Gyventojai dėl tokių vandališkų poelgių kraupsta, policija dalį įvykių tiria, o kapinių prižiūrėtojai suka galvą kaip pažaboti ilgapirščius.
Seniavos kapinių vedėjas Marijus Tulauskas parodė, kaip piktavaliai suniokojo paminklus. Nuo vieno iš paminklų nuplėštas bareljefas, apie ten buvusį mirusiojo atvaizdą byloja tik dar vis matomi kontūrai ir pora likusių varžtų. Kitur ant paminklo tik žymė ir skylės.
Aiškinasi vagysčių priežastis
Seniavos kapinių vedėjas parodė ir daugiau paminklų, kuriuos nuniokojo vandalai.
„Kovo viduryje berods gavome pirmą žinutę – žmogus atėjo, pasisakė. Paskui mes pamatėm ant kelių paminklų, kad galėjo būti... Kadangi kapinės skaitmenizuotos, tai pasižiūrėjom į prieš kelis metus darytas nuotraukas, ten buvo tie bareljefai, o mes matėm, kad dabar jų nėra“, – dėstė M. Tulauskas.
Ilgapirščių grobiu tampa ne tik šventųjų atvaizdai, augaliniai motyvai ar įvairūs simboliai. Vagys nesibodi lupti ir palaidotų žmonių bareljefų. Tokių, beje, pavogta daugiausia.
Kapų tvarkyti atvykę gyventojai dėl tokių niekšybių šokiruoti ir tai vadina šventvagyste:
„Baisu, ką čia kalbėti, visai nužmogėjimas.“
„Iš kapų net gėlės, jei tau labai graži, parsinešt negalima, nes prisišauksi bėdą, o čia dabar tie žmonės nebijo bėdų.“
Gyventojai – pakraupę
Vagišiai siaučia ne tik Seniavos kapinėse. Įmonė „Kapinių priežiūra“ pranešimų dėl nuniokotų paminklų gavo ir iš Karmėlavos kapinėse savo artimųjų kapus lankančių žmonių. Tad sako, čia yra nauja šokiruojanti tendencija – ilgapirščiai masiškai vagia kapavietes puošiančius, daugiausia iš spalvotųjų metalų sukurtus, dirbinius.
„Nežinau, kas tai lėmė, ar padidėjusios metalo supirkimo kainos, ar atsirado kolekcionieriai, kuriems įdomūs dirbiniai“, – svarstė „Kapinių priežiūros“ direktorius Ričardas Čėsna.
Žmonės kraupsta, sako, vagims nėra nieko švento – kapinės dažnai tampa jų taikiniu, dingsta gėlės, krūmai, gražesnės žvakidės:
„Kryžius vogdavo, saulutes metalines, nu, kas pasikeitė, niekas. Žmonės tokie patys liko.“
„Ateis ir plokščių eilė, pažiūrėkit, kiek kainuoja. Jei jie neras metalo, nežinau, čia jau sąžinės reikalas.“
„Buvo vagiamos standartinės kapaviečių tvorelės, kažkas jas nupoliruodavo ir parduodavo kaip naujas pigiai. Buvo tendencija, suvaldėm – įvedėm reikalavimus pateikti gaminių dokumentus, pasidarė sudėtingiau šituos dalykus daryt“, – dėstė R. Čėsna.
Perspėjo dėl Motinos dienos
Gyventojai svarsto ar nereiktų kapinėse įrengti daugiau vaizdo stebėjimo kamerų.
„Ką ta kamera galėtų padaryt tokioje Karmėlavoje, kurios plotas yra 40 hektarų ir mes kalbam apie elementus prie kažkokios kapavietės, tai prie kiekvienos kapavietės nepridėsi kamerų. Juo labiau, kad naktinis matymas kamerų yra be galo prastos kokybės ir mato tik iš arti“, – aiškino „Kapinių priežiūros“ direktorius.
Policija sako šiemet irgi jau sulaukusi kelių pranešimų dėl vagysčių iš kapinių. Deja, dalis žmonių į pareigūnus nusprendė nesikreipti.
„Iki balandžio mėnesio vidurio sulaukėme 3 pranešimų apie įvykdytas vagystes kapinėse, Kauno miesto kapinėse. Tai dėl 2 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai, o dėl 1 atvejo pradėta administracinė teisena“, – tikino policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.
Šiuo metu yra žinoma apie 10 sugadintų paminklų. Spėjama, kad šią savaitę pranešimų apie pavogtus metalinius kapaviečių dekoro elementus gali padaugėti, nes prieš Motinos dieną lietuviai itin gausiai plūsta tvarkyti artimųjų kapų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.