Šia tema specialistai diskutavo Vilniaus bendruomenės sveikatos tarybos inicijuotoje konferencijoje „Technologijų iššūkiai jaunimui: ugdymas ir sveikata“.
Didžiausia priklausomybė – internetas
Priklausomybė nuo interneto – jau oficialiai pripažinta diagnozė. Specialistai sako, kad tai gali būti net pavojingiau nei priklausomybė nuo alkoholio ar kitų medžiagų. Didžiausią riziką patiria paaugliai, nes jie yra labiausiai pažeidžiama visuomenės grupė.
„Jeigu žmogus priklausomas nuo alkoholio, jis gali praeiti gydymo programą ir pasveikęs visiškai atsisakyti gėrimo. Bet paauglys, kuris pasveiks nuo priklausomybės internetui, vis tiek turės juo naudotis. Ir jis privalės išmokti tai daryti saikingai“, – sako psichiatrijos klinikos vadovė Sigita Lesinskienė.
Remiantis LSM universiteto darbuotojos Vilmos Jakienės duomenimis, kas dešimtas interneto vartotojas susiduria su rizika tapti priklausomu nuo interneto. Dar blogiau – net 27 proc. žmonių patiria priklausomybę nuo išmaniojo telefono, 17 proc. nuo socialinių tinklų, o 14 proc. – nuo paties interneto.
Ilgalaikis naršymas internete tiesiogiai veikia mūsų emocinę būklę. Atsiranda nerimas, depresijos simptomai, sutrikęs miegas. „Tyrimai rodo, kad paaugliai, praleidžiantys daugiau nei 4 valandas per dieną internete, dažniau turi minčių apie savižudybę“, – pasakoja V. Jakienė.
S. Lesinskienė pastebi, kad mergaitės yra jautresnės ir labiau pažeidžiamos interneto platybių, nei berniukai.
„Virtualūs santykiai ir pirmieji meilės ryšiai gali tapti tikru emociniu sukrėtimu, o kai paaugliai susiduria su sunkumais, jie dažnai slenka dar giliau į interneto erdves, ieškodami ten paguodos“, – dalinasi S. Lesinskienė.
Pavojus pasitikėti technologijomis
Interneto naudojimas kelia daugybę problemų, nuo kritinio mąstymo stokos iki asmeninių duomenų saugumo pažeidimų ir sukčiavimų. Taip pat neišvengiamos kibernetinės patyčios bei dėmesio išlaikymo problemos.
„Šiandien dieną mes gauname tiek informacijos, kiek anksčiau per šešias dienas“, – sako mokslo darbuotoja Gabrielė Stupurienė.
Pasak S. Lesinskienės problema slypi tame, kad tėvams ir visuomenei trūksta žinių apie interneto naudą ir pavojus, apsaugos naujienas bei specializuotas priklausomybės gydymo programas. Be to, nėra pakankamai informacijos apie tai, kaip internetą galima naudoti prasmingai ir naudingai.
Medikai perspėja, kad vienišumas, liūdesys ir technologijos – pavojingas derinys. Ypač dirbtinis intelektas, kuris dabar sparčiai populiarėja, gali sukelti realių problemų, jei žmogus, susidūręs su sunkumais, atsiremia į jį kaip į paguodą.
Specialistai sako, kad dirbtinis intelektas užprogramuotas bet kokiu atveju patenkinti žmogaus poreikius, tad kelis kartus paprašius, jis gali pateikti net absurdiškų pasiūlymų ar nelogiškų sprendimo būdų, kurie gali turėti blogos įtakos asmeniui.
„Mums trūksta stabdžių šiame technologijų greitkelyje“, – teigia S. Lesinskienė, pabrėždama, kad būtina nustatyti ribas ir taisykles bei nuolat stiprinti ryšį su vaikais ir mokyti juos saugaus elgesio internete, kitaip jie greitai susiras ryšį su nepažįstamais žmonėmis virtualiame pasaulyje.
Jaunimo sveikata – ar jie patys supranta, kaip svarbu ja rūpintis?
Endokrinologė Lina Zabulienė pastebi, kad jaunimas ne visada žino, kaip tinkamai rūpintis savo sveikata ir nors paaugliai sudaro apie ketvirtadalį pasaulio populiacijos, jų sveikatos priežiūra yra dar vis nepakankama.
Pasak endokrinologės, blogiausia, kad internete yra labai daug dezinformacijos, todėl neretai jauni žmonės ateina pas gydytojus su iš anksto susiformavusiomis klaidingomis nuostatomis ir bando aiškinti specialistams, kaip jiems reikėtų gydyti.
Tam tikrais atvejais, tikslingai naudojant technologijas, jos yra labai pravarčios ir lengvinančios gyvenimą. Pavyzdžiui, jauni žmonės, sergantys diabetu, pradėję studijas universitete, susiduria su įvairiais iššūkiais – studijų tvarkaraštis, nereguliarus mitybos ir miego režimas bei nuolatinis stresas, apsunkinantys jų kasdienybę.
Šiuolaikinės technologijos – insulino pompos ir gliukozės jutikliai – palengvina jaunuolių gyvenimą. Specialistai gali nuotoliniu būdu stebėti studentų sveikatos būklę, o patys studentai jaučiasi laisvesni.
Kaip sudominti vaikus technologijomis?
Informatikos mokytoja Snieguolė Bagočienė pasakoja, kad vaikus sudominti nėra lengva – jie dažnai linkę tinginiauti. „Matome karą, kai visko prireikia: kūrybiškumo, gebėjimo ir prisitaikyti, kad išgyventume. Gyvenimas nėra lengvas, todėl vaikus būtina tam ruošti nuo mažens“, – sako mokytoja.
S. Bagočienė savo pamokose kartu su mokiniais kuria 3D modelius, dirba su saulės baterijomis ir mokosi, kaip kasdieniame gyvenime panaudoti gamtos šaltinius. Net mokiniai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, aktyviai įsitraukia į kūrybinį procesą.
Mokytoja tiki, kad technologijos gali padėti ugdyti atsakomybę, kūrybiškumą ir gebėjimą spręsti problemas, bet svarbu vaikus mokyti mąstyti kritiškai nuo pat mažens.
„Inovacijos skatina socialinį bendravimą, lavina techninius, kūrybinius, atsakingus ir kritinio mąstymo įgūdžius. Šie įgūdžiai tampa būtini technologijų amžiuje, nes padeda spręsti net globalias problemas“, – dalinasi mokytoja.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!