vieni žmonės keikia policiją, kad niekas iš pareigūnų neatvažiavo tada, kai buvo kviečiami dėl triukšmo vėlų vakarą aštuonių butų name. Tada visi sugėrovai buvo dar gyvi – iki tragedijos, kaip vėliau sužinota, buvo likę apie pusantros valandos. O kiti žmonės, geriau žinantys apie apleisto, apšiurusio medinio aštuonbučio Vytauto gatvėje, priešais Vinco Kudirkos gimnaziją, gyventojus, tikina, kad tokios ar panašios tragedijos reikėjo tikėtis bet kada, nes didžioji dauguma namo gyventojų – asocialaus gyvenimo būdo, nešvaros, smarvės ir alkoholio garbintojai. Esą tokiems, net ir drausminant juos policininkams, būtų niekas nesvarbu: pareigūnams išvykus, butelis būtų geriamas toliau, o konfliktai prie butelio – akimirkos reikalas. Taip teigiantys žmonės linkę keikti situaciją Lietuvoje ir jos nepakeičiančius politikus. Esą būtų visiems darbo, nebūtų į kairę ir į dešinę dalijamų pašalpų, tai nereikėtų laiko leisti prie butelio, kai prarandama sveika nuovoka ir pragertas protas paskatina viską spręsti smurtu.
Į politikus beda ir policija. Abejingumu ir neveiklumu apkaltinti Šakių policininkai, po pranešimo apie girtaujančios kompanijos keliamą triukšmą neatvykę į Kudirkos Naumiestį, tuoj pat rado Policijos departamento vadovų užtarimą. „Policijos departamentas dar kartą viešai atkreipia visuomenės ir politikų dėmesį, kad pareigūnų trūkumas pradeda kelti grėsmę žmonių saugumui ir trūkstant patrulių ne visuomet sugebama operatyviai reaguoti į visus gaunamus iškvietimus. Dėl tokios padėties Policijos departamentas daugybę kartų kreipėsi į įvairius politikus, siūlė sprendimų būdus, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta“, - teigiama po dvigubo nužudymo skubiai išplatintame Policijos departamento paaiškinime.
Policija neskubėjo
Tokių pasiteisinimų policijai prireikė po eilinių asocialiai gyvenusių žmonių išgertuvių Kudirkos Naumiestyje. Viename jau minėto Vytauto gatvės 47-ojo namo bute vakare girtavo A. A. Štaškevyčius, jo sugyventinė Anelė Rudžinskienė (70 m.) ir pastarosios bičiulė Marytė Dubinskaitė (54 m.), kadaise dirbusi laiškininke. Ši trijulė kartu nuo alkoholio svaigdavo neretai. Ypač – kai gaudavo pensijas. Tądien pensiją buvo ką tik gavusi A. Rudžinskienė.
Kompanija, gerdama Anelės bute, esančiame pirmame aukšte, kėlė didelį triukšmą. Jauna šeima, gyvenanti virš Anelės buto, irzo, nes triukšmas trukdė miegoti šios šeimos mažylei dukrelei. Mergytės motina apie 23 valandą paskambino į policiją ir paprašė pagalbos – nuraminti triukšmadarius, išskirstyti kompaniją. Taip moteris buvo dariusi jau ne kartą. Šįkart ji išgirdo, kad budintys Šakių policijos pareigūnai – vienintelis ekipažas – negali skubiai atvažiuoti, nes ką tik išvykę į eismo nelaimės vietą bene už 20 kilometrų į kitą Šakių rajono kraštą ir formina šį įvykį, nes susidūrę du automobiliai ir yra sužalotų žmonių. Policijos budėtojas užsiminė, kad prašys pasieniečių pagalbos, jeigu jų ekipažas bus laisvas.
Šakių policija išties yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį su Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktine, ir Kudirkos Naumiesčio užkardos pasieniečiai nuolat patruliuoja Kudirkos Naumiesčio apylinkėse, pagal galimybes nuvyksta į įvykio vietą, kai informuoja Šakių policija, kuri įsikūrusi už 25 kilometrų nuo Kudirkos Naumiesčio.
Tačiau po minėtos moters skambučio nei pasieniečių, nei policininkų ekipažas pas triukšmadarius greitai neatvažiavo, o vėliau, apie vidurnaktį, triukšmas nutilo.
Rasti du lavonai
Netrukus paaiškėjo ir mirtinos tylos priežastis. Po vidurnakčio praėjus pusvalandžiui, vienas vėlyvas namo gyventojas, galima sakyti, kone užlipo ant lauke, prie namo durų, gulinčio moters lavono. Tai buvo M. Dubinskaitės kūnas. Tada iškviestas policijos pareigūnas prisistatė kaipmat. Jis namo prieangyje aptiko ir antrą – A. Rudžinskienės – lavoną. Policininkas sulaikė ir įtariamąjį.
Anot dvigubos žmogžudystės aplinkybes pradėjusių tirti pareigūnų, per išgertuves A. Rudžinskienės bute tarp sugėrovų kilo konfliktas. Dėl ko, dar tikslinama. Bet žinoma, kad girtas A. A. Štaškevyčius griebėsi kirvio ir juo po kelis kartus smogė abiem moterims, manoma, dar bandžiusioms pabėgti.
Vyresnei moteriai kirviu sužalotas kaklas ir galva, jaunesnei – galva. Kūnai tysojo kraujo balose. Kraujo buvo pribėgę ir namo koridoriuje. Kitą dieną namo gyventojai šiurpino vienas kitą radiniais – esą vienas rado nukirstą pirštą, kitas – kaulų nuolaužų.
Laukia policininko
Namo gyventojai pasakojo, kad įtariamas žudikas A. A. Štaškevyčius, anksčiau sėdėjęs kalėjime, būdavęs piktas ir agresyvus, dažnai pakeldavęs ranką prieš keleriais metais už jį vyresnę savo sugyventinę, kuri prieš keletą metų draugiškai jį atsivežė iš Kidulių į gautą socialinį būstą Kudirkos Naumiestyje. Šis vyras buvo teistas už sunkų kūno sužalojimą – buvo išdūręs žmogui akį. Tačiau kai būdavo blaivus, A. A. Štaškevyčius sudarydavo mandagaus ir nuolankaus žmogaus įspūdį.
Nužudytos moterys irgi charakterizuojamos nelabai gerai – vien dėl didelio potraukio alkoholiui. Kalbama, kad jaunesnioji girtauti pradėjo tada, kai užpernai Alytuje tragiškai žuvo jos sūnus.
Kudirkos Naumiesčio seniūno Vinco Alfredo Puidos įsitikinimu, šios kraupios tragedijos būtų išvengta, jeigu Kudirkos Naumiestyje dirbtų bent vienas apylinkės inspektorius, gyvenantis vietoje. Taip buvę iki tol, kol, į Lietuvą atslinkus ekonominei krizei, Policijos departamentas ėmėsi įvairių taupymo programų ir ne viename miestelyje panaikino policijos nuovadas. Po to nuovadų netekusių miestelių gyventojams pasiūlyta steigti policijos rėmėjų būrius ir saugios kaimynystės grupes. Anot seniūno, tokios grupės niekada neatstos etatinių, uniformuotų policininkų darbo, nes vien policininko ar policijos tarnybinio automobilio pasirodymas miestelio gatvėse jau yra ženklas, kad policija dirba.
Anksčiau gana ramiai gyvenusiame Kudirkos Naumiestyje, anot kalbintų vietos gyventojų, darosi nesaugu ir baugu gyventi. Štai praėjusių metų rugsėjį miestelyje vidury šviesios dienos gėlių paviljone buvo nužudytas jo 57 metų savininkas. Tuokart į seniūno prašymą skirti Kudirkos Naumiesčiui bent iš kitur kasdien atvažinėjantį dirbti policijos pareigūną niekaip nesureaguota. Gal antras – dvigubas – nužudymas problemą vis dėl to pajudins?
Tik faktai:
Policijos departamento vadovų teigimu, atsižvelgiant į drastiškai mažinamą biudžetą, policija negali operatyviai reaguoti į visus gaunamus pranešimus, todėl priversta visus įvykius skirstyti į A, B, ir C reagavimo kategorijas. Į A ir B kategorijos pranešimus (apie labai sunkius, sunkius ar apysunkius nusikaltimus, apie gresiantį pavojų žmogaus gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui) reaguojama nedelsiant, o į C kategorijos pranešimus (apie nesunkius nusikaltimus ar nusižengimus, kai žmogaus gyvybei arba didelės vertės turtui negresia pavojus) reaguojama atsižvelgiant į turimas pajėgas.
Kudirkos Naumiesčio gyventojos, 23 valandą kvietusios policiją, pranešimas priskirtas C kategorijai – esą objektyvių duomenų apie realiu laiku vykstantį smurtą negauta, skųstasi tik išgertuvių triukšmu, kai tuo pačiu metu buvo gauta informacija apie kitus, aukštesnei reagavimo kategorijai priskiriamus įvykius.
Policijos departamentas pareiškė nuoširdžią užuojautą žuvusiųjų šeimai ir artimiesiems bei pranešė, kad detaliam visų aplinkybių ištyrimui Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėtas tarnybinis patikrinimas.
2012 m. policija gavo daugiau nei 700 tūkstančių iškvietimų, ir jų skaičius nuolat didėja, o tuo tarpu pareigūnų skaičius mažėja: 2008 m. policijoje dirbo 11 049 pareigūnai, o 2013 m. – tik 9 523; šiuo metu policijoje yra 1 560 laisvų pareigybių.
Šių metų vasarį Klaipėdos rajone vyras nužudė savo žmoną; šiuo atveju policijos pareigūnai nužudytosios artimųjų taip pat kaltinami laiku nesureagavę į dar gyvos moters, prašiusios atvykti ir sudrausminti šeimos smurtautoją, skambutį, o patys policininkai teisinasi pareigūnų ir lėšų stygiumi.