„Alžyro apeliacinis teismas visam laikui panaikino visus kaltinimus, anksčiau pareikštus „Paysera LT“. Šis sprendimas įsigaliojo iš karto, todėl ankstesni kaltinimai nebeturi jokios teisinės įtakos bendrovės veiklai“, – trečiadienį pranešė „Paysera“.
„Šis sprendimas patvirtina mūsų teiginį, kad „Paysera LT“ visada veikė nepriekaištingai ir laikėsi aukščiausių ES/EEE (Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės – BNS) bei AML/KYC (pinigų plovimo prevencijos ir klientų pažinimo – BNS) standartų“, – pranešime teigė „Paysera LT“ vadovas Marijus Plančiūnas.
Tačiau, pasak „Payseros“, likusi bylos dalis, susijusi su JK registruota „Paysera Ltd.“, skambučių centrus valdančia įmone „Outsourcing Global Solutions“ (OGS) bei jų akcininku K. Noreika bus nagrinėjama Alžyro aukščiausiajame teisme.
„Paysera Ltd.“ pabrėžia, kad nėra susijusi su tiriamomis veikomis, ir tikisi visiško išteisinimo galutiniame sprendime“, – teigia „Paysera“.
Pranešė, kad užsiėmė nelegalia bankine veikla
Alžyro žiniasklaida pernai spalį pranešė, jog įmonė OGS, bendradarbiaudama su, kaip teigiama, leidimo Alžyre veikti neturinčia „Paysera“, užsiėmė nelegalia bankine veikla, o jai vadovavo K. Noreika.
Pasak Alžyro žiniasklaidos, šalies prokuratūra bylos dalyvius kaltino sukčiavimu, pinigų plovimu, taip pat įstatymų dėl valiutos ir kredito pažeidimais. Skelbta, kad procesas prasidėjo po to, kai buvo aptikti įtartini sandoriai, kuriuos atliko OGS, kuri vėliau kartu su „Paysera“ pradėjo nelegalią bankinę veiklą.
Anot žiniasklaidos, įtariama, kad OGS Alžyre veikė kaip neautorizuota finansų įstaiga, kuri naudojosi „Payseros“ paslaugomis pervesdama lėšas į užsienį be valdžios institucijų leidimo.
Milijoninės baudos ir laisvės atėmimas
Dėl to pernai rudenį Sidi Mchamedo teismas dviem OGS vadovams paskyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmes bei po 33 mln. Alžyro dinarų (šios dienos kursu – beveik 218,9 tūkst. eurų) baudas.
Tuo metu K. Noreikai, kuris Alžyro žiniasklaidoje buvo įvardytas kaip pagrindinis neteisėtos veiklos organizatorius, teismas skyrė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę, 66 mln. dinarų (437,8 tūkst. eurų) baudą, jam taip pat išduotas tarptautinis arešto orderis.
Pasak žiniasklaidos, kitiems neįvardytiems kaltinamiesiems skirtos nuo vienerių metų kalėjimo iki vienerių metų lygtinio laisvės atėmimo bausmės.
Be to, skelbiama, kad „Outsourcing Global Solutions“, JK registruotai „Paysera“ bei „Paysera LT“ skirtos po 133 mln. dinarų (882,3 tūkst. eurų) baudos.
Be to, nuteistieji Alžyro bankui turės grąžinti 300 tūkst. dinarų (beveik 2 tūkst. eurų), valstybės iždui – 200 tūkst. dinarų (1,3 tūkst. eurų). „Outsourcing Global Solutions“ turės sumokėti po 1 mln. dinarų (6,6 tūkst. eurų) abiem institucijoms, o „Paysera“ bei „Paysera LT“ – po 5 mln. dinarų (33,2 tūkst. eurų) bankui bei po 500 mln. dinarų (3,3 mln. eurų) – iždui.
Savo ruožtu, Alžyro teismo sprendimą apskundusi „Paysera“ šios šalies valdžią kaltino žmogaus teisių pažeidimais, šios šalies teismų praktiką lygino su Rusijos bei Baltarusijos, o patį teismo procesą vadino „spektakliu vidaus auditorijai“.
„Paysera“ tikino Alžyre dirbusi nuotoliu, neturėjusi šioje šalyje atstovybės, filialo bei nedisponavusi vietos valiuta, todėl veikti šalyje licencijos nereikėjo.
Tuo metu iš „Outsourcing Global Solutions“ įmonė teigė pirkusi skambučių centro paslaugas klientų aptarnavimui prancūzų, arabų ir anglų kalbomis visame pasaulyje, taip pat samdžiusi už administracinius bei mechaninius darbus atsakingus specialistus – šiai veiklai, anot „Payseros“ licencijos taip pat nereikėjo.
„Paysera“ teigė, kad nei ji, nei K. Noreika iš Lietuvos institucijų nėra gavę jokios oficialios informacijos apie arešto orderį.
K. Noreika yra JK registruotos „Paysera LTD“ direktorius, vienas „Paysera LT“ akcininkų bei įkūrėjų, anksčiau buvo jos valdybos narys.
Apribojimų bei sankcijų „Paysera“ anksčiau buvo sulaukusi ir Lietuvoje.
Lietuvos bankas (LB) 2022-ųjų kovą buvo laikinai įpareigojęs „Payserą“, kol bus baigtas pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių patikrinimas, neteikti paslaugų naujiems klientams – ne Europos ekonominėje erdvės (EEE) valstybių piliečiams ar gyventojams, išskyrus Ukrainos piliečius ar gyventojus.
Centrinis bankas 2020 ir 2022 metais įmonei taip pat buvo skyręs šimtatūkstantines baudas dėl padarytų ir vėliau neištaisytų pinigų plovimo prevencijos pažeidimų.
Praėjusią savaitę LB pranešė neleidęs finansinių technologijų įmonei „Paysera LT“ įsigyti elektroninių pinigų įstaigos „Finansinės paslaugos „Contis“.
Centrinis bankas teigė atsižvelgęs į tai, kad „Paysera LT“ nepateikė išsamios informacijos, būtinos įvertinti siūlomų įgijėjų – „Paysera LT“ – nepriekaištingą reputaciją, būsimus vadovus ir finansinį jų patikimumą, sandorio pinigų plovimo ar teroristų finansavimo riziką, taip pat informacijos, ar perkama įstaiga gebės laikytis riziką ribojančių reikalavimų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!