• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgelbėti nesurenkamą valstybės biudžetą Vyriausybė tikisi apkarpydama daugiausia uždirbančių tarnautojų algas, sumažindama išlaidas investicijoms, transporto lengvatoms ir lėšas savivaldybėms. "Sodros" skylės bus kamšomos ligonių ir privačių pensinių fondų sąskaita.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar Vyriausybė nusprendė atsisakyti anksčiau suplanuotų 3,3 mlrd. litų biudžeto išlaidų. Ministrų kabineto patvirtintame patikslintame šių metų biudžeto projekte nuo investicinių programų numatoma nurėžti 540 mln. litų. Daugiau nei 300 mln. litų turėtų sumažėti savivaldybių finansavimas, o 180 mln. litų - darbo užmokesčio fondas. Apie 50 mln. litų norima atimti iš transporto lengvatoms skirtų lėšų. "Sodros" ir Sveikatos draudimo fondo biudžetus siekiama sumažinti 700 mln. litų.

REKLAMA

Paskutinį žodį dėl patikslinto valstybės biudžeto tars Seimas. Planuojama, kad jį Vyriausybės patobulintas finansinis dokumentas pasieks iki savaitės pabaigos. Mūšis dėl valstybės pinigų čia turėtų būti nelengvas. Kai kurie pagrindinių Seimo frakcijų atstovai baiminasi, kad Vyriausybės biudžetui mestas gelbėjimosi ratas gali virsti rąstu ir visiškai paskandinti lėtėjančią šalies ekonomiką.

REKLAMA
REKLAMA

Mažins ne visiems.

Vyriausybė nusprendė siūlyti Seimui bent 10 proc. mažinti darbo užmokesčio fondą. Daugiausia uždirbantiems valstybės tarnautojams, tarp jų - teisėjams ir politikams - siūloma nurėžti 12 proc. darbo užmokesčio.

Premjeras Andrius Kubilius patikino, kad algų mažinimas nepalies sunkiausiai besiverčiančių biudžetininkų: statutinių pareigūnų, socialinių ir kultūros darbuotojų. "Svarstant šį valstybės biudžeto pataisų paketą, darbo užmokesčio fondai yra mažinami visose ministerijose, kitose valstybinėse įstaigose, išskyrus darbo užmokesčio fondus statutiniams pareigūnams ir mokytojams", - aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau darbo užmokestis gali mažėti gydytojams. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas neatmetė galimybės, kad jų atlyginimai gali mažėti iki 6 procentų.

Pasak A.Kubiliaus, mažindamos darbo užmokesčio fondus institucijos pačios turi rasti būdų, kaip išsiversti su mažesniu finansavimu: išleisti darbuotojus nemokamų atostogų, atleisti dalį tarnautojų ar kt.



Sirgsime ir nemokamai

REKLAMA

Vyriausybė ketina sumažinti ir "Sodros" biudžetą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) ministrų kabinetui pateikė keletą pasiūlymų, kurie padėtų sutaupyti po kelis šimtus milijonų litų.

Pirmasis ketinimas skaudžiausiai atsilieptų pasiligojusiems darbuotojams. Vyriausybė pritarė SADM siūlymams nebemokėti ligos pašalpų už pirmąsias tris ligos dienas. Pagal siūlomą tvarką ligos pašalpą už ketvirtą ir penktą nedarbingumo dienas mokėtų darbdavys, o nuo šeštosios dienos - "Sodra". Šiuo metu už pirmąsias dvi ligos dienas moka darbdavys, vėliau - "Sodra".

REKLAMA

Jei šioms pataisoms pritars Seimas, naujoji tvarka turėtų įsigalioti nuo gegužės 1-osios ir per metus leistų sutaupyti apie 175 mln. litų.

Tuštesni pensijų fondai

Vyriausybė taip pat pritarė SADM siūlymui atgaline data - nuo šių metų pradžios - nuo 3 iki 2 proc. sumažinti įmokas privatiems pensijų fondams. Ministerijos skaičiavimais, patvirtinus naująją tvarką "Sodra" sutaupytų apie 220 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys tvirtina, kad privatūs pensijų fondai neįvykdė duotų įsipareigojimų, pavyzdžiui, investuoti į vertybinius popierius, sumažinti administravimo išlaidas, reklamuoti fondus.

SADM pasiūlė apriboti ir neišmokėtų senatvės bei invalidumo pensijų dirbusiems pensininkams mokėjimą. Tokias išmokas gauna žmonės, kurie po pensijos paskyrimo 2001-2002 metais nuolat arba atskirais laikotarpiais dirbo ir gavo didesnę nei įstatyme nustatytą algą. Dėl to jiems buvo mokama ne visa paskirta senatvės ar invalidumo pensija.

REKLAMA

Tokiai priemokai viršijus 100 litų, siūloma išmokėti 50 proc. jos sumos, tačiau ne daugiau kaip 830 litų. Likutis būtų išmokamas nuo 2010 metų birželio, nekeičiant grafiko. Jeigu priemokos suma yra ne didesnė kaip 100 litų, siūloma ir toliau mokėti ją visą.

REKLAMA

Nemalonu ir neišvengiama

Pagrindinės Seimo frakcijos skirtingai sutiko žinią apie biudžeto apkarpymą. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma LŽ sakė, kad finansavimo įvairioms sritims mažinimas - jautrus, tačiau neišvengiamas dalykas.

J.Razmos nuomone, atlyginimų mažinimas daugiausia uždirbantiems valstybės tarnautojams yra puikus solidarumo ženklas. Trumpinamas ligos pašalpų mokėjimo laikas, anot konservatoriaus, pasitarnaus kaip prevencinė priemonė "netikriems" ligoniams. "Išmokos dirbusiems pensininkams niekur nedings, tiesiog šiek tiek užsitęs jų išmokėjimo laikas. Manau, jog žmonės supras, kad sunkmečiu sudėtinga vykdyti pirminius įsipareigojimus", - vylėsi jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Liberalų sąjūdžio narys Kęstutis Glaveckas taip pat pabrėžė, kad valstybės lėšų apkarpymas yra būtinas, ypač mūsų šaliai siekiant įsilieti į euro zoną ar nusprendus ieškoti pagalbos Tarptautiniame valiutos fonde. K.Glaveckas vylėsi, kad investiciniams projektams Vyriausybės numatytas nurėžti lėšas kompensuos birželį verslą turinti pasiekti piniginė injekcija.

REKLAMA

Nuvils dar kartą

Seimo BFK pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius Vyriausybės pastangas subalansuoti biudžetą vertina neigiamai. Pasak jo, ekonomiškai sudėtingu laiku valdžiai derėtų gaivinti verslą ir stengtis išsaugoti kuo daugiau darbo vietų. "Biudžetas gali būti surenkamas tik jei bus darbo ir pajamų iš jo. Mažinant investicines programas nedarbas tik didės", - aiškino socialdemokratas.

REKLAMA

Valdančiąją koaliciją A.Butkevičius ragino pagalvoti ne tik apie šiandieną, bet ir rytojų. Anot jo, sumažinus biudžeto išlaidas investicinėms programoms laikinai pavyks pasiekti balansą, tačiau vos kvėpuojantis verslas gali greitai uždusti.

Seimo Darbo partijos frakcijos narė Loreta Graužinienė sutinka, kad biudžetą būtina tikslinti. Tačiau jai nepriimtini Vyriausybės pasirinkti būdai, kurie esą nuvils teisėtus gyventojų lūkesčius. L.Graužinienės nuomone, neteisinga, kad susirgę dirbantieji kelias dienas negautų pašalpos. "Juk žmonės šitas pašalpas užsidirbo. Nejaugi jie kalti, kad susirgo?" - stebėjosi ji.

Roberta TRACEVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų