Specialiai sušauktos grupės saugumo ekspertai pareiškė, kad teroristams tyčia panaudojus viruso patogeną, ar kitą biologinio ginklo rūšį, „tai gali pasirodyti labai efektyvus būdas“, o nuostoliai, kuriuos patirtų žmonės ir šalių ekonomikos, būtų gerokai stipresni už įprastus teroro išpuolius. Maža to, kai kurios ekstremistinės grupuotės jau yra eksperimentavusios su tokio pobūdžio ginkluote, tvirtinama ET sudaryta ekspertų grupės ataskaitoje, kurią cituoja „Westdeutsche Allgemeine Zeitung“.
„Koronaviruso pandemijos metu išryškėjusios silpnosios pusės ir prastas pasirengimas rodo, kaip gali atrodyti bioterorizmo ataka“, – cituojamas JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.
Leidinio duomenimis, šis klausimas jau buvo aptartas aukščiausiu NATO vadovų lygiu. Gynybinio aljanso atstovų manymu, koronaviruso sukelta krizė teroristams gali duoti idėjų dėl biologinio ginklo panaudojimo.
Ekspertai rekomenduoja Europos šalims sukurti koordinuoto atsako šiai grėsmei planą. Viena iš pateikiamų idėjų – sukurti bendrą stebėjimo sistemą, kuri galėtų padėti sparčiau tirti įtartinus užkrėtimų atvejus.
Dėl koronaviruso keliamo chaoso suaktyvės terorizmas
Kiek anksčiau Stokholmo pasaulio problemų tyrimų instituto vadovas Danas Smithas pareiškė, kad pandemijos akivaizdoje tarptautinio terorizmo tema buvo primiršta, o tai stipriai paveikė teroristinių grupuočių Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje, Pietryčių ir Vidurio Azijos aktyvumą.
Ypač pabrėžiama situacija Irake ir Sirijoje, kur pastebimi atsigaunančios teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ aktyvumo ženklai. Taip pat atkreipiamas dėmesys į Afganistane savo veiklą tęsiantį Talibaną.
D. Smitho manymu, nauja įtampos eskalacija yra įmanoma ir Somalio pusiasalyje ar visoje Vakarų Sacharos dalyje, pavyzdžiui, Nigerijoje ir Malyje. Šiose šalyse dėl koronaviruso infekcijos plėtros susilpnėjus valstybės kontroliuojamai infrastruktūrai, žmonės nebesulaukia jiems reikalingos pagalbos.
„Kai kurie dėl to prisijungia prie ginkluotų junginių, žadančių, pavyzdžiui, užtikrintą maisto gavimą“, – pažymi SIPRI direktorius.
Balandžio mėnesį JT jau perspėjo apie „biblinio“ bado tikimybę, pandemijai užsitęsus ir valstybėms nutraukus skiriamą vargstančioms šalims pagalbą. Visame pasaulyje žmonių, kuriems reikia humanitarinės pagalbos, skaičius pakils nuo 130 iki 265 milijonų. Tai gali virsti blogiausia humanitarine krize nuo Antrojo pasaulinio karo metų: badas išplistų mažiausiai 30-yje šalių, kur „kasdien nuo to mirtų 300 tūkst. žmonių, ir taip trijų mėnesių laikotarpiu“, perspėja JT.
Pažymima, kad bent dalyje iš tų 30 bado galimai sulauksiančių šalių savo veiklą aktyviai vykdo teroristinės grupuotės.