Pandemija pasirodė ne viena. Po 2020-ųjų koronaviruso epidemijos planetą žada užgriūti gaisrai, potvyniai, prastas derlius ir „bibliniai“ skėrių antskrydžiai. Gamtos stichijos neturtingoms šalims reikš badą, o Europai ar JAV sukels rimtas problemas, perspėja meteorologai ir tarptautinės organizacijos, rašoma BBC.

Po koronaviruso pasaulį supurtys potvyniai, sausra ir badas (nuotr. SCANPIX)

Po koronaviruso pasaulį supurtys potvyniai, sausra ir badas (nuotr. SCANPIX)

Pasaulinis vandenynas yra sušilęs taip, kaip niekada anksčiau, o Europoje ir JAV vis aiškiau rodosi sausra. Skurdžiose valstybėse numatomas didžiausiai humanitarinis skurdas per pastarąjį šimtmetį, skelbiama Jungtinių Tautų (JT) ataskaitoje. O turtingoms valstybėms nusimato potvynių, galingų uraganų ir prasto derliaus perspektyva. 

Bet kokiu atveju pasaulis su šiokiu tokiu vargu, bet būtų susitvarkęs su klimato problemomis. Tačiau dabar visos lėšos ir žmogiškieji ištekliai yra mesti kovai su Covid-19.

Gydytojai ir gelbėtojai yra užimti visame pasaulyje, o šalių biudžetuose nebeliko „laisvų“ pinigų. Fermeriai, verslas ir transportas yra panardinti į dirbtinę karantino komą. Ir jeigu pandemijos metu netikėtai teks susidurti su mirtinu uraganu ar galingomis liūtimis ir jas lydinčiais potvyniais, situacija gali tapti nekontroliuojama, rašoma BBC.

REKLAMA

Kaimynų ar tarptautinių organizacijų pagalbos tikėtis vargu ar verta: koronavirusinis force majeure (liet. nenugalima jėga) palietė faktiškai visas pasaulio šalis. Virusas nesigaili nieko perspėjo Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vyr. ekonomistė Gita Gopinath. 

Šįkart kiekvienas už save. Ir problema nėra vien pinigų stygius.

Karantinas neveikia atšilimo

Net jeigu šalis, nukentėjusi nuo potvynių, sausros ar uragano, turės lėšų likviduoti stichiją ir atstatyti ūkius, įsigyti ir transportuoti tam reikalingus dalykus dabar bus sunkiau, negu kada nors anksčiau. Pasaulinė prekyba ir transportavimas yra sukaustyti koronaviruso. 

Epidemijos išgąsdintos šalys įveda maisto produktų ir vaistų eksporto ribojimus. Net ir turtingiausios, dosniausios ir atviriausios šalys uždaro sienas ir nebeskiria lėšų bendram gerbūviui gerinti: JAV, pavyzdžiui, nutraukė finansavimą aktualiausiai šių dienų tarptautinei organizacijai – Pasaulio sveikatos organizacijai. 

Koronavirusas pakeitė gyvenimą planetoje, tačiau neatšaukė to, kas keitė ją iki pat šių dienų – globalaus atšilimo, kuriam mokslininkai ir priskiria vis dažnėjantį gamtos stichijų apsireiškimą.

Nuotraukos socialiniuose tinkluose su „iki ir po karantino“ pasaulio užterštumo nuotraukomis atrodo gražiai, tačiau pasauliniam atšilimui tai įtakos jokios neturi. 

Ekspertų teigimų, pandemija kaip tik, tik apribojo mūsų galimybes sumažinti klimato kaitos poveikį. 

Šiais metais prognozuojamas rekordinis vandenynų atšilimas, o kuo šiltesnis vandenynas, tuo galingesni susiformuoja uraganai. Iš galingųjų pasaulio ekonomikų didžiausią žalą jie daro JAV – pačiai turtingiausiai pasaulio valstybei, kuri taip pat labiausiai nukentėjo ir nuo koronaviruso. Pusmetį trunkantis uraganų sezonas ten prasideda birželį. 

