Pareigūno pranešimas Bakui: VSD rinko informaciją apie Nausėdos aplinką, Ušacką VSD griežtai neigia pranešimą

Aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės nurodymu 2018-2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką, rodo BNS gauti duomenys.

Informaciją apie tai pareigūnas 2019 metų balandį pateikė tuometiniam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui. Informaciją taip pat yra gavę generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

Informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno tapatybė jo paties prašymu nėra atskleista. Dokumentai rodo, kad jam gali būti suteiktas pranešėjo statusas.

Pranešėjas yra pateikęs informaciją apie tris epizodus. Jis teigė, kad informacija buvo renkama apie G. Nausėdos aplinkoje rinkimų kampanijos metu buvusius politikos, verslo ir kultūros žmones, įskaitant dabartinius G. Nausėdos komandos narius.

Iki šiol šio rašto turinio teisėsauga ir VSD nėra komentavę. 

Seimo narys V. Bakas vasario mėnesį paprašė Seimo valdybos inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“. Valdyba tyrimą inicijuoti atsisakė. 

Tirta G. Nausėdos komanda?

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

Anot pranešėjo, jam buvo nurodyta asmenis patikrinti VSD duomenų bazėse ir surinktą informaciją asmeniškai perduoti VSD direktoriui Dariui Jauniškiui. 

Sąraše be kitų yra G. Nausėdos štabo vadovė, dabartinė Prezidentūros kanclerė Algė Budrytė, politologai Linas Kojala ir Mindaugas Jurkynas, kompozitorius Giedrius Kuprevičius, režisierius Arūnas Matelis, muzikantas Jurgis Didžiulis, verslininkas ir politikas Aivaras Abromavičius, filosofai Vytautas Rubavičius ir Mindaugas Kubilius, verslininkai Ilja Laursas ir Vladas Lašas.

REKLAMA

Į kitą sąrašą įtraukta per 40 verslininkų, tarp jų – įmonių grupės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas Dainius Dundulis, „Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa, „Grigeo“ savininkas Gintautas Pangonis, „KG Group“ valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys.

Anot pareigūno, R. Bridikis nurodė, kad tai „itin slaptas pavedimas“, o po kelių dienų surinkta informacija buvo pateikta D. Jauniškiui.

„Direktorius pokalbio pabaigoje man pasakė, kad jis pateiktos informacijos pilnoje apimtyje „Jam“ nepasakos, o tik įvardins asmenis, kurie yra blogi“, – rašoma kreipimesi, neįvardijant pavardžių. 

Sąraše – ir dabartiniai Prezidentūros darbuotojai

Pasak pranešėjo, per kitą epizodą 2019 metų sausį R. Bridikis jį informavo apie direktoriaus D. Jauniškio užduotį surinkti informaciją apie kandidato į prezidentus G. Nausėdos komandos narius.

Anot pareigūno, kiti žvalgybos pareigūnai patvirtino, kad surinkta informacija buvo perduota D. Jauniškiui ir R. Bridikiui. 

Sąraše nurodoma daugiau kaip 60 pavardžių. Tarp jų yra prezidento dabartiniai vyriausieji patarėjai Povilas Mačiulis ir Aistis Zabarauskas.

Sąraše taip pat yra rinkimų kampanijos metu G. Nausėdos aplinkoje buvę aktorius Juozas Budraitis, žurnalistas Vytaras Radzevičius, teisininkas Tomas Davulis, Seimo narys Valerijus Simulikas, buvęs krepšinininkas, verslininkas ir politikas Tomas Pačėsas.

G. Nausėda apie kandidatavimą prezidento rinkimuose oficialiai paskelbė 2018 metų rugsėjį. Savo rinkimų štabą jis pristatė 2019 metų vasarį.

G. Nausėda 2019 metų gegužės mėnesį laimėjo prezidento rinkimus. Jis prezidento pareigas pradėjo eiti liepą.

V. Ušacko ryšiai

Rašte nurodoma, kad vadovybės nurodymu VSD taip pat rinko informaciją apie buvusį diplomatą Vygaudą Ušacką, dalyvavusį konservatorių partijos atrankoje dėl kandidato prezidento rinkimuose.

REKLAMA

Anot pranešėjo, 2018 metų rugsėjį per pokalbį R. Bridikis nurodė, kad „reikia paremti“ V. Ušacko politinį oponentą, Seimo narį Žygimantą Pavilionį „informacija, kuri įrodytų, kad V. Ušackas yra prorusiškas“.

Pareiškėjas teigia pasakęs, kad tokios informacijos departamentas neturi, o tada, pasak jo, R. Bridikis nurodė atlikti viešą paiešką kitam pareigūnui. Rašte teigiama, kad viešai rasta informacija buvo perduota VSD direktoriui. 

Pagal raštą, šis pokalbis įvyko tą pačią dieną, kai Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų priežiūros komitetas rinkose svarstyti Ž. Pavilionio pasisakymus apie V. Ušacką. Tuo metu Ž. Pavilionis jau buvo paskelbęs, kad atsisako dalyvauti pirminiuose partijos rinkimuose. 

V. Ušackas dalyvavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirminiuose rinkimuose, bet 2018 metų lapkritį juos pralaimėjo Ingridai Šimonytei.

Pareigūnas įžvelgia pažeidimus

Pareiškėjas teigia manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus.

Teisėsauga yra atsisakiusi komentuoti, ar dėl pateiktos informacijos buvo pradėtas koks nors tyrimas.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis yra informavęs, kad remiantis Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatomis prokuratūra yra priėmusi „atitinkamą šiame įstatyme numatytą sprendimą“, o ištirti aplinkybes pavesta STT. Žurnalistams E. Pašilis yra sakęs, kad negali nei patvirtinti, nei paneigti, kad šiuo atveju yra suteiktas pranešėjo statusas.

STT direktorius Žydrūnas Bartkus yra nurodęs, jog tarnyba negavo ir nesurinko duomenų, kurie būtų pagrindu spręsti klausimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

V. Bakas praėjusį mėnesį kreipėsi į Seimo valdybą siūlydamas atlikti parlamentinį tyrimą. Buvęs NSGK vadovas aiškino, dar praėjusių metų pradžioje kreipęsis į teisėsaugą, tačiau aiškių atsakymų apie priimtus sprendimus negavęs.

REKLAMA

Seimo valdyba praėjusią savaitę nusprendė neinicijuoti parlamentinio tyrimo, remdamasi Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto rekomendacija. Išklausius teisėsaugos vadovų informacijos, komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas paskelbė, kad pranešimas dėl galimai neteisėtai rinktos informacijos nepasitvirtino, „nusikaltimo greičiausiai nebuvo“. 

V. Bakas aiškino, kad valdybos sprendimas nepradėti tyrimo nepagrįstas, nes NSGK jokio sprendimo dėl tyrimo taip pat nepriėmė, o apsiribojo generalinio prokuroro ir STT vadovo pateiktos informacijos išklausymu. 

G. Nausėda vasario 26-ąją žurnalistams sakė, kad buvo susitikęs su generaliniu prokuroru ir STT direktoriumi bei „išsiaiškino situaciją iš esmės“. Vasario 26-ąją šalies vadovas sakė manantis, kad valdyba priėmė teisingą sprendimą neinicijuoti parlamentinio tyrimo.

BNS pateikia dalį įvardytų viešų asmenų, apie kuriuos, pranešėjo teigimu, VSD buvo renkama informacija, sąrašą:

Mindaugas Kuklierius – Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje

Povilas Mačiulis – prezidento vyriausiasis patarėjas vidaus politikos grupės vadovas

Ilja Laursas – verslininkas ir investuotojas

Linas Slušnys – vaikų ir paauglių psichiatras

Juozas Budraitis – aktorius ir diplomatas

Vytaras Radzevičius – žurnalistas ir keliautojas

Robertas Badaras – žinomas gydytojas toksikologas

Janina Čeludkienė – kardiologė

Dovilė Filimanavičiūtė – reklamos specialistė, socialinė aktyvistė

Gerda Gintautė – prezidento Aplinkos ir infrastruktūros grupės konsultantė

Ieva Ulčickaitė – prezidento kabineto vyriausioji patarėja

Lina Svidinskaitė – ekonominės ir socialinės politikos grupės patarėja

Algė Budrytė – Prezidentūros kanclerė

Andrius Nikitinas – Lietuvos verslo konfederacijos direktorius

Andrius Kaluginas – žinomas psichologas

Tomas Pačėsas - buvęs krepšininkas, treneris, verslinininkas, Alytaus savivaldybės tarybos narys

Valerijus Simulikas – Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys

Mindaugas Tarnauskas – Šakių rajono savivaldybės tarybos narys

Mindaugas Kubilius – filosofas

Mindaugas Jurkynas – politologas

Tomas Davulis – teisininkas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas

Petras Mendeika – režisierius

Teodoras Medaiskis – ekonomistas

Ferdinandas Vaitiekūnas - fizikas, habilituotas mokslų daktaras

Faustas Latėnas – kompozitorius

Aistis Zabarauskas – prezidento komunikacijos grupės vadovas

Inga Grubliauskienė – džiazo festivalių organizatorė, Klaipėdos mero sutuoktinė

Mindaugas Bernotas – Joniškio rajono savivaldybės tarybos narys

Aivaras Abromavičius – buvęs Ukrainos ekonomikos ministras

Giedrius Kuprevičius – kompozitorius

Saulius Jurkevičius – Vilnius licėjaus vadovas

Linas Kojala – Rytų Europos studijų centro vadovas

Jurgis Didžiulis – muzikantas, atlikėjas

Vytautas Rubavičius – filosofas, kultūros kritikas, poetas

Beata Nicholson – laidų vedėja, žurnalistė

Vladas Lašas – verslininkas, visuomenės veikėjas

Zita Kelmickaitė – etnomuzikologė, laidų vedėja

Mantas Katinas – „Investuok Lietuvoje“ vadovas

Paulius Tamulionis – viešųjų ryšių bendrovės „Idea prima“ vadovas.

VSD griežtai neigia pranešimą, kad rinko informaciją rinkimų kampanijos metu

Valstybės saugumo departamentas (VSD) trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

REKLAMA

„Griežtai paneigiame žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. VSD tikrai nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis“, – BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė.

„Visa VSD veikla yra griežtai reglamentuota ir vykdoma pagal galiojančius įstatymus. Rinkimų metu VSD turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui“, – pridūrė ji.

A. Katkuvienė taip pat atkreipė dėmesį, kad šią informaciją tikrino teisėsauga ir nusikaltimo neįžvelgė.

„Neabejojame, kad STT ir prokuratūra įvertino šią informaciją, ji buvo paneigta“, – sakė VSD atstovė.

Gaižauskas teigia pirmą kartą matantis V. Bako pateiktą informaciją

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas sako pirmą kartą matantis Vytauto Bako pateiktą informaciją apie Valstybės saugumo departamento (VSD) galimai rinktą medžiagą apie Gitano Nausėdos aplinką, diplomatą Vygaudą Ušacką.

„Aš galiu pasakyt, tai, ką perskaičiau, pirmą sykį matau. Bet aš, kiek supratau pagal vizas, kurios uždėtos, kad tai ta pati informacija, apie kurią pateikė STT ir Generalinė prokuratūra, kad nei nusikaltimo, nei užsakymų nebuvo“, – BNS trečiadienį sakė D. Gaižauskas.

Komiteto vadovas teigė nekomentuosiantis turinio, kokią informaciją uždarame posėdyje anksčiau komitetui pateikė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra, tik pažymėjo, kad teisėsauga pateiktą medžiagą tyrė dešimt mėnesių, ir „nei nusikaltimo, nei susidomėjimo, nei užsakymo nenustatė“.

„Man nekyla abejonių jokių, kad ta visa informacija buvo patikrinta laikantis visų įstatyminių normų“, – pažymėjo D. Gaižauskas.

Valstybės saugumo departamentas trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

Su pateikta informacija susipažinęs D. Gaižauskas kelia klausimą, ar ją paviešinęs V. Bakas nepažeidė Pranešėjų apsaugos įstatymo. NSGK vadovas teigia, kad medžiagą paskelbęs V. Bakas prisiima visą atsakomybę, ar nesukėlė grėsmės pranešėjui.

REKLAMA

„Kyla klausimas, ar šitokiu savo elgesiu V. Bakas nepadarė  pažeidimo, nes jis išdalino informaciją Seimo nariams, kiek aš suprantu, jis žinojo, kad pranešėjui suteiktas Pranešėjo apsaugos įstatymo nuostatomis pranešėjo statusas. Ar nepažeistas Pranešėjų apsaugos įstatymas, turės vertinti greičiausiai Generalinė prokuratūra“, – teigė komiteto vadovas.

D. Gaižauskas teigė, kad medžiagą komitetui V. Bakas pateikė trečiadienio rytą. 

„V. Bakas atnešė papkę su kažkokiais dokumentais, sekretoriatas užregistravo ir padalins visiems komiteto nariams. Aš jau pasiėmiau, perskaičiau, matau, kad tai buvo dokumentas, 2019 metų balandžio 25 dienos rašytas Seimo NSGK pirmininkui V. Bakui. Komitetas nieko apie tai nežinojo“, – sakė komiteto vadovas.

D. Gaižauskas patvirtino trečiadienį popiet dėl galimai pažeisto Pranešėjų apsaugos įstatymo susitinkantis su Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovais.

Seimo NSGK narys konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad V. Bako pateiktą informaciją komentuoti sunku, nes jis jos anksčiau posėdžiuose nepristatė. 

„Kaip suprantu iš generalinio prokuroro paaiškinimo, teisinis vertinimas jau buvo atliktas ir informacija nepasitvirtino“, – BNS perduotame komentare teigia Landsbergis.

Komiteto narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė sako, jog šiuo metu sunku spręsti dėl paviešintos informacijos tikrumo, todėl kreipsis į STT ir prokuratūrą prašydama atsakyti, ką konkrečiai jie atrado tikrindami gautą medžiagą.

„Kyla keli klausimai, ar iš tiesų taip yra, kaip nurodyta rašte, nes tai kažkokio asmens kreipimasis ir jo situacijos matymo išsakymas. Teisėsaugos institucijos tikrino pateiktą informaciją ir komitetui pasakė, kad nenustatyta galima nusikaltimo sudėtis“, – BNS sakė D. Šakalienė.

„Jei iš tiesų yra taip, kaip parašyta, kyla klausimas dėl tos patikros teisėtumo, nes iš to rašto nėra iki galo aišku, kas yra iniciatorius tos patikros, pavyzdžiui, kandidatai į prezidentus neturi tokios teisės prašyti, kad kažkas būtų tikrinamas, bet šiuo atveju galima tik spėlioti, nes iš šio rašo, kieno iniciatyva buvo vykdoma patikra, tikrai nėra aišku“, – teigė parlamentarė.

REKLAMA

Pavilionis sako jokių duomenų apie Ušacką iš VSD negavęs

Seimo narys konservatorius Žygimantas Pavilionis sako negavęs iš Valstybės saugumo departamento (VSD) jokių duomenų apie diplomatą Vygautą Ušacką.

„Nežinau, tikrai nepasiekė (informacija apie V. Ušacką - red.)“, – BNS trečiadienį sakė politikas.

Tai Ž. Pavilionis sakė komentuodamas aukšto rango žvalgybos pareigūno pranešimą, kad VSD rinko duomenis apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir V. Ušacką.

Konservatorius, anksčiau kritiškai pasisakęs apie partijos atrankoje į kandidatus prezidento rinkimuose dalyvavusį V. Ušacką, teigė iš VSD jokios informacijos apie jį negavęs.

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

Rašte nurodoma, kad vadovybės nurodymu VSD rinko informaciją apie buvusį diplomatą V. Ušacką, dalyvavusį konservatorių partijos atrankoje dėl kandidato prezidento rinkimuose.

„Net nepažįstu tokio žmogaus“, – paklaustas, ar yra bendravęs su R. Bridikiu, sakė Ž. Pavilionis.

„Net nežinau, net nemanau, kad buvau sutikęs asmeniškai. Paprastai aš atsimenu vardus, pavardes“, – pridūrė jis.

Ž. Pavilionis teigė šiuo metu esantis Moldovoje ir negalintis ilgai kalbėti, bet kelis kartus paneigė bendravęs su VSD atstovais apie V. Ušacką ar apskritai pažįstantis R. Bridikį.

Anot pranešėjo, 2018 metų rugsėjį per pokalbį R. Bridikis nurodė, kad „reikia paremti“ V. Ušacko politinį oponentą, Seimo narį Žygimantą Pavilionį „informacija, kuri įrodytų, kad V. Ušackas yra prorusiškas“.

Pagal raštą, šis pokalbis įvyko tą pačią dieną, kai Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų priežiūros komitetas rinkose svarstyti Ž. Pavilionio pasisakymus apie V. Ušacką. Tuo metu Ž. Pavilionis jau buvo paskelbęs, kad atsisako dalyvauti pirminiuose partijos rinkimuose. 

REKLAMA

Ž. Pavilionis sako, kad jo kritiški pasisakymai apie V. Ušacką buvo politinis vertinimas, paremtas asmenine patirtimi, o ne gauta informacija iš VSD.

„Tai buvo mano politinis vertinimas ir mano patirtis darbo su juo kaip diplomato, kaip politiko, bet aš tikrai nesirėmiau jokiais VSD duomenimis“, – sakė jis.

„Ne, tikrai ne. Būtų įdomu, jeigu gaučiau, bet tikrai ne“, – paklaustas, ar yra gavęs kokios nors neoficialios informacijos iš VSD, sakė Ž. Pavilionis.

Su V. Ušacku BNS kol kas nepavyko susisiekti.


Rašyti komentarą...
R
Rokas
2020-03-04 10:12:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu gerai papurcius visa ta liberalu, konservatoriu sutve, tai butu, kaip su Grigeo vamzdziu. Pamazgos pasipiltu is visu galu : prezidenturos, teisesaugos, vyriausybes, verslininku, parsidavusiu zurnalistu....Tai butu amziaus byla Lietuvoje ir pasaulyje.
Bet, kadangi soka tas, kas muzika uzsako, tai nieko ir neivyks.
Juokais pagalvojau, o gal sita parada uzsake konsevatoriai? Vis dar neatleisdami uz simonytes pralaimejima. Nors jie abu labu toki. Juk duodama suprasti, kad nauseda ir jo patarejai kvaileliai. Tai daznai akcentuoja grybauskaite ir jos svita Lrt.
Viena aisku, kad libkonservai dabar darys viska, ko tikrai dar nematem, kad tik jie laimetu dauguma. Stai toki musu "patriotai". Zodzio geda per mazai.
Atsakyti
-2

V
Va
2020-03-04 09:16:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Neaiškūs ,nešvarūs reikalai LR saugumo sistemoj.
Atsakyti
-2

r
rezginys
2020-03-04 09:33:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Apie kokios salies tarnyba kalbama?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų