Įspėjame, kad informacija gali paveikti jautrius skaitytojus.
Savo tapatybės nenorėjusi atskleisti moteris su ašaromis akyse pasakoja, kaip patyrė seksualinę prievartą:
„Prašymai tai oralinio, tai analinio sekso. Tiesiog tu pradedi jausti diskomfortą, tu nenori to ir pradedi priešintis su laiku. Tada prasidėjo prievarta.“
Buvęs vyras moterį versdavo santykiauti, o jai nepaklusus, fiziškai smurtaudavo:
„Verčia. Aš miegodavau, jis plėšdavo drabužius. Tiesiog nurenginėdavo. Tai sakau, ne kartą suplėšė traukdamas. Tai po to suka ranką, išnarina kaklą.“
Po 15 metų santuokoje, situacijai vis blogėjant, moteris išdrįso kreiptis į policiją, kalbėtis su artimaisiais. Šiuo metu moteris išsiskyrusi ir sako, kad nebetylėti buvo geriausias jos priimtas sprendimas. Dabar moteris viliasi, kad jos istorija įkvėps esančius panašioje situacijoje ir paskatins kreiptis pagalbos.
Dažniau išdrįsta kreiptis pagalbos
Specialistai sako, kad dažnai moterys pačios net nesuvokia, kad patiria prievartą ir dažnai yra linkusios pateisinti smurtautoją.
„Iš esmės praktiškai visos moterys yra patyrusios seksualinę prievartą, tik jos po kažkiek laiko suvokia ir prabyla apie tai“, – teigė Socialinės ir psichologinės pagalbos centro vadovė Dalia Puidokienė.
Kasmet seksualinio smurto atvejų registruojama vis daugiau. Pasak specialistų, tai nebūtinai rodo, kad daugėja nusikaltimų. Tikėtina, kad auga visuomenės sąmoningumas ir nukentėjusieji dažniau išdrįsta kreiptis pagalbos.
„Prabilk“ centras, kuris teikia pagalbą nuo seksualinio smurto nukentėjusiems asmenims, palyginimui, praeitais metais turėjo 56 pasikreipimus. Šiemet, vos per 4 metų mėnesius mes jų jau turim 50“, – sakė organizacijos „Ribologija“ vadovė Rugilė Butkevičiūtė.
Nors vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į problemą, visgi lietuviai vis dar linkę toleruoti smurtą ir nusisukti nuo aukos.
Dėvi džinsus, išreikšdami solidarumą
1992 metais Italijoje pusamžis vairavimo instruktorius per pirmąją vairavimo pamoką išprievartavo 18 metų merginą. Po ilgų bylinėjimųsi teismuose galiausiai Italijos Aukščiausiasis Teismas priėmė skandalingą sprendimą – pareiškė, kad išprievartauta mergina dėvėjo ypač aptemptus džinsus, kurių nuimti prievartautojas neva nebūtų galėjęs. Todėl teismas priėjo išvados, kad seksualinis aktas vyko abipusiu sutikimu.
Vėliau žinia apie šį sprendimą pasklido tarptautiniu mastu ir džinsai tapo solidarumo su seksualinio smurto aukomis simboliu. Kai paskutinį balandžio trečiadienį visame pasaulyje minima tarptautinė džinsų diena, kai žmonės kviečiami apsirengti džinsinėmis kelnėmis ir išreikšti solidarumą.
„Panašu, kad ne visada yra suvokiamas problemos mastas ir svarba, yra ignoruojama, kad tos problemos neegzistuoja“, – sakė Seimo narė Agnė Bilotaitė.
Su seksualiniu smurtu kovojančios organizacijos vadovė dalijasi šokiruojančiomis istorijomis, kokias iš nukentėjusiųjų specialistai girdi nuolat.
„Moteris dalinosi, kad vyras jai miegančiai kišo pirštus į tarpkojį. Buvo praėję tiik du mėnesiai po gimdymo. Ji buvo visiškai tam nepasiruošusi, mieganti“, – pasakojo R. Butkevičiūtė.
Specialistė sako, kad klaidinga manyti, jog dėl seksualinio smurto nukenčia tik moterys. Pasak jos, vis dažniau pagalbos kreipiasi ir vyrai. Pagalbą nuo seksualinio smurto teikia tiek policijos pareigūnai, tiek įvairios nevyriausybinės organizacijos.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:







































































































































































































































































