Nors orai kol kas nelepina, kurortinį sezoną atidariusios Palangos pajūryje nuo šiandien budi gelbėtojai. Pramogautojų saugumą vandenyje visą parą užtikrins po tris centrinėje gelbėjimo stotyje besidarbuojančius profesionalus. Nuo birželio jų skaičius gerokai išaugs – 24 kilometrų paplūdimio atkarpoje įrengtuose vienuolikoje postų nuolat dirbs 24 gelbėtojai.
Paplūdimyje budintys vyrai tamsiu paros metu naudosis naktinio matymo žiūronais. Jie visą parą bus aprūpinti ir reikiama technika – turės 4 keturračius motociklus, 2 visureigius, 7 vandens motociklus bei 2 motorinius laivus.
Gyventojų bei svečių saugumu paplūdimyje jau penktus metus rūpinasi Palangos Vandens motociklų klubas. Praėjusią vasarą gelbėtojų prižiūrimuose Palangos paplūdimiuose išgelbėta maždaug 70 neatsargių pramogautojų, nenuskendo nė vienas žmogus. Vieno vyro gyvybė nusinešta jam besimaudant nesaugomoje jūros teritorijoje, plevėsuojant raudonai, bristi į vandenį draudžiančiai vėliavai.
Šiais metais pramogautojų saugumą užtikrins 30 profesionalių gelbėtojų. „Džiaugiuosi, kad didžioji dalis jų – apie 80 proc. – pas mus dirba jau ne pirmus metus. Visi paplūdimyje budėsiantys gelbėtojai yra profesionalai, gelbėtojas instruktorius Ričardas Kurpius kiekvieną apmoko suteikti pirmąją pagalbą“, - sakė Vandens motociklų klubo prezidentas Jonas Pirožnikas.
Reiklumu garėjantis gelbėtojų vadovas atkreipė dėmesį, jog vien esamu darbuotojų profesionalumu pasikliauti neketinama. „Bus rengiami mokymai, tarp jų – ir naktiniai. Tamsiu paros metu imituosime skendimą prie tilto bei vertinsime, kaip mūsų vyrai susitvarko su užduotimi, iš klaidų mokysimės. Norime nuolat tobulinti savo darbą, kad esant sudėtingai situacijai pavyktų išvengti klaidų“, - kalbėjo J. Pirožnikas.
Pasak Vandens motociklų klubo vadovo, kaip ir kasmet, ypač didelis dėmesys bus skiriamas prevencijai. „Savo vyrams kalu į galvas, jog gelbėti reikia krante, kad nereikėtų to daryti vandenyje“, - sakė J. Pirožnikas. Todėl ir šią vasarą gelbėtojai akylai prižiūrės, ar paplūdimyje nevartojamas alkoholis, ar apsvaigę asmenys neina į jūrą maudytis. Užfiksavus šiuos viešosios tvarkos pažeidimus, nedelsiant bus kviečiami policijos pareigūnai.
„Taip pat atidžiai stebėsime, ar jūroje be suaugusiųjų priežiūros nesimaudo nepilnamečiai – tai yra labai pavojinga, ypač po audrų, kai jūroje išmušamos gilios duobės. Per garsiakalbius skelbsime informaciją, kad maudytis reikia ne po vieną, o grupėmis, taip pat – kaip elgtis nelaimės atveju. Nuolat bus primenama ir apie nemokamą pagalbos telefoną – 1509, kuris veikti pradės nuo birželio“, - vardijo J. Pirožnikas.
Audringos jūros nebijančių pramogautojų šiemet lauks naujovė – galimybė įbristi į jūrą esant didelėms bangoms. Tiesa, tik išklausius specialų instruktažą, prižiūrimiems gelbėtojų bei užsisegus gelbėjimosi liemenes. „Esant audringai jūrai, atvykusieji iš kitų miestų nepaiso raudonos, maudytis draudžiančios vėliavos, ir brenda į jūrą. Gelbėtojams jie teisinasi atvykę vos keletui dienų ar savaitgaliui, ir nenorintys išvykti neįmerkę kojos į jūrą. Kadangi tokios maudynės gali baigtis tragiškai, imta ieškoti kompromiso – ką padaryti, kad ir svečiai neliktų nuvilti, ir jų saugumu būtų pasirūpinta. Todėl šiais metais nutarėme padaryti eksperimentą – prie centrinės gelbėjimo stoties atitverti zoną, kurioje budėtų gelbėtojai bei prižiūrėtų besimaudančiuosius plevėsuojant raudonai vėliavai“, - kalbėjo J. Pirožnikas.
Gelbėtojai Palangos paplūdimyje įrengtuose postuose budės visą vasarą, o nuo rugsėjo 1 d. iki rugsėjo 15 d. saugumu rūpinsis centrinėje gelbėjimo stotyje budintys profesionalai.
Gelbėtojas Palangos paplūdimyje (nuotr. Organizatorių)