REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet Lietuvoje po skyrybų su vienu iš tėvų gyventi lieka daugiau nei 6 tūkst. vaikų. Vienišos mamos arba tėčio pečius užgulusi atsakomybės našta gali dar ir kaip prislėgti. Kartais vienišų tėvų palydovai yra finansiniai sunkumai, būsto trūkumas, nedarbas ar netgi skurdas. Negana to, į vienišus tėvus Lietuvoje vis dar žiūrima „kreivai“ – vyrauja stigma, kad neva asmuo pats kaltas, nes liko vienas auginti vaikų.

Kasmet Lietuvoje po skyrybų su vienu iš tėvų gyventi lieka daugiau nei 6 tūkst. vaikų. Vienišos mamos arba tėčio pečius užgulusi atsakomybės našta gali dar ir kaip prislėgti. Kartais vienišų tėvų palydovai yra finansiniai sunkumai, būsto trūkumas, nedarbas ar netgi skurdas. Negana to, į vienišus tėvus Lietuvoje vis dar žiūrima „kreivai“ – vyrauja stigma, kad neva asmuo pats kaltas, nes liko vienas auginti vaikų.

REKLAMA

Moterų informacijos centro programų vadovė Rugilė Butkevičiūtė naujienų portalui tv3.lt sutiko papasakoti su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria vienišos mamos. 

Anot jos, visuomenės požiūris ir vienišų mamų smerkimas – vienas iš  didžiausių negandų su kuriomis moterys susiduria. R. Butkevičiūtė sako, kad visuomenė mamas kaltina dėl prasto vaiko auklėjimo, o patys vaikai dažniausiai idealizuoja tėvą, kurį rečiau mato ar nepalaiko artimo ryšio. 

REKLAMA
REKLAMA

„Pradėkime nuo visuomenės požiūrio keitimo, nes visuomenės požiūris yra toks, kad dėl daugelio dalykų yra kaltinamos mamos. Dažnai vienišoms mamoms yra prikišama, kad vaikas netūrėjo tėvo pavyzdžio, tokios ir tokios klaidos buvo padarytos, plius moteriai ir taip yra daug diskriminacijos vien už tai, kad ji yra moteris. Ji visa tai susirenka: ir iš vaikų dažnai, kad visas įmanoma klaidas padarei.

REKLAMA

Nedažnai būna taip, kad vaikai idealizuoja tą kitą tėvą, kuris galbūt išėjo, neaugino, nes daug laiko su juo neleido, o dėl visko būna kalta mama faktiškai. O visuomenės požiūris irgi yra toks į mamas apskritai, kad tu čia kažką blogai darai, žiūrėk vaikas neprižiūrėtas, išteptas, blogai elgiasi, o jeigu esi vieniša mama tai dar daugiau susirenki to. 

Požiūris į vienišas mamas, visuomenės yra, sakyčiau, neigiamas. Apskritai moterys, kurios gyvena be partnerio yra požiūris labiau toks, kad „kažkas nepavyko, nesugebėjo išsaugoti santuokos arba santykių, net dėl vaikų negalėjai pasistengti“. 

REKLAMA
REKLAMA

Tai yra uždedamos vienišoms mamos tokios etiketės, todėl labai sunku tokioje kaltinančioje aplinkoje arba mažiau palaikančioje visuomenėje gyventi, kur yra praktiškai vien reikalavimai“, – vardija ji. 

R. Butkevičiūtė: „Dirbi, kaip vienas žmogus, bet turi uždirbti už du”

Moterų informacijos centro programų vadovė kalbėjo ir apie kitą monetos pusę – negana to, kad visuomenė, vienišoms mamoms, linkusi atsukti nugaras, jos susiduria ir su finansiniais sunkumais. 

Moterys auginančios vaikus dažnai įsiskolina artimiems, draugams ar kaimynams. Sunku gauti ir paskolą. Kitos moterys negauna paramos vaikui iš antros pusės, į tai tenka įsitraukti ir teisinėms struktūroms. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vienas iš didžiausių sunkumų, su kuriuo susiduria vienišos mamos, yra finansiniai sunkumai. Iš principo, tu dirbi, kaip vienas žmogus, bet turi uždirbti už du. 

Ilgus metus konsultuodavau nuo smurto nukentėjusias moteris, kurioms atsisako mokėti už išlaikymą, tada prasideda teisiniai procesai arba teismas priteisia, bet vyras iš tikrųjų uždirba žymiai didesnes sumas, bet slepia mokesčius, savo pajamas. 

Vėlgi, tas išlaikymas gaunasi labai mažiukas, tu susiduri su finansiniais sunkumais, nes iš principo, tai dažnai būna vieno žmogaus pajamos ir tada tai reiškia, kad tu turi kažko atsisakyti arba kažko negali net vaikui duoti per daug, arba vaikui gali, bet pats sau atsisakai. 

REKLAMA

Būna su tais pačiais sunkumais, kartais įsiskolinimų. Yra vienišų mamų, kurios kartas nuo karto turi iš kaimynų pasiskolinti. Tas nuolatinis skolinimasis nėra malonus dalykas, norėtum pati galėti uždirbti“, – pasakojo R. Butkevičiūtė.

Vienišos mamos netenka darbų ir negali įgyti išsilavinimo  

Pasak R. Butkevičiūtės, vienišoms mamoms sunkumai atsiranda ir darbo rinkoje, darbdaviai nenori vienišų motinų. Ji priduria, kad darbo rinkoje atsiradusi nauja stigma, kad vaikui sergant vieniša mama neis į darbą, neleidžia moterims įsitvirtinti. Taip pat problematika atsispindi ir mokslo sferoje – vienišoms mamoms kur kas sunkiau įgyti išsilavinimą. 

REKLAMA

„Per darbo pokalbį klausiama „kada tu norėsi turėti vaikų?“, – pasakojo R. Butkevičiūtė.

„Atsiranda iššūkiu ir darbo rinkoje. Apskritai moterims darbo rinkoje yra iki šiol, net ir labai didelėse įmonėse, per darbo pokalbį klausiama „kada tu norėsi turėti vaikų?“. O jeigu tu turi vaikų ir dar pasakai, kad viena augini juos – tada susiduriama su labai didele stigma, kad nedirbsi, kai vaikas sirgs. Taip pat vienišos mamos susiduria su pervargimu ir perdegimu, ne veltui yra posakis, kad reikia kaimo užauginti vaiką.

Iššūkiai ne tik darbo rinkoje, bet ir moksle, – kaip tau normaliai pasibaigti mokslus? Pavyzdžiui tu į Martyno Mažvydo biblioteką nesivesi turbūt dvimečio vaiko, kuris ten per visas lentynas pereis ir knygas išmes. Tai kaip tuos mokslus baigti ir baigiamąjį darbą parašyti?“, – teigia R. Butkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Butkevičiūtė: „Tu esi tik vienas, niekas už tave neduos“

Moterų informacijos centro programų vadovė prakalbo ir apie valstybės pagalbą, anot jos – situacijos tai nekeičia. Vienišos mamos negauna paskolos įsigyti butui, o to priežastis – per mažos vieno asmens pajamos.

„Mes turime valstybės pagalbą įsigyti būstą, nes yra absoliučiai neįmanoma būsto nusipirkti. Įsivaizduokite, jeigu du žmonės dabar dirba ir bankuose paskolų negauna, ką kalbėti, kai tu viena ateini, tiesiog negausi paskolos, o jeigu tu dar dirbi su individualia veikla ar turi kažkokį savo mažą verslą, vėlgi tu negausi paskolos. 

Tu esi tik vienas, niekas už tave neduos ir tavo tik vieno žmogaus pajamos. 

Arba jeigu tu gali nusipirkti, tai greičiausiai, galėsi nusipirkti prastesnės kokybės, mažesnį butą, nes tavo pajamų vienos neužteks lyginant su dviejų žmonių. Valstybės pagalba įsigyjant būstą, manau, būtų labai reikalinga ir taip pat nuomojantis būstą“, – kalbėjo ji. 

REKLAMA

Vienišos mamos gali susidurti su psichinės sveikatos problemomis

Pasak moterų informacijos centro programų vadovės R. Butkevičiūtės, problemos su kuriomis susiduria mamos, nėra vien finansinės. Joms trūksta socialinio gyvenimo ir palaikymo. R. Butkevičiūtė prideda, kad vienišos mamos dažnai neturi palaikymo, su kuo pasitarti ar laiko atsipūsti nuo įtampos.  

„Be finansų, vienas iš svarbiausių dalykų yra tas ilgalaikis nuovargis, perdegimas ir psichinė sveikata, nes tikrai, yra labai daug problemų. Jeigu susiduria su psichikos sveikatos problemomis, tuomet reikia laiko eiti pas specialistus, reikia laiko, jeigu nori spręsti dalykus ar gauti pagalbą, o to laiko nėra. 

REKLAMA

Todėl man atrodo, kad yra labai svarbu kurti erdves, kur vienišos mamos galėtų pabūti su savimi, pabūti su kitomis, spręsti dalykus ir gauti to kokybiško laiko sau“, – teigia ji.

Atvėrė širdį: „Ji sukosi, kaip voverė tam, kad mes su sese viską turėtume“

R. Butkevičiūtė prisimena ir savo vaikystę, su naujienų portalu tv3.lt pasidalino savo prisiminimais ir mamos stiprybe. 

„Kai prisimenu, kaip mama mus su sese augino, kiek ji turėjo iššūkių, kiek ji turėjo dirbti, kaip ji turėjo skolas mokėti už butą, už komunalinius mokesčius, tartis su antstoliais ir panašiai. 

Aš nežinau, kiek ji valandų turėjo paroje, bet toks jausmas, kad buvo ne dvidešimt keturios, tiesiog, ji sukosi, kaip voverė tam, kad mes su sese viską turėtume – išsilavinimą ir panašiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žiūrint į ją, galvoju dėl tos paramos ir izoliacijos, nes vienintelis žmogus, su kuo gali pasitarti, yra vaikas. Tai jeigu jam 4-5 metai, tai tau pačiai reikia patarimų. Todėl manau, kad tos saugios erdvės yra galimybė atsipūsti, pakvėpuoti yra labai svarbu“, – kalbėjo ji.

Kaip padėti vienišai mamai?

R. Butkevičiūtė sako, kad vienišos mamos susiduria ne tik su finansiniais sunkumai, joms trūksta socialinio gyvenimo ir paprasčiausios pagalbos. Jos teigimu reikia mažinti stigmų vyravimą visuomenėje ir nebijoti ištiesti pagalbos ranką vienišai mamai.

„Aš gal tokiais blokais skirčiau, – padėt finansiniais klausimais ir mes čia neprašome čia kažkokių vienišos mamos pašalpų. Iš esmės, mes kalbame apie tokias kompleksines valstybės priemones, kurios darytų poveikį vienišoms mamos darbo rinkoje, diskriminacijos mažinimas.

Apskritai, lyčių lygybės klausimo kėlimas, stigmų mažinimas visuomenėje. Vienišų mamų problemų matomumas: kokios yra problemos su kuriomis susiduria, ką man daryti, jeigu mano kaimynė yra vieniša mama, jeigu matau, kad jai yra suku, nežinau, kaip padėti, nežinau, kokios tos problemos yra?“, – sako ji.

Geras jūsų komentaras ir teisingas. Viena auginau du sūnus, nes biologinis jų tėvas pasakė - "nei tu, nei vaikai man nereikalingi". Verkiau, kai berniukai nematė. Po to susiėmiau save į rankas ir gyvenau toliau su sūnais. Buvo gal daugiau liūdna, bet ne sunku. Baigė mokyklas, universitetus, auga anūkai/ės. Mano gyvenimas truputį praėjo pro šalį, bet turiu kuo džiaugtis. Viskas, daug maž, priklauso nuo moters ir jos charakterio.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų