Mokslininkė pasakoja, kad probleminis interneto naudojimas gali apimti įvairias veiklas internete. Šios veiklos gali būti besaikis žaidimas, lošimas, apsipirkinėjimas internetu, pornografijos, vaizdo turinio žiūrėjimas ar socialinių tinklų naudojimas.
„Interneto naudojimas tampa problema, kai dėl tiek praleisto laiko prie ekrano, nukenčia kitos svarbios gyvenimo sritys: mokslai, darbas, santykiai ir poilsis“, – sako V. Jakienė.
Specialistė užsimena, jog probleminis interneto naudojimas gali tapti rimta grėsme asmens psichikos sveikatai, o ši priklausomybė, dėl panašių požymių, jau yra lyginama ir su kitomis priklausomybėmis kaip alkoholizmas, lošimas ar narkotikų vartojimas.
Kas nulemia priklausomybę?
Mokslininkė teigia, kad jei suaugęs žmogus savo malonumui praleidžia daugiau nei 4 valandas internete, jis gali turėti interneto priklausomybę. Paaugliams ir vaikams šis laikas yra dar trumpesnis.
Tiesa, V. Jakienė priduria, jog yra ir kitų veiksnių, galinčių padėti įtarti interneto priklausomybę.
„Laikas nėra vienintelis kriterijus, kurį reikėtų vertinti kaip riziką. Labai svarbus yra ir naudojimo tikslas ir veiklos. Taip pat svarbu, kaip žmogus pats jaučiasi leisdamas tiek laiko internete“, – dalinasi mokslininkė.
Specialistė sako, jog didesnę riziką turėti interneto priklausomybę turi ir tie žmonės, kurie yra impulsyvesni bei emocingesni. Ši rizika taip pat didesnė, jei žmogus patiria įtampą, jaučiasi neįvertintas ar patiria daug nesėkmių.
Didelę įtaką turi ir lengvas interneto pasiekiamumas.
Vykdomas visuomenės tyrimas nuo priklausomybės internetui
Kalbėdama apie Lietuvoje planuojamą atlikti visuomenės tyrimą nuo priklausomybės internetui, mokslininkė sako, jog šiuo tyrimu bus stengiamasi rasti sąsajų tarp internete praleidžiamo laiko ir žmogaus asmenybės bruožų bei savijautos įvairiose amžiaus grupėse.
Įvertinus gautus rezultatus, bus siekiama visuomenėje adaptuoti ir pritaikyti įvairias metodikas, skirtas interneto priklausomybės prevencijos ir intervencijos tikslams.
Pagalbos sulauks ir turintys priklausomybę
„Užpildžius klausimynus, tyrimo anketos pabaigoje yra nurodytos internetinės nuorodos ir šaltiniai, kur asmuo gali kreiptis pagalbos, jeigu jis jaučia, kad turi probleminį interneto naudojimą arba susiduria su sunkumais naudodamas tam tikras veiklas internete“, – sako V. Jakienė
Tyrime planuojama apklausti 800 suaugusiųjų ir 400 paauglių, nuo 14 iki 17 metų.
Suaugusieji, norintys prisijungti prie tyrimo, tai gali padaryti apsilankę https://neuropin.lsmu.lt/
Prie tyrimo norintys prisijungti paaugliai, tai gali padaryti mediavaikai.lt
Visą „Žinių radijo“ laidą galite peržiūrėti čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!