REKLAMA

Maža to, virš įšilusių jūrų daugiau lyja, negu ant vėsios sausumos, o tai atima iš žemynų lietų ir sukelia sausrą. 

Sausra Europoje

Globalus atšilimas yra pavojingas ne tiek dėl pačios temperatūros kilimo, tačiau tuo, kad ji sukelia „įprastų orų reiškinių programos sutrikimus“, perspėja mokslininkai. Karštis staiga tampa nepakeliamas, šalčiai – stingdantys, vėjas virsta uraganu, o lietus – potvyniais, rašoma BBC. 

Praėję metai Europoje buvo rekordiniai karščio atžvilgiu per visą stebėjimo laikotarpį. Ir šiais metais beveik 100 proc. rekordai gali būti pagerinti. Maža to, 11 iš 12 paskutinių metų yra karščiausi per visą jų stebėjimo laikotarpį. 

Pačiame Europos centre – Ženevoje – lietaus nebuvo daugiau nei 40 dienų iš eilės. Paskutinį sykį toks reiškinys buvo pastebėtas XIX a. pabaigoje. Ir tik praėjusią savaitę ten galų gale palijo. Vandens telkinių lygis Ukrainoje ir Rumunijoje nukrito iki kritinės žymės. Pusė žemės ūkiui tinkamos žemės Prancūzijoje išdžiuvo iki tokio lygio, kad ūkininkai jau pradėjo skelbti pavojų. 

Didžiausi pasaulyje grūdų eksportuotojai – Rusija ir Kazachstanas, pamatę, kaip kenčia jų pagrindiniai konkurentai Europoje, apribojo savo produkcijos išvežimą. Jie baiminasi, kad išaugęs poreikis turtingose Vakarų šalyse gali sukelti deficitą jų pačių rinkose. 

Sausra pastebima ir JAV valstijose. Bent trijose yra nustatytas antras sausros lygis penkiabalėje sistemoje, dar dešimtyje – trečiasis („labai sausa“). Kol kas apie pavojų derliui kalbama atsargiai – reikia sulaukti, kokie bus orai per artimiausius tris mėnesius. Maža to, grūdų atsargos sandėliuose, dėl puikaus praėjusių metų derliaus, yra rekordinio lygio. 

REKLAMA

Atrodytų, galima atsipalaiduoti ir nusiraminti, tačiau ir čia koją gali pakišti koronaviruso pandemija. Dėl viruso keliamos grėsmės įvestų apribojimų sugriuvo pasaulinė maisto produktų rinka: sandėliuose ir uostuose trūksta sveikų darbuotojų, sunkvežimiai stovi be darbo dėl vairuotojų trūkumo. Nesurasi nei lėktuvo, nei plukdomų konteinerių. Ženkliai sumenko pervežimų skaičius. 

Derlius tuo metu dažnai pūva tiesiog laukuose, nes žemės ūkis – vienas iš pagrindinių darbdavių emigrantams. Tačiau dėl karantino kavos surinkėjai negali nusigauti iki plantacijų Lotynų Amerikoje, o marokiečiai nėra įleidžiami į Ispaniją rinkti žemuogių, rumunams, bulgarams ar ukrainiečiams kol kas nėra galimybių patekti darbo tikslais į Didžiąją Britaniją ar Vokietiją. 

Baisus badas ir skėriai

Maisto produktų krizė kartu su pandemija daug kainuoja turtingoms valstybėms ir kelia pagundą rinkos protekcionizmui suvešėti. Tai yra „puiki proga“ sumažinti paramą skurdžioms šalims: kam padėti tolimai Afrikai, jeigu kur nors Detroite ar Liverpulyje benamiai badauja ir serga ant prabangių parduotuvių slenksčių. 

Net ir be mirtino viruso pandemijos 2020-ieji žadėjo būti rekordiniais humanitarinių krizių atžvilgiu nuo pat Antrojo pasaulinio karo laikų, dar ir Covid-19 pasirodymo perspėjo pasaulio lyderius JT. 

„Idealios audros“ atveju trys dešimtys neturtingų šalių šiais metais susidurs su didelio masto badu. Žmonės mirs dešimtimis ar šimtais tūkstančių, o tam, kad to išvengtume, teks ne tik ne mažinti pagalbos, bet net ir ją didinti.

REKLAMA

JT paskutiniais duomenimis, pasaulyje chroniškai per mažai valgo beveik 1 mlrd. žmonių – kas septintas planetos gyventojas. Dėl koronaviruso pandemijos šis skaičius išaugs dar 130 mln. vien per šiuos metus. JT perspėja: badaus 265 mln. žmonių. 

Pasaulio maisto programos dėka kasdien valgio gauna 100 mln. žmonių. Jeigu šią pagalbą staiga nutrauktume, kasdien mirtų iki 300 tūkst. žmonių. Palyginimui, Kaune gyvena apie 290 tūkst. žmonių. 

„Mes susidūrėme ne tik su globalia pandemija, tačiau ir su globalia humanitarine katastrofa, – pareiškė JT maisto programos vadovas Davidas Beasley. – Milijonai konfliktų talžomų valstybių žmonių atsidurs ant išlikimo ribos. Bado šmėkla yra kaip niekada reali ir pavojinga. Pasitvirtinus blogiausiam scenarijui, badas gresia trims dešimtims valstybių“.  

Be šių problemų pasaulis susiduria ir su dar viena, „bibline“ neganda. Tuo metu, kai pasaulis kovojo su koronavirusu, 23 Artimųjų Rytų, Afrikos ir Azijos valstybėse skėriai naikino ir taip kuklius tų šalių gyventojų pasėlius. Pasaulio bankas šį skėrių antplūdį pavadino baisiausiu, su kuriuo susidūrė mūsų karta – ir tai dar prieš pasirodant antrai, galingesnei bangai.

nu
2020-05-17 17:08:19
reikia šį pavasarį visko kuo daugiau pasisodinti,nes europoje didelė sausra ir iš ten bus ribotas įvežimas visko,pereis kiekviena šalis prie savų išteklių,va ir bus jums šaipytis iš ūkininkų,kai iš kitur niekas nieko nebeįveš,nes nebus iš ko
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lietuvis 2020-05-30 23:24:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Planeta ir gamta atsirinks,gal tada sumažės veltedžiu, kurie tik dauginasi ir vaikšto su ištiesta ranka...   ATSAKYTI
Siga 2020-05-24 07:50:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įdomu. Tik ar pasitvirtins???    ATSAKYTI
CURIOUSangel 2020-05-20 12:05:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip velnio biblija    ATSAKYTI
Aldona 2020-05-19 17:25:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai norisi žmones pagąsdinti - nupirkit helovyno kostiumą ir eikit gąsdinti vaikus darželiuose, o su tuo koronavirusujau užteks.   ATSAKYTI
Terracotta 2020-05-19 14:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Klimatas syla, neaiskui, ar be ju isikisimo. Dabar prades "vesinti". Modeliuos audras, potvynius gal su palydovais ar kitais budais. Nustekentos "baisaus viruso"salys pinigu nebetures padariniams salinti, truks darbuotoju, nes jie izoliuoti del covido. Nyks ukis, truks maisto, medicinines paslaugos neprieinamos. Viskas suplanuota gyventoju skaiciaus mazinimui. Privalome nepasiduoti ju marazmui.   ATSAKYTI
Kęstas 2020-05-19 12:55:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Reikia tik pasiskiepyti ir nebus vei viruso, nei bado, nei sausrų    ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-25 21:55:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Esi vienas iš avių bandos! Valio,bus ir daugiau tokių,gal mūsų nevers skiepytis-užteks avelių!  
Algis 2020-05-19 11:35:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kada Lietuvos ziniasklaida paskelbs pasaulio pabaiga.Noretusi konkretesniu faktu,o ne praskrendacios varnos krankteliejimo bet mokslo pagristais faktais   ATSAKYTI
Darko 2020-05-19 10:18:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Smegenų plovykla, badas, sausraaa, tik pirkit viską vėl iš parduotuvių :D :D košmaras koks cirkas :D   ATSAKYTI
alina 2020-05-19 09:23:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
as visada ukininku puseje esu iskaimo ir zinau koks sunkus darbas ju.gaila kad jau mes negalium niekuo padeti per seni bet uzjauciu   ATSAKYTI
Leonora 2020-05-19 09:10:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Toliau visus siaubina, ,,pranašai'' prakeikti   ATSAKYTI
Bradiaga 2020-05-19 08:40:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaune 260 k gyventojų?? Ot grybai... Gal su Klaipėda maišai... Ir ką čia reikėjo aprašyt? Mėšlą, kad dar ant panikos pasodyt zmogelius su pasmukusiu intelektu?    ATSAKYTI
Oi, bijom, bijom. Drebam, drebam. 2020-05-19 08:39:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vien tik baimė valdo mus...lia, lia, lia   ATSAKYTI
Ovidijus. 2020-05-19 07:31:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas parašė šį straipsnį bus surastas ir atitinkamai apklaustas dėl skleidžiamos informacijos tam neturint teisėtų įrodymų ir šaltinio kuriuo buvo o pasinaudojama tai yra baudžema ir tai jau pradėta veikti   ATSAKYTI
Vi 2020-05-19 07:19:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Asku gaus porcyja viruso dar nias valkiotis pradiejo po salis visokias odiel bado taj rapsus valgisim nias prisieta rapsu daugiau niaj grudu   ATSAKYTI
Laima 2020-05-18 23:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vajetau, dangus griūva!.. Klausimas, ko siekiama tokiais pliurpalais? Ar nežinote, kad lietuvio absoliučiai niekuom neišgąsdinsite?..Po to, kai pergyvenome pokarį, Sibirą ir kgbistinę valdžią, jūsų kataklizmai tai tik klizma TV3.
   ATSAKYTI
Iš Mikaldos pranašystės 2020-05-18 23:10:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau dabar vėlu, viskas ne žemiškų jėgų valioje t vyksta   ATSAKYTI
Juozas 2020-05-18 22:40:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva išspręs problema baudomis   ATSAKYTI
As 2020-05-18 22:39:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva išspręs problema baudomis

   ATSAKYTI
Jonas 2020-05-18 21:56:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lietuvos nelies,bet būkime vieningi ir atsargūs-čia mūsų visų viltis ir jėga.   ATSAKYTI
Abc 2020-05-18 21:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ką čia rašinėja durniai neraliuoti-   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Potyniai Japonijoje (nuotr. stop kadras)
Japonijoje dešimtys tūkstančių gelbėtojų toliau tarp potvynių ir nuošliaužų suniokotų namų nuolaužų ieško išgyvenusiųjų. Baiminamasi, kad stiprios liūtys ir dėl to kilę ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Baltarusijoje per pastarąją parą nustačius 250 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, bendras jų skaičius pirmadienį pasiekė 63 804, o dar šeši pacientai mirė, ...
(nuotr. SCANPIX)
Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pateikė Rusijos vyriausybei klausimų, remdamasi skundu, 2015 metų vasarą pateiktu nužudyto šios šalies iškilaus opozicijos veikėjo Boriso ...
Nyderlanduose pirmadienį sunaikinta tūkstančiai audinių dviejose fermose (nuotr. SCANPIX)
Nyderlanduose pirmadienį sunaikinta tūkstančiai audinių dviejose fermose, kur buvo užfiksuota užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, o bendras paveiktų ūkių skaičius jau ...
(nuotr. SCANPIX)
Iranas pirmadienį pranešė per pastarąją parą užregistravęs 160 koronavirusu užsikrėtusių asmenų mirčių, o šis skaičius yra nedaug mažesnis nei ankstesnę dieną užfiksuotas paros ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų