REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kurį laiką diskutuojama, kokia skiepijimo schema turėtų būti taikoma COVID-19 jau persirgusiems asmenims. Nors oficialių rekomendacijų stinga, remdamiesi mokslo duomenimis specialistai vieningai teigia, kad pakaktų ir vienos dozės. Visgi ministerija sako tvarkos keisti neskubanti ir teigia, kad vakcinų turima pakankamai pilnai vakcinacijai.

Jau kurį laiką diskutuojama, kokia skiepijimo schema turėtų būti taikoma COVID-19 jau persirgusiems asmenims. Nors oficialių rekomendacijų stinga, remdamiesi mokslo duomenimis specialistai vieningai teigia, kad pakaktų ir vienos dozės. Visgi ministerija sako tvarkos keisti neskubanti ir teigia, kad vakcinų turima pakankamai pilnai vakcinacijai.

REKLAMA

Portalo tv3.lt kalbinti infektologai ir imunologai vieningai teigė iš esmės palaikantys tik vieną skiepo dozę jau persirgusiems. Anot jų, tai būtų pateisinama tiek imunologine prasme, tiek leistų racionaliau panaudoti vakcinas. Visgi didžiausios kliūtys tokiai tvarkai patvirtinti yra teisinės, mat dar nėra oficialių rekomendacijų.

Sveiktos apsaugos ministerija (SAM) dar prieš gerą mėnesį kreipėsi į Lietuvos infektologų draugiją bei Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugiją, prašydama pateikti mokslo įrodymais pagrįstą nuomonę, ar rekomenduotina šalies mastu įdiegti persirgusių asmenų skiepijimo viena vakcinos doze, kai gamintojas rekomenduoja dviejų dozių schemą, praktiką ir kokiu laikotarpiu po persirgimo tikslingiausia pradėti vakcinaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Jei vakcinų netrūksta, pasiūlė skiepyti įprastai

LSMU Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė teigė, kad nors asmeniškai mananti, kad užtektų vienos dozės, kol kas buvo rekomenduota laikytis 2 dozių įskiepijimo schemos.

REKLAMA

„Yra labai daug duomenų, kad vienos dozės užtenka, tačiau, kai dar su Infektologų draugija sužiūrėjome visą turimą informaciją ir jau prieš kokį mėnesį pateikėme duomenis ministerijai, tiek Europos ligų ir prevencijos centro, tiek Pasaulio sveikatos organizacijos nuostatos dar nėra pakeistos, kad užtenka tik vienos dozės. Bet kaupiasi labai daug mokslinių duomenų, kad tikriausiai užtenka. Ir tik mažesnė dalis dar yra kažkokių abejonių. 

Pati asmeniškai irgi galvoju, kad užtenka. Bet kadangi tie duomenys nebuvo vienareikšmiški, kai darėme analizę ir pagrindinės institucijos savo nuostatos nebuvo pakeitusios, tai draugijos rekomendacija buvo tokia, kad kol kas palikti tas dvi dozes, nebent labai trūktų vakcinų ir panašiai. Bet, kaip minėjau, mane labiau įtikina tie moksliniai duomenys, kad užtenka vienos dozės ir tik laiko klausimas, kada galutinai susidėlios turima informacija“, – aiškino gydytoja infektologė.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimą svarstys premjerės ekspertų taryba

Tuo metu Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas dr. Marius Strioga portalui tv3.lt teigė, kaip tik pirmadienį Patariamoji ekspertų taryba prie Vyriausybės ketina aptarti šį klausimą.

„Greičiausiai, manau, tam bus pritarta, nes duomenų tam yra pakankamai. Yra tyrimai, kad net senukams virš 80 m., jei jie persirgę ir paskiepyti pirma ir antra doze, tai po antros dozės lyginant antikūnų kiekį, jų padidėja tik 6 proc.“ – sakė tarybos narys.

Jis teigė, kad tokiu atveju tikrai nėra tikslo švaistyti vakcinas. Kartu M. Strioga pažymėjo, kad tokią nuomonę palaikanti ir Lietuvos infektologų, Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tą patvirtino ir VU Gyvybės mokslų centro mokslininkė prof. Aurelija Žvirblienė priminusi, kad dėl šio klausimo realiai diskutuojama jau nuo kokio vasario mėnesio. 

„Ta mintis, kad persirgusius reikėtų skiepyti viena doze, buvo kelta ir Sveikatos ekspertų tarybos prie prezidentūros, ir SAM darbo grupėje, yra gautos ir mokslininkų išvados, kurias pateikė minėtosios draugijos. Iš tos išvados yra tokios, kad vienos dozės užtenka tiems, kurie persirgę, nes ji sukelia netgi stipresnį imuninį atsaką nei nepersirgusiems žmonėms dvi vakcinos dozės“, – sakė ji. 

Laikosi gamintojų nurodymų

Taigi nors dėl mokslinio pagrindimo abejonių nėra ir ta papildoma vakcinos dozė yra visiškai nereikalinga, imunologė konstatavo, kad vėl susiduriama su teisiniais niuansais.

REKLAMA

Kaip aiškino ir pati SAM, gamintojas nenumato tokios vakcinavimo schemos ir išimties persirgusiems asmenims.

„Taip, mes žinome ekspertų nuomones, stebime, kokius klinikinius tyrimus atlieka gamintojai, kokios naujienos šia tema pasiekia iš Europos vaistų agentūros, tačiau kol kas tokio sprendimo visuotinai priimta nėra ir vadovaujamės vaistų gamintojų instrukcija“, – sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Aistė Šuksta.

Kaip tikslino ji, gamintojas nenurodo, kad persirgusiuosius suvakcinavus viena vakcinos doze būtų pasiektas maksimalus imunitetas.

„Nė vienas gamintojas oficialiai nėra pasakęs, kad galėtų užtekti vienos dozės persirgusiems. Taip yra todėl, kad persirgusieji nebuvo įtraukiami į klinikinius tyrimus, jų atsitiktinai pateko labai nedaug. Todėl taip nebus, kad gamintojas oficialiai pasiūlytų tokią rekomendaciją“, – aiškino A. Žvirblienė.

REKLAMA

Bet ji pažymėjo, kad tikro pasaulio duomenys rodo, jog pasiskiepijus persirgusiems žmonėms ta viena dozė labai gerai sužadina imuninį atsaką:

„Yra dar prieš kelias dienas paskelbtų duomenų, kurie rodo, kad ir imuninės atminties ląstelių ryškiai padaugėja, ir ląstelinis atsakas yra stiprus – taigi visi imuninės sistemos elementai yra nepaprastai efektyviai sužadinami. Ir tai visiškai suprantama, nes tiek persirgimas, tiek vakcina sužadina imuninę sistemą.“

Specialistai konstatuoja, kad sprendimas persirgusiems numatyti tik vieną dozę iš esmės daugiau būtų politinis. Kaip priminė imunologė, pirmoji tokią taktiką pradėjusi taikyti Prancūziją, taip pat yra kitos Europos šalys viena po kitos priima tokius sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nenaudinga be reikalo žadinti imuninę sistemą

Pašnekovė pažymėjo, kad tai yra labai svarbus klausimas ne tik dėl racionalumo siekiant taupyti vakcinas, bet ir poveikio sveikatai niuansų.

„Pirmiausia turime galvoti apie savo sveikatą ir nėra naudinga be reikalo žadinti imuninės sistemos. Greičiausiai po kažkurio laiko, taip galvoja tiek gamintojai, tiek specialistai, ir taip reikės revakcinacijos, kaip ir būdavo prieš gripo sezoną, bet tai bus jau vėliau. 

Ir tada, jei bus galima pasitikrinti, kad žmogus jau nebeturi antikūnų, tai yra laikas revakcinacijai. Bet turiu aplinkui labai daug pavyzdžių, kai, pavyzdžiui, persirgta spalio mėnesį, o dabar prieš dvi savaites pasiskiepijus pirma doze antikūnų yra didžiuliai kiekiai – lygis aukštesnis, nei buvo po ligos. Tai eilinį kartą įrodo, kad imuninės atminties ląstelės yra sužadintos ir puikiai imunitetas suaktyvintas“, – aiškino A. Žvirblienė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų