Per devynis šių metų mėnesius Šiauliuose trečdaliu padaugėjo plėšimų. Neapšviestos gatvės, didėjantis nedarbas, skurdas ir neatidus elgesys sąlygoja, kad miestiečiai vis dažniau tampa plėšikų aukomis. Nors pareigūnai ištiria kone kas antrą nusikaltimą, miesto gyventojai negali jaustis saugūs.
Šiaulietis Jonas dėl užpuolimo ne tik neteko asmeninių daiktų, pinigų, bet ir buvo smarkiai sumuštas. Paskutinę vasaros dieną vyras vienoje miesto centre esančių kavinių su draugais palydėjo vasarą. Apie pusę dvyliktos nakties išgėręs alkoholio vyras išėjo iš kavinės į namus, esančius Trakų ir Ežero gatvių kampe. Iš centro Vilniaus gatve eiti nepanoro, nes vengė susitikti kokį nors pažįstamą žmogų, nes buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Nuo "Šiaulių" viešbučio pasuko į Trakų gatvę. Tikėjosi, kad pareis saugiai - juk gatvėje yra Patrulinės tarnybos kiemas, Tardymo izoliatorius, čia dažnai pastebėsi policijos automobilių, o iki namų - vos keli šimtai metrų.
Namo vyras neparėjo. Už Tardymo izoliatoriaus šalia bendrabučio kažkas prie jo prisiartino iš nugaros ir spyrė į kojas. Kai vyras pargriuvo, pajuto smūgį į galvą. Prieš prarasdamas sąmonę Jonas dar spėjo gauti penkis spyrius.
Užpuolimą kažkas matė, iškvietė greitąją pagalbą, tad Jonas buvo nugabentas į Šiaulių apskrities ligoninę. Visa jo kairė kūno pusė buvo mėlyna. Medikai suteikė pagalbą, apie įvykį pranešė policijai ir nukentėjusįjį išleido į namus.
Jonas dėl užpuolimo kreipėsi į policiją - ne tik dėl sužalojimo bet ir dėl vagystės: neteko dviejų mobiliųjų telefonų, skėčio, rankinės, piniginės su įvairiomis nuolaidų kortelėmis, 500 litų, raktų ryšulio, dokumentų. Svarbiausia - neteko pažymėjimo, kuriame nurodyta, jog jis serga cukriniu diabetu. Pažymėjimas ypatingas tuo, kad jame yra nurodyta, kur žmogus gyvena, jo telefono numeris, vardas bei pavardė. Jei žmogų ištiktų priepuolis, aplinkiniai žinotų, kad jis yra diabetikas, ir galėtų suteikti tinkamą pagalbą, pranešti artimiesiems. Šiuo atveju plėšikai sužinojo, kur žmogus gyvena ir, turėdami jo buto raktus, dar gali sumanyti ir butą apiplėšti.
Jonui dėl užpuolimo teko ne tik pusantro mėnesio gydytis - buvo sulaužytas uodegikaulis, bet ir gauti naujus dokumentus, korteles, pasikeisti raktus bei buto spynas. Tai kainavo ne vieną šimtą litų.
Šiuo metu dėl plėšimo vyksta ikiteisminis tyrimas, kuris gana sėkmingai narpliojamas - vieną iš telefonų pareigūnai jau surado ir Jonui grąžino. Nukentėjusysis tikisi, kad užčiuopę siūlo galą teisėsaugininkai sėkmingai išnarplios bylą ir sučiups užpuolikus. "Visam gyvenimui pasimokiau, kad tamsiu paros metu vaikščioti negalima net tada, kai iki namų visai netoli. Reikia kviesti taksi, paprašyti namiškių, kad parvežtų arba eiti apšviestomis gatvėmis, kur vaikšto žmonių", - komentuoja Jonas.
Daugiausiai užpuolimų - šalia barų
Jono užpuolimo istorija - toli gražu ne vienintelė. Daugiabučio, kuriame gyvena Jonas, kaimynė pavasarį buvo kaukėtų vyrų užpulta ir sumušta, bet jos apiplėšti užpuolikai nespėjo. Tame pačiame daugiabutyje įsikūrė grupė jaunuolių, kurie neseniai apkaltinti vagyste iš parduotuvės. Šiais sudėtingais laikais kone kiekvienas šiaulietis gali pasakyti - štai mano giminaitį kaimyną, draugą, bendradarbį neseniai apvogė, sumušė, apgavo, apvogė namus...
Per devynis šių metų mėnesius Šiauliuose užfiksuota 119 plėšimų, pusę kurių pareigūnai išaiškino. O kiek dar vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų, sukčiavimo atvejų.
Spaudos konferencijoje, apžvelgdami devynis šių metų mėnesius, policininkai nedžiūgavo - smurtinių, turtinių nusikaltimų ir sukčiavimų daugėja visoje šalyje. Negalima teigti, kad užpuoldami žmogų, tenorėdami apvogti, nusikaltėliai išlieja ir įtūžį - tai priklauso nuo konkretaus nusikaltėlio.
Pareigūnai išskiria vietas Šiauliuose, kuriose dažniausiai užpuolami žmonės - tai teritorija aplink "Lyros" prekybos centrą, nes ten įsikūrę abejotino lygio barų, nesaugus Dainų pėsčiųjų takas, teritorijos miesto centre prie "Saulės miesto", "Pegaso".
Su teisėsaugos institucija susijusio pastato buvimas teritorijai saugumo neprideda. Nesaugu ten, kur gatvės nepašviestos, kur vaikšto mažai žmonių, nedidelis judėjimas, didesnė koncentracija alkoholį vartojančių žmonių. Miesto miegamieji rajonai saugesni, tačiau ten yra kitų bėdų - vagystės iš automobilių, viešosios tvarkos pažeidimai.
Šiaulių miesto policijos komisariato viršininkas Rimvydas Šlekys sako, kad žmonės jausis nesaugiai net tada, kai įvyks nors vienas užpuolimas. "Kai visuomenė yra susvetimėjusi, kalbėti apie saugumą sunku", - sako jis. Dažnai apie incidentus gatvėje policija sužino stebėdama kameras, o ne sulaukdama žmonių skambučių. Pavyzdžiui, "Šiaulių dienų" metu Tilžės ir Vilniaus gatvių sankryžoje sukonfliktavo dvi jaunuolių grupės, tačiau žmonės apie tai policijai nepranešė - policija sureagavo, nes toje vietoje yra vaizdo kameros.
Siekiant sumažinti nusikalstamumą, bus aktyviau bendraujama su daugiabučių namų bendrijomis, žmones namuose lankys apylinkės inspektoriai, kurių šiuo metu mieste yra 32. "Tikimės, kad gyvas bendravimas duos naudos", - sakė R. Šlekys.
Pareigūnai prašo netylėti
Dėl sumažinto finansavimo riesta ir policijai. Neseniai Šiaulių miesto policijos Centro nuovada, kuri buvo įsikūrusi Paprūdžio gatvėje esančiame avarinės būklės pastate, iškelta į centrą.
Vykstant Šiaulių apskrities policijos veiklos optimizavimui, nuo gruodžio 1-osios nebeliks Transporto policijos komisariato, todėl atsirado galimybė į jo patalpas perkelti Centro nuovados darbuotojus. Taigi nuo spalio 19 dienos Centro nuovados pareigūnai gyventojus priima jau Vasario 16-osios gatvėje esančiame pastate, pažymėtame 37-uoju numeriu. Kol kas telefoninį ryšį su nuovada galima palaikyti šiais telefonais: (8~41) 502 667 - apylinkės inspektoriai, 502 666 - viršininkas, 502 669 - nepilnamečių reikalų inspektoriai. Artimiausiu laiku bus įjungti ir kiti nuovados telefonai.
Pareigūnai prašo būti akylesniems, stebėti svetimus žmones, draugauti su kaimynais, nebijoti apie bet kokį nusikaltimą pranešti policijai. Prašo ir pranešti apie tuos asmenis, kurie turi ginklą ir netinkamai su juo elgiasi arba namuose vyksta konfliktai.
Šiuo metu Šiaulių apskrityje yra 4580 asmenų, turinčių 8498 ginklus. 1393 ginklai yra įsigyti savigynai, 7093 - medžioklei. Kartais žmonių, įsigijusių ginklą, neišprusimas ir noras šį ginklą nuolat demonstruoti kelia nerimą ir grėsmę aplinkinių sveikatai bei gyvybei. Šiemet buvo nustatyti 75 asmenys, pažeidę ginklo laikymo reikalavimus, 16-kai asmenų panaikintas leidimas laikyti jį - leidimas laikyti ginklą dar nesuteikia teisės jo nešioti. Nešioti ginklą gali tik trumpavamzdžius ginklus (pistoletus, revolverius) turintys asmenys, o ilgavamzdžių ginklų turėtojams išduodami leidimai tik laikyti juos.