Naujienų portalo tv3.lt kalbinta 21-erių Jurgita (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) akcentavo, jog prieš savaitę, apie 17 val., važiavo namo ir buvo nemaloniai užkalbinta pavežėjo.
„Buvo dar šviesu, nebuvau nei apsvaigus, nei girta, paprastai apsirengus. Bet kokiu atveju negalima taip elgtis, bet visiškai nebuvo nieko, kas paskatintų vairuotojo tokius veiksmus“, – tikino mergina.
Ji prisimena, kad 35-40 metų vairuotojas kelionės metu stebėjo ją per veidrodėlį, retsykiais atsisukdamas.
„Kiti žmonės gal tiesiog mėgsta pasižiūrėti į savo keleivius, bet toks jausmas buvo, kad visą kelionę spoksojo“, – pažymėjo ji.
Ėmė klausti, ar turi vaikiną
Iš pradžių vyras ėmė merginą kalbinti rusų kalba, bet jai užsiminus, kad nesupranta, pokalbį mezgė angliškai. Jurgitai pokalbis nepasirodė nepriimtinas, kol vairuotojas klausinėjo, kodėl būdama lietuve ji nekalba rusiškai.
Tačiau pasimetė, kuomet vairuotojas paklausė jos amžiaus, bet į klausimą atsakė. O štai, šiek tiek patylėjus pasipylė ir klausimai apie vaikinus. Pirmiausia vyras klausė, ar Jurgita turi antrą pusę.
„Pasimečiau ir sutrikau, sakau: „Kodėl klausiat“. Sako: „Aš norėčiau būti tavo draugas“. Labai sutrikau, atsakiau jam, kad neieškau pažinčių“, – pasakojo „Bolt“ keleivė.
Klausė, kodėl nenori su juo draugauti
Atviravo, jog po šio klausimo vairuotojo žvilgsnis per veidrodėlį ir atsisukus buvo keistas ir kėlė pasišlykštėjimą. O ji, tuo tarpu, rašė savo draugėms pranešti apie tai, kas vyksta, nes jautėsi nesaugiai.
„Buvau įlindus į telefoną, parašiau draugėms, kad jeigu ką, esu „Bolt'e“, nes nežinojau, ar jis negali manęs kur nors nuvežti“, – tuo metu spėliojo Jurgita.
Ties tuo pokalbis nesibaigė, vyras ir toliau mėgino išsiaiškinti, koks merginos santykių statusas ir kvietė susitikti. Merginai atsisakyti teko kelis kartus.
„Klausė: „Kodėl aš tau nepatinku? Ar tikrai nenori susitikt?“ Aš net nežinojau, ką atsakyti, mačiau jį pirmą kartą. Tada atvežė į vietą ir pasakė, kad aš labai graži, o nuvažiuodamas dar mojavo man“, – prisiminusi, kad buvo šoko būsenoje, kalbėjo mergina.
Kreipėsi į įmonės klientų aptarnavimo komandą
Mergina į policiją nesikreipė, nes nežinojo, kaip reikėtų įrodyti, jog vairuotojas netinkamai elgėsi.
Tačiau po įvykio pranešė „Bolt“ klientų aptarnavimo komandą apie nemalonų pokalbį su vairuotojų. Sulaukė formalaus atsakymo, jog atvejis užregistruotas ir situacija sprendžiama.
Taip pat atsakyme pridurta, kad įmonės platformoje yra kitų šaunių vairuotojų, todėl neabejoja, kad ateityje kelionės bus sklandesnės.
Jurgitai paprašius informuoti, kai situacija bus išspręsta, patikino, jog to daryti neleidžia vidaus taisyklės.
Formalūs atsakymai nepadeda: pataria, kur kreiptis
Seksualinio smurto prevencijos organizacijos „Ribologija.lt“ bendraįkūrėja Rugilė Butkevičiūtė pabrėžė, kad patyrus seksualinį priekabiavimą iš pradžių vertėtų nepabijoti prastai įvertinti vairuotojo bei palikti neigiamą atsiliepimą.
Tačiau ji pamini, kad kreipiantis į bendrovių klientų aptarnavimą neretai sulaukiama formalių atsakymų, kurie moterų nenuramina.
„Girdėjau, kad praeitais metais merginai atrašė, jog apgailestauja, ir davė 10 proc. nuolaidą pavežimo paslaugoms. Ji tada ir klausė: „Ką man dabar su 10 proc. nuolaida daryti? Aš į automobilį bijau lipti“, – pateikė pavyzdį R. Butkevičiūtė.
Taip pat yra galimybė užpildyti pareiškimą apie seksualinį priekabiavimą policijai bei pateikti skundą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.
Moterims, kurios bijo kažkur kreiptis, siūlo parašyti arba paskambinti į Nacionalinį informacijos apie seksualinį smurtą centrą ir su specialiastais pabendrauti anonimiškai.
Pasak jos, ten moterys sulaukia emocinės paramos ir gali pasikalbėti apie tai, kur vertėtų kreiptis pagal individualią situaciją.
„Bolt“ turėdami pakankamai įrodymų nutraukia ryšius su vairuotoju
„Bolt“ pavėžėjimo paslaugų operacijų vadovas Laimonas Jakštys apgailestauja dėl nemalonios keleivės patirties. Teigė, jog Jurgitos situacija neatitinka įmonės kokybės ir saugumo standartų.
„Kiekvieną keleivį, susidūrusį su netinkamu vairuotojo elgesiu, raginame būtinai apie tai informuoti „Bolt“ klientų aptarnavimo specialistus. Į tokius pranešimus skubiai reaguoja speciali „Bolt“ Saugumo komanda.
Turėdami pakankamai informacijos dėl netinkamo vairuotojo elgesio blokuojame jo prieigą prie platformos laikinai arba visam laikui. Vairuotojai, su kuriais bendravimas nutrauktas dėl paslaugos kokybės arba saugumo, neturi galimybės registruotis iš naujo“, – atsakyme teigė L. Jakštys.
„Su saugumu susijusius atvejus tiriame ir imamės veiksmų pagal vidaus procedūras. Kadangi tai susiję su veiksmais kitos šalies atžvilgiu, tikslios tyrimo eigos ir veiksmų kitai šaliai neatskleidžiame.
Be to, visada esame pasirengę bendradarbiauti su policijos pareigūnais ir pateikti jiems visą reikalingą informaciją“, – patikina jis.
Tokių atvejų ne vienas: dėl jų moterys bijo sėsti į svetimus automobilius
R. Butkevičiūtė atkreipė dėmesį į kitus atvejus, susijusius su pavežėjais, dėl kurių moterys anonimiškai kreipiasi į organizaciją.
Pasak jos, pasitaiko atvejų, kuomet vairuotojas klausia, ar mergina gyvena su vaikinu, kur važiuoja. Taip pat siūlosi vežti trumpesniu keliu.
„Taksi vairuotojas, pavyzdžiui, stovėdamas prie raudonos šviesoforo šviesos ištiesė savo dešinę ranką ir lietė koją, pradėjo kalbinti. Tarkime, važiavo ne per ten, kur turėjo važiuoti, sustojo ir užrakino duris, kad negalėtų išlipti“, – vardijo ji.
Tokios patirtys, ekspertės teigimu, moterims dažnai palieka gilias psichologines traumas.
„Kada aš vėl galėsiu jaustis saugiai? Jau praėjo 3 mėnesiai, o aš vis dar pamačius taksi automobilį išsigąstu arba bijau į jį lipti“, – skaudžias pasekmes, kurias išgyvena moterys, po seksualinio priekabiavimo pabrėžė „Ribologija.lt“ bendraįkūrėja.
Moterys niekur nesikreipia: ekspertė skatina netylėti
R. Butkevičiūtė užsiminė, jog praėjusiais metais organizacija gavo 6 anonimines moterų istorijas apie pavežėjų netinkamą elgesį, šiemet jų tik 1. Tačiau, ekspertės manymu, skaičiai mažesni ne todėl, kad problema išsisprendė.
„Vyrauja toks požiūris: „Ai, gal nieko tokio baisaus čia nebuvo“. O kodėl jos taip galvoja? Todėl, kad visuomenėje irgi taip sakoma.
Idealus nusikaltimas, atrodo, turėtų būti, kai nuveža į mišką, už plaukų ištempia ir išprievartauja. Tai, jeigu mes tokią istoriją gauname, tada visuomenė jau sako: „O varge, čia yra žiauru, mes turime kažką daryti“, – atkreipė dėmesį į visuomenės požiūri ji.
Tačiau su seksualiniu priekabiavimu, R. Butkevičiūtės vertinimu, moterys susiduria dažnai, tik nebūna tikros dėl to, ką patyrė, arba bijo, kad sau pakenks, todėl niekur nesikreipia.
„Jeigu mergina jaučia, kad vairuotojas bendrauja ne taip, kaip turėtų bendrauti, reiškia, taip ir yra, ta patirtis reali ir vertinga“, – patikino „Ribologija.lt“ bendraįkūrėja.
Policija: su „Bolt“ susijusių nusižengimų per 2 tūkst.
Policijos komunikacijos skyrius patikino, jog policijos įvykių registre yra virš 2 200 įvykių, kur minimas „Bolt“.
„Tačiau tarp šių pranešimų tikrai yra ir Bolt maisto išvežėjų. Todėl tiksliai parašyti, kiek buvo atvejų dėl netinkamo „Bolt“ pavežėjų vairuotojų elgesio, negalime“, – patikslino.
Taip pat skatina 112 skambinti kiekvienu atveju, kai vairuotojas netinkamai elgiasi.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